İngiltere’nin Camileri Yardıma Koşuyor

267

Hepimiz bir vaktin çocuklarıydık ve bir vaktin de yaşlıları olmayacak mıyız? İslam bize yaşlılara hürmet ve saygıyı hatta ‘öff’ bile dememeyi emrederken, tüm dünyanın elini kolunu bağlayan pandemi sürecinde yaşlılarımızla ilgilenmeden, ihtiyaçlarını gidermeden onları kendi yardıma muhtaç hallerine terk etmek Müslüman bir kimliği asla yakışmayacak bir niteliktir.

Medya vasıtasıyla yurt dışındaki birçok ülkede Koronavirüsün huzurevlerine olan kötü etkilerini, oradaki insanların merhametsizce ölüme terk edilmiş içler acısı tablosunu gördüğümüzde içimiz acıyor ve İslam’ın hürmet öğretisini de zikrederek yanı başımızda bir nimet olarak bulunan pamuk yanaklı hürmet değer anneannelerimize, dedelerimize tebessüm ile bir kez daha şükrediyoruz.

“Saçı sakalı ağarmış yaşlı Müslüman’a saygı gösterip ikram etmek, Allah’a saygıdandır.” (Ebu Davud, Edeb 23)

The changing shape of Britain's mosques

Müslümanların Yaşam Alanı Camiler

Camiye hürmeten her vakit namazında camiye koşmak için can atan yaşlılarımızın derdine bu sefer camilerimiz, ibadet mekanları, ve saygıdeğer gönüllüler çare oluyor. Camilerin kapılarını tüm ihtiyaç sahiplerine açmaları, camilerin sadece bir ibadethane değil bir Müslümanların yaşam tarzı oluşunu da tekrar hatırlatmış oluyor bizlere.

“Bir kimse evine gelene nasıl ikramda bulunursa, Allah’ta evine (camiye) gelene özel ikramda bulunur. (Sahih-i Buhari Cilt 2, sayfa 625)’’

İnfak Merkezi Bu Kez İngiltere

İngiltere’de cami ve ibadethaneler yaşlılar için yardım kuruluşlarına dönüştürülüyor. Son haftalarda, yaşlılar Koronavirüs nedeniyle hem kaygı hem izolasyonla mücadele ediyorlar ve bu durum yaşlılar arasında sağlık problemlerine ve ilerleyen yaşları sebebiyle ciddi bir sağlık endişesine yol açıyor.

Blackburn Camii cemaati, bu kriz anında karantinadaki insanlara yardım sağlamak için el ele verdi. Blackburn’de Nur’ul İslam Mescidi, yaşlılara ve ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmeleri için 250 kişiyi işe aldı. Bazı yerel gazeteler de, sosyal medya bağlantısı olmayan hanelerin olduğu bölgelerde broşür dağıtımı yapılacağını aktardı.

Bu zor zamanlarda dünyanın farklı yerlerinden farklı camiler yoksullara ve yaşlılara destek olmak için yardım kampanyalarına öncülük ediyorlar.

  • Güney Yorkshire’de bir Müslüman gönüllü, Sheffield ve Ratherham’daki insanlara yardım etmek için kampanya yürütüyor.
  • Preston camileri Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi’nde zor zamanlar geçiren personele yardımcı olmak için sağlık ekipmanları bağışladı.
  • İngiliz bir Müslüman iş adamı Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi’ne 200.000 İngiliz sterlini bağışta bulundu.
  • İngiliz Müslüman Boksör Amir Khan da Balton’daki 5 milyon sterlinlik düğün mekanını koronavirüs mağdurlarına yardım için Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi’ne verme sözü verdi.
Avrupa'nın ilk çevre dostu camisi İngiltere'de açıldı
Cambridge Central Camii, İngiltere

Diğer Güzel Haberler

“Herkes için eğitim” hayalini gerçekleştirmeye çalışan samimi, genç ve dinamik bir grup
School-X adlı bir proje başlattı. Proje kapsamında öncelikle eğitim hayatına devam edemeyen veya eğitim hayatına adapte olamayan çocuklara ve gençlere kaliteli eğitim sağlanıyor. Okumak İçin Tıklayın

Final maçında Senegal’i 1-0 mağlup eden Cezayir milli takımı, kupanın kazananı oldu.
Kazanan takımın futbolcularından Riyad Mahrez, kutlamalar sırasında Darbeci Sisi
hükümetinin Başbakanı Mustafa Madbuli ve Mısır Spor Bakanını görmezden geldi ve onlarla
tokalaşmadı! Okumak İçin Tıklayın

Başiskele’de görev yapan bir imam, cami bahçesinde düzenlediği etkinliklerle çocukların
yaz Kur’an kursuna katılım sayısını oldukça artırdı. Oyun gruplarından tiyatro gösterimine,
patlamış mısırdan yöresel oyunlara her hafta düzenlenen çeşitli etkinlikleri duyan çocuklar
adeta camiye akın ediyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz