Sahabilerin Çin’de İnşa Ettiği Camii

1
1591
Huaisheng Mosque

Şüphesiz ki İslam dininde camilerin önemli bir yeri vardır. Camilerimiz; yüzyıllar boyunca Müslümanları tek çatı altında toplamış, bütün dünyaya İslam birliğini yansıtan birer temsil olmuşlardır.

Bu camiler arasında bazıları vardır ki hem tarihe adını yazdırmış hem de farklı ırk ve kültürden Müslümanları bir araya getirip aynı safta buluşturarak birlik ve beraberlik mesajı vermişlerdir. Aynı zamanda bu camiler İslamiyet’in tanıtımı açısından da büyük rol üstlenmişlerdir.

Allah’ın adının anıldığı, başların secdeye değdiği her mescid bizler için son derece kutsaldır. Ama içlerinde bazıları vardır ki imkanlar zorlanmış, fedakarlıklar yapılmış, bölgeye İslam dininin ulaşma vesilesi olmuştur.

Bugün sizlere Çin ve  Asya’nın ilk camii olan daha da önemlisi Sahabi Efendilerimiz tarafından inşa edilen Huaiseng Camii’ni tanıtacağız.

Huaisheng Camii, yaklaşık 1300 yıllık tarihiyle sadece Çin’in değil, tüm Asya’nın en eski camisi olarak biliniyor.

Sahabilerin Çin'de İnşa Ettiği Cami
Sahabilerin Çin’de İnşa Ettiği Cami 1

Sad b. Ebi Vakkas ve beraberindeki sahabilerin  ziyareti sonrası, Çin, İslam ile tanışmış oluyor.

Peygamber Efendimiz’in (sav) dayısı olan ve Uhud Gazvesi’nde attığı her oku isabet ettirdiği için Resûlullah’ın : “Anam babam sana fedâ olsun ey Sa‘d, at!” diye iltifat ettiği Sad b. Ebi vakkas genç yaşta Müslüman olmuş aynı zamanda İslam uğrunda ilk kan akıtan kişi olarak tarihe geçmiştir.

Çin’e deniz seyahati

Çin kayıtlarına göre, Sad bin Ebi Vakkas ve beraberindeki üç sahabi, 616 yılında Çin’e doğru deniz seyahati yapmışlardır.

Bu seyahatte bölge yöneticilerine çeşitli hediyelerin yanında bir de Kuran nüshası takdim edilmiştir. Tang Hanedanlığı dönemindeki bu seyahat, imparator Yung Wei’nin sıcak karşılaması ve heyetin İslâm’ı özgürce anlatmasına izin vermesinin sonrasında, Çin’in ilk camii olan Fener Kulesi Camii’nin inşasına başlanmıştır.

Şehir limanında bulunan cami, resmi kayıtlarda inşasının 627 yılında tamamlanmıştır.

Huaisheng
Huaisheng 2

Peygambere saygı

 Caminin minaresi muadillerinin farklı olarak deniz fenerine benzer bir minareye sahiptir. Yaklaşık 20 metre olan minaresinin deniz feneri olarak kullanıldığı ifade edilmektedir. Deniz Feneri isminin de bu sebeple verildiği aşikardır. Fakat daha sonra Caminin ismi ‘Peygambere Saygı (Huaiseng)’ olarak değiştirilmiştir.

Bahçede Sad b. Ebi Vakkas’a ait bir türbe olduğu iddia edilse de bunu doğrulayan bir kaynak yoktur.

Yüzlerce yıl geçmesine rağmen bölge müslümanlarının camiye sahip çıkması ve her geçen gün turistler tarafından ilginin artması gurur verici.

Cami bahçesindeki hazirelerde sahabelere ait olduğu iddia edilen mezarlar vardır.

1300 küsür yıl önce inşa ettikleri bu cami ilk günden bu yana binlerce insanın hidayetine tanıklık etti. Bu tanıklığın artararak devam etmesi temennisiyle…

Kaynaklar

  1. Sahabilerin Çin’de İnşa Ettiği Cami, https://www.lifeofguangzhou.com
  2. Huaisheng, https://twitter.com/MariaPurt/status/1124702430497726464
Önceki İçerikDünyanın İlk Kur’an Parkı
Sonraki İçerikJaponya’daki Okullar Artık Helal Gıda Bulundurmak Zorunda

1 Yorum

  1. 616 yılında Çin yolculuğu, büyük okyanus kıyıları, hicretten önce, ortada kuranı kerim yok. Kuran götürüyorlar, ilk camiyi inşa ediyorlar mescidi nebiden önce, üstelik minaresi de var. Palavranın bu kadarına pes doğrusu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz