Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerCamiİngiltereYardım Faaliyetleri

İngiltere’nin Camileri Yardıma Koşuyor

Hepimiz bir vaktin çocuklarıydık ve bir vaktin de yaşlıları olmayacak mıyız? İslam bize yaşlılara hürmet ve saygıyı hatta ‘öff’ bile dememeyi emrederken, tüm dünyanın elini kolunu bağlayan pandemi sürecinde yaşlılarımızla ilgilenmeden, ihtiyaçlarını gidermeden onları kendi yardıma muhtaç hallerine terk etmek Müslüman bir kimliğe asla yakışmayacak bir niteliktir.

Medya vasıtasıyla yurt dışındaki birçok ülkede Koronavirüsün huzurevlerine olan kötü etkilerini, oradaki insanların merhametsizce ölüme terk edilmiş içler acısı tablosunu gördüğümüzde içimiz acıyor ve İslam’ın hürmet öğretisini de zikrederek yanı başımızda bir nimet olarak bulunan pamuk yanaklı hürmet değer anneannelerimize, dedelerimize tebessüm ile bir kez daha şükrediyoruz.

Saçı sakalı ağarmış yaşlı Müslüman’a saygı gösterip ikram etmek, Allah’a saygıdandır. (Ebu Davud, Edeb 23)

Müslümanların Yaşam Alanı Camiler

Camiye hürmeten her vakit namazında camiye koşmak için can atan yaşlılarımızın derdine bu sefer camilerimiz, ibadet mekanları, ve saygıdeğer gönüllüler çare oluyor. Camilerin kapılarını tüm ihtiyaç sahiplerine açmaları, camilerin sadece bir ibadethane değil Müslümanların yaşam tarzı oluşunu da tekrar hatırlatmış oluyor bizlere.

Bir kimse evine gelene nasıl ikramda bulunursa, Allah’ta evine (camiye) gelene özel ikramda bulunur. (Sahih-i Buhari Cilt 2, sayfa 625)

bağış

İnfak Merkezi Bu Kez İngiltere

İngiltere’de cami ve ibadethaneler yaşlılar için yardım kuruluşlarına dönüştürülüyor. Son haftalarda, yaşlılar Koronavirüs nedeniyle hem kaygı hem izolasyonla mücadele ediyorlar ve bu durum yaşlılar arasında sağlık problemlerine ve ilerleyen yaşları sebebiyle ciddi bir sağlık endişesine yol açıyor.

Blackburn Camii cemaati, bu kriz anında karantinadaki insanlara yardım sağlamak için el ele verdi. Blackburn’de Nur’ul İslam Mescidi, yaşlılara ve ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmeleri için 250 kişiyi işe aldı. Bazı yerel gazeteler de, sosyal medya bağlantısı olmayan hanelerin olduğu bölgelerde broşür dağıtımı yapılacağını aktardı.

Bu zor zamanlarda dünyanın farklı yerlerinden farklı camiler yoksullara ve yaşlılara destek olmak için yardım kampanyalarına öncülük ediyorlar.

  • Güney Yorkshire’de bir Müslüman gönüllü, Sheffield ve Ratherham’daki insanlara yardım etmek için kampanya yürütüyor.
  • Preston camileri Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi’nde zor zamanlar geçiren personele yardımcı olmak için sağlık ekipmanları bağışladı.
  • İngiliz bir Müslüman iş adamı Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi’ne 200.000 İngiliz sterlini bağışta bulundu.
  • İngiliz Müslüman Boksör Amir Khan da Balton’daki 5 milyon sterlinlik düğün mekanını koronavirüs mağdurlarına yardım için Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi’ne verme sözü verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu