HaberlerFilistinRamazan

Bir Ramazan Belgeseli: Kudüs’ün Işıkları

Dar sokaklar, taş duvarlar, bir tünel gibi sizi içine çekerek ilerleyen görüntü… Sokaklar farklılaşıp görüntüler değiştikçe sanki siz tanıdıklaşıyorsunuz bu sokaklara. Zihninize yansıyan görüntülerle ekrana yansıyan görüntüleri karşılaştırıyorsunuz istemsizce ve git gide sabırsızlanıyor; yolun sonunu görmek, nereye çıktığını bilmek istiyorsunuz. Ve nihayet! İşte orada, tam karşınızda altın kubbe. Kalbiniz sızlayarak fısıldıyor sanki “Ey güzel, Mescid-i Aksa!”

Belgeselin birçok güzel ve etkileyici sahnesinin yanında ilk sahnelerinin bize verdiği duyguyu sizinle de paylaşmak istedik.

İşgal altındaki kutsal şehir Kudüs’teki üç Filistinli çocuğun hayatlarından kesitleri ve Ramazan ayının bereketinin şehri nasıl ışıl ışıl yaptığını gözler önüne seren belgeselde bir antropolog, bir fırıncı ve bir öğretmenin ağzından Kudüs’ü dinliyorsunuz. Üç farklı bakış açısıyla bir bütünü ortaya koyan bu belgeselin yönetmen koltuğunda M. Abdülgafur Şahin oturuyor. Senaryosunda Melis Şahin’in ve müziklerinde Mustafa Biber’in imzası bulunan eserin çekimleri 2018 yılının Ramazan ayında tamamlanmış. Film ayrıca Arapça, Türkçe ve İngilizce alt yazı seçeneklerine sahip.

Kudusun Isiklari
Kudüs’ün Işıkları 1

Birçok festivale katılan ve özel gösterimleri yapılan film, festival yolculuğu boyunca Boston, Gazze, İstanbul, İzmir, Kazan, Kudüs, Washington’un da aralarında bulunduğu çok sayıda şehirde seyirciyle buluştu. Dünya prömiyerini geçen yıl ABD’de yapan “Kudüs’ün Işıkları”, son olarak Güney Afrika’daki Uluslararası Turizm Film Festivali’nde ikincilik ödülü kazandı.

Filmde rol alan çocukların evlerinin kapısının Mescid-i Aksa’ya açılması, ışıl ışıl, göz alıcı Kudüs sokakları ve filmdeki Antropolog Ali Kleybo Efendi‘nin sözleri bizce filmin en çarpıcı yanlarıydı:

Kudüs’ü ziyaret eden hacı olmaz ancak Kudüs’lü olur.

Siz de bizim gibi Mübarek Ramazan’ı özlüyor ve hiç gitmemiş olsanız bile Kudüs’lü hissediyorsanız, sizi Kudüs’ün Işıkları’nı izlemeye davet ediyoruz.

Kaynak
tsa.org.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu