Röportaj

Anadolu Gençleri: Müstakil Talebe Platformu

Müstakil Talebe Platformu, Anadolu gençleri için müstakil bir öğrenme alanı sunuyor. Eğitimlerine katılım için özel bir şart aramayan ve alanında uzman kişilerden ilgi alanınıza yönelik düzenli dersler alıp, konuşma ortamlarına katılabileceğiniz programlar düzenliyorlar. Platformu daha yakından tanımak için Başkanı Mikail Yaşar Günay ile bir röportaj gerçekleştirdik. Gençler için bağımsız çıkış yolu çabalarının toplumda yer edindiğini görebilmemiz temennisiyle.

Müstakil Talebe Platformu nedir? Hikayenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Platformumuz, Şubat 2020’de Türkiye’deki muhtelif üniversitelerin çeşitli düzeylerindeki öğrencileri tarafından, Anadolu gençliğinin ülke sathında katma değeri yüksek ilmî, akademik ve kültürel çalışmaların yanında cemiyetçilik faaliyetlerinde de bulunma gayesi ile kurulan bağımsız bir öğrenci teşkilatıdır. Anadolu gençlerinin -yani bizlerin- ortak bir kaygısı vardır ve o da kendi öğrencilik alanlarımızdaki uzmanlığımızı en sağlıklı şekilde tesis etmek, öğrencilik hayatımız boyunca da cemiyetin ve milletimizin faydasına olacak hayırlı hizmetlerde bulunmaktır. Hassaten öğrencilik hayatımızda bizi ayrışmaya ve faydasız tartışmalara sürükleyecek her türlü meseleden bağımsız şekilde X veya Y siyasî çatısı, Z veya Q sivil toplum kuruluşunun ya da herhangi bir şahsın gölgesinde olmadan, milletimizin ve Anadolu genci olan tüm arkadaşlarımızın hizmetinde olma isteği, bizim en büyük motivasyonumuzu teşkil etmektedir. Aynı zamanda bu son cümleler, bizim bağımsız (müstakil) kavramından ne anladığımızı ve bağımsızlığımızı ne şekilde tanımladığımızı da yansıtmaktadır. İşte bugün Müstakil Talebe Platformu (MTP), Anadolu gençlerinin kendilerini güvende hissedebilecekleri bir ortam olarak çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

Mustakil Talebe Platformu MTP
Anadolu Gençleri: Müstakil Talebe Platformu 1

Bu platformun hedefleri neler?

Bütün insanlığın içerisinde bulunduğu medeniyet krizi dolayısı ile sunulacak ve yine bütün insanlığın hayrına olacak bir çıkış yolu teklifi dahilinde, herkesin adalet dairesi içerisinde inandığı gibi yaşadığı, katılımcı, yetişmiş kadrolarının bütün dünyanın hayrına çalışmalar yürüteceği bir Anadolu meydana getirecek olan, çağın kirine pasına, konjonktürün aldatıcılığına bulaşmamış tertemiz bir Anadolu gençliği hayalimiz var. Herkesin malı, canı, namusu, aklı, inancı ve neslinin güvende olduğu, hiç kimsenin temel haklarına yönelik tehdit oluşturmayan ’emin’ bir toplum düzeninin gerçekleşmesi için temiz, yerli, müstakil olarak yetişecek bir Anadolu gençliğinin ihyası amacı ile harekete geçmiş bulunuyoruz. Siyasî tartışmalarla, ülke gündemi ve konjonktürel dalgalanmalarla sarsılmayacak, siyaset üstü bir duruşla en kötü senaryoda dahî Anadolu gençliğinin entelektüel birikimini temin etmeyi sürdürecek ve sahadaki çalışmalarına devam edecek bir oluşumun temelleri atılmış oldu.

Bu hedefleri gerçekleştirmek amacıyla şu ana kadar neler yaptınız?

Eğitim bilimleri ve siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler gibi alanları, bilhassa Osmanlı ve Selçuklu döneminin medreselerinde talim edildiği şekliyle ele alıp katılımcılarına bu alanda hem aktif eğitim görme hem de makale ürünü verme imkanı sunduğumuz Müstakil Talebe Maarif Meclisi (MTMM) projemiz; Orta Doğu’yu bölge üzerine ihtisaslaşmış akademisyenler öncülüğünde güvenlik kavramı çerçevesinde inceleyerek bölgede yaşanan krizlere çözüm arayışında olduğumuz Ortadoğu Güvenlik Akademisi (OGA); güvenlikten eğitime, iletişimden tarihe kadar birçok alanda ihtisas sahibi ve bilindik simaların, bu alanlarda temel ve ileri seviyelerde verdiği eğitimlerden müteşekkil bir eğitim dizisi olan Müstakil Eğitimler ve Müstakil Akademi; 2015’ten bu yana yayın hayatını devam ettiren Dertli Dergi’miz ve daha birçok alanda, onlarca projemizle çok kısa süre içerisinde Anadolu gençliğinin ihtiyacını ve taleplerini karşılayabilecek kadar zengin bir müktesebatı oluşturmuş olduk.

Mustakil Talebe Maarif Meclisi
Anadolu Gençleri: Müstakil Talebe Platformu 2

Yaptığınız eğitimlere katılımlar ne düzeyde? Nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Yaklaşık 15.000 kişiyle bağ kurabildiğimiz bu süreç  boyunca yoğun bir ilgi ile karşılaştık. İhtiyaç duyduğumuz dersler ve katılımcıların talepleri doğrultusunda yüzlerce ders saatinden hep birlikte istifade etmiş olduk. Katılımcılar eğitim süreçlerinde aktif rol alıp ders notu, makale, deneme vb. yazınsal ürünler ortaya koyarak ilgilerini somut ve verimli bir hale dönüştürebildiler. Her bir katılımcıyla olan birebir ilgimiz aldığımız olumlu dönüşlerde büyük bir etkiye sahip.

Yakın zamanda planlanan eğitimler var mı? Varsa bilgi verebilir misiniz?

Müstakil Eğitimler bu güne kadar 4 silsile, toplam 53  hoca ve yaklaşık 10.000 başvuru ile gerçekleştirilen 7149’a yakın yazınsal ürün ortaya koyulan bir süreci kapsamaktadır. Her eğitmenimiz, üzerine çalıştığı alan ile alakalı belirlenen konular çerçevesinde farklı farklı seminer dizileri/eğitimler üzerinden birikim ve deneyimlerini Anadolu gençliği ile paylaşmış oldu. Bu silsilenin devamı ise Mayıs ayı içerisinde yapmayı planladığımız Müstakil Akademi olacaktır.

İnsanlar bu eğitimlere nasıl katılım sağlayabilir ? Herhangi bir şart var mı?

Herhangi bir şart olmayıp, derslere ilgili olan herkes bu eğitimlerden faydalanabilir. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek güncel eğitimlerimizden kolaylıkla haberdar olabilirler.

Söyleşi için teşekkür ederiz. İyi niyetli çabalarınız daim olsun inşallah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu