HaberlerİngiltereSağlıkYardım Faaliyetleri

Birmingham Camilerinin Koronavirüsle Mücadelesi

Covid-19 ile olan mücadelemizde bu ay ile birlikte bir seneyi geride bırakmış olacağız. İlk vakanın görüldüğü günden beri hakkında yüzlerce haber ve makale yayımlanan salgın hastalığın tedavisine yönelik çalışmalar devam etse de henüz kesin bir yol bulunabilmiş değil. Ancak bu hastalığı atlatan ve sağlıklı olarak hayatlarına devam eden insanların yaptığı plazma bağışı, henüz hastanede yatmakta olan hastalar için bir umut kaynağı oluyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan bu salgınla mücadele etmek ve hastaların hayatlarını kurtarmak isteyen Birmingham Müslümanlarının haberini paylaşacağız bu kez sizlerle.

Birmingham’da bulunan bazı camiler Covid-19 hastalarına yardım etmek için Müslümanları NHS (National Health Service/Ulusal Sağlık Hizmeti) çalışmaları kapsamında plazma bağışı yapmaya teşvik ediyor. Birmingham Mail‘in haberine göre NHS, Birmingham’da yaşayan topluluklara acil plazma kan ihtiyacı olduğunu belirtti. Bu konuda Birmingham’da bulunan camilerden ve İslam liderlerinden de kendilerine destek vermelerini talep etti:

“Pandemi süresi boyunca Birmingham camileri acil yardım desteğinin öncelikle savunmasız kişilere ulaştırılmasından sosyal mesafe kuralına riayet etmeye kadar kendi üzerine düşen vazifeyi yerine getirdi. Gönüllü olarak ibadet mekanlarını kapatma kararı aldılar. Ancak bizim, NHS kapsamında gerçekleştirilen plazma bağışı konusunda farkındalığı arttırmak için onların yardımına bir kez daha ihtiyacımız var.”

Açıklama Birmingham çapında 17 cami tarafından imzalandı. İlk adım Small Heath’de bulunan Green Lane Mescit ve Toplum Merkezi (GLMCC), Highgate’deki Birmingham Merkez Camii ve Aston’da bulunan Al Falaah Mescit tarafından atıldı.

Covid
Birmingham Camilerinin Koronavirüsle Mücadelesi 1

İslam’da açları doyurmanın, hastalar ile ilgilenmenin ve hayat kurtarmanın emredildiği gibi tıbbi amaçlarla kan naklinin yapılmasına da izin verilmiştir. Ayrıca insan hayatıyla ilgili olan meselelerde Müslüman olmayan birinden kan almak ve Müslüman olmayan birine kan vermek de caiz kabul edilmiştir.

Hayat Kurtarmak

NHS’nin camilerle yürütmüş olduğu plazma bağışı süreci eylül ayının 4’ünden 8’ine kadar devam etti.

“Bizler camiler olarak hayat kurtarmanın önemine dair farkındalık düzeyini arttırdık. NHS ayrıca Asya ülkelerinin koronavirüs tedavisinde kullanılmak üzere antikor açısından daha zengin olduğunu açıkladı. Kur’an-ı Kerim’in Mâide suresinde geçen ‘Kim bir hayatı kurtarırsa tüm insanlığı kurtarmış gibidir. (5:32 Ayet Meali)’ ayetinde olduğu gibi hayat kurtarmak bizim inancımızın başlıca öğelerinden biri.”

Farklı ülkelerde yaşayan Müslüman gruplar ön safta mücadele eden sağlık çalışanlarına yorulmak nedir bilmeden sağlık ekipmanı tedarik ediyorlar. Loft25, Green Lane Mescit ve Toplum Merkezi ile bir ekip kurarak Birmingham’a 1 milyon maske temin etti. İngiliz Müslüman iş adamı Yousuf Bhaliok, mart ayında 200.000 sterlin bağışta bulunarak bağışın 1 milyon sterline ulaşması için çağrıda bulundu. Nisan ayında, Minnesota’da bulunan Hamzah al-Mahmood Mescidi Derneği sağlık alanı haricindeki çalışanlar ve düşük risk grubu hastalar için 1500 el yapımı maske dikmeye gönüllü oldu. Dünyanın küresel bir korku ile mücadele ettiği bu günlerde Müslümanlar için önemli olan hayırda yarışmak şu sıralar çok daha anlamlı.

“Kimdir Allah’a güzel bir borç verecek o kimse ki, Allah da o borcu kendisine kat kat ödesin. (Rızkı) Allah daraltır ve genişletir. Ancak ona döndürüleceksiniz.” (Bakara, 245. ayet meali)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu