Bir Ramazan Belgeseli: Kudüs’ün Işıkları

0
270

Dar sokaklar, taş duvarlar, bir tünel gibi sizi içine çekerek ilerleyen görüntü… Sokaklar farklılaşıp görüntüler değiştikçe sanki siz tanıdıklaşıyorsunuz bu sokaklara. Zihninize yansıyan görüntülerle ekrana yansıyan görüntüleri karşılaştırıyorsunuz istemsizce ve git gide sabırsızlanıyor; yolun sonunu görmek, nereye çıktığını bilmek istiyorsunuz. Ve nihayet! İşte orada, tam karşınızda altın kubbe. Kalbiniz sızlayarak fısıldıyor sanki “Ey güzel, Mescid-i Aksa!

Belgeselin birçok güzel ve etkileyici sahnesinin yanında ilk sahnelerinin bize verdiği duyguyu sizinle de paylaşmak istedik.

İşgal altındaki kutsal şehir Kudüs’teki üç Filistinli çocuğun hayatlarından kesitleri ve Ramazan ayının bereketinin şehri nasıl ışıl ışıl yaptığını gözler önüne seren belgeselde bir antropolog, bir fırıncı ve bir öğretmenin ağzından Kudüs’ü dinliyorsunuz. Üç farklı bakış açısıyla bir bütünü ortaya koyan bu belgeselin yönetmen koltuğunda M. Abdülgafur Şahin oturuyor. Senaryosunda Melis Şahin’in ve müziklerinde Mustafa Biber’in imzası bulunan eserin çekimleri 2018 yılının Ramazan ayında tamamlanmış. Film ayrıca Arapça, Türkçe ve İngilizce alt yazı seçeneklerine sahip.

Birçok festivale katılan ve özel gösterimleri yapılan film, festival yolculuğu boyunca Boston, Gazze, İstanbul, İzmir, Kazan, Kudüs, Washington’un da aralarında bulunduğu çok sayıda şehirde seyirciyle buluştu. Dünya prömiyerini geçen yıl ABD’de yapan “Kudüs’ün Işıkları”, son olarak Güney Afrika’daki Uluslararası Turizm Film Festivali’nde ikincilik ödülü kazandı.

Filmde rol alan çocukların evlerinin kapısının Mescid-i Aksa’ya açılması, ışıl ışıl, göz alıcı Kudüs sokakları ve filmdeki Antropolog Ali Kleybo Efendi‘nin sözleri bizce filmin en çarpıcı yanlarıydı:

“Küdüs’ü ziyaret eden hacı olmaz ancak Küdüs’lü olur.”

Siz de bizim gibi Mübarek Ramazan’ı özlüyor ve hiç gitmemiş olsanız bile Kudüs’lü hissediyorsanız, sizi Kudüs’ün Işıkları’nı izlemeye davet ediyoruz.

Diğer Güzel Haberler

Massachusetts’teki 18 cami, “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açıyor. Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı “Müslüman imajını gayrimüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Kur’an eğitimine sıfırdan başlayan hükümlü, Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberlemeyi başardı. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, 3 hükümlünün daha hafızlık için çalıştığını söyledi ve icazetlerinin yakın zamanda yapılacağının müjdesini verdi. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Önceki İçerikTürkiye’nin Camileri: 09 Aydın
Sonraki İçerikKanada’da Bir Müslüman Restoranında Askıda İyilik
1999 İstanbul doğumlu ve İstanbul'da ikamet ediyor. Biruni Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde öğrenim görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz