Ahmet Huskanovic: Bosna’da Bizi Camiler Birleştirir

Bosna Hersek’ten cami imamları kendileri için büyük öneme sahip olduklarını belirttikleri Türkiye’yi ziyarete geldiler. Bosnalı imamlardan kendi camilerinde yaşanan manevi atmosferi konuştuk. 

0
430
Ahmet Huskanovic

Bosna-Hersek’in Tuzla bölgesinde yaşayan imamlar Türkiye’ye geldiler. Eşleriyle, çocuklarıyla gelen imamlardan Tuzla Baş İmamı Ahmet Huskanoviç’le ülkelerindeki cami-cemaat-imam ilişkisini konuştuk.

Huskanoviç konuyla ilgili bize az sözle çok şey anlattı. İstanbul’un tarihi mekanlarını gezen imamlar ve ailelerinin son durağı Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Derneği (UKİD) ile Ümraniye Belediyesi işbirliğinde gerçekleşen Sarı Saltuk konferansıydı.

Konferans öncesinde bölgenin baş imamı Ahmet Huskanoviç ile konuştuk. Huskanoviç’e Bosna’da camilerin konumunu ve işlevini sorduğumuzda bize şunları söyledi.

Ülkenizde birçok cemaat ve meşrep var ama Bosna’da cemaat denince akla ilk olarak cami cemaati gelir. Cami cemaati bizde bir üst kimlik olarak değerlendirilir.

Bu arada şu bilgiyi de eklemekte yarar var; İmamlar, ülkede yaşayan Müslümanlar için adeta manevi lider olarak değerlendiriliyor. Türkiye’de cemaat deyince akla tarikatlar gelse de, Bosna’da durum farklı belki de olması gerektiği gibi. Herkes caminin cemaati olma noktasında birleşiyor, mahallesinde, köyünde bulunan ve farklı tarikatlere mensup bireyler caminin bir ferdi oluyor.

Sözlerine İstanbul’dan bahsederek devam eden Huskanoviç, “Bu ziyaretin gerekliliğini imamlarımız ile aramızda da konuştuk. Bütün Boşnakların İstanbul’u ziyaret etmesi çok önemli zira İstanbul’un manevi atmosferi ve tarihimizle olan güçlü bağları bizi buraya rapt ediyor” dedi. Huskanoviç sözlerini Eyüp Sultan, Üsküdar ve Topkapı’nın kendisi için başka bir anlamı olduğunu söyleyerek tamamladı.

Önceki İçerikAfrika’ya Gitmek Artık Çok Kolay
Sonraki İçerikİslam’a Kavuşan Vasily: Osmanlı’yı Çok Seviyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz