Amerikalı Müslüman Gençler İçin Yepyeni Bir Merkez

349

Fiziksel ve sosyal dinamikliği dolayısıyla gençlik, zaman ve mekan olarak kendine çoğu kez yer bulabilen ve çoğu alanda verim alınabilen bir çağdır. Bundandır ki dünyanın kalkınması için umutların çoğu gençlik üzerinde toplanmıştır ve çabalar da yine gençler üzerine yoğunlaşmıştır. İslam’ın yayılması ve korunması, yeryüzünün ihya ve inşası için de gençliğin önemi çok geniş bir yer kaplar. Bundandır ki Peygamber efendimiz (s.a.v) buna çok vurgu yapmış, yaşantısıyla göstermiş ve gençlere verdiği nasihatlerle bize büyük bir miras bırakmıştır. “Gençliğinde ne yaptığının hesabı görülmedikçe ayağınız Rabbinizin huzurundan ayrılamaz” diyerek de gençliğin, insanoğlunun geçirdiği tüm evrelerden ayrı bir yere sahip olduğunu vurgulamıştır.

Günümüzde özellikle Türkiye’de gençlerin kendilerini keşfetmesi, yeteneklerini sunması, vakitlerini değerlendirmesi için çok fazla imkan sunulmakta ve İslami çalışmalar için Müslüman camianın çok büyük bir desteği olmaktadır. Batıdaki Müslümanlara göre ise bin yıllık Müslüman nüfus için daha hoş hale getirilmiş mekanlar sunmak, düzgün bir şekilde ele alınması gereken büyük bir mücadele olmaya devam ediyor.

Indiana’daki bir camii, daha fazla gençlik faaliyetlerine ve okul programlarına izin vermek için tesislerini genişleterek bu zorluğu aşmaya çalışıyordu. Evansville İslam Derneği’nin başkan yardımcısı Dr. Bashar Mourad şunları dile getiriyor:

“Okulla birlikte yapmak istediğimiz sosyal aktiviteler ve diğer işlevler için yeterli alanımız yoktu. Bu yüzden ikinci bir bina eklemek için yeterli bir miktar toprağımızı bunun için kullandık.”

Yeni yapı şu anda Newburgh’daki Lloyd otoyolunun hemen dışındaki Grimm Yolu üzerindeki mevcut İslami merkezin bulunduğu bölgede çalışıyor. 17.000 metrekarelik ilavesi tamamlandığında mevcut binaya bağlanacak bu yapıda bir toplantı salonu, okul öncesi eğitim merkezi ve 5.700 metrekarelik bir gençlik merkezi olacak.

Diğer camiler ve Müslüman topluluklar da bu konuda çaba sarf ederken ülkede de çeşitli kuruluşlardan destek oldu. Yeni girişimleri hayata geçiren Müslümanlar, genç nesillere, camiler ve İslami merkezler vasıtasıyla ilişki kurmayı umuyorlar.

Diğer Güzel Haberler

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, fakülte hocaları ve arkadaşlarından
topladıkları sadakalarla, yıllardır ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorlar. Yardımsever
öğrenciler, ayrıca, kütüphanesi olmayan köy okullarında kütüphane oluşturup çocukların
hayal dünyalarına katkı sağlıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Sydney’deki Müslüman aileler çocuklarının bugüne kadar aşılamayan sınırları aşmalarının ve çok yüksek derecelere sahip olmalarının sevincini yaşıyorlar. Başarılarıyla göz kamaştıran Müslüman gençlerin haberini sizin için hazırladık. Okumak İçin Tıklayın

Kızgın çöllerden yağmur ormanlarına, dünyayla iletişimi olmayan kabilelerden buzullara kadar uzanan İslam dini için Kanada’nın Inuvik kasabasının ayrı bir önemi var.Bu kasaba Kuzey Kutbu’na en yakın Camii’ye ev sahipliği yapıyor. 4 bin kilometrelik uzun bir yolculuk ile gelen bu caminin ilginç bir hikayesi var. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz