ABD’de Yapılan Yarışmada Küçük Esma 10 Bin Kişi Arasında Birinci Oldu

0
100

Engelleri Aşma Yarışı

‘’Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne

Allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar

Oynasınlar türküler söyleyerek yıldızların arasında

Dünyayı çocuklara verelim’’

Mısraları ile sözlerime başlamayı uygun görüyorum. Nitekim birazdan kendisine bir yarışmada duygularını ifade etme imkanı sunulan ve bu duruma dünyalar ona verilmişçesine sevinen minik bir kalbin büyük başarısından bahsedeceğim.

Esma Kevkev adındaki bu minik kalp, ABD’deki  10.000 makale arasında ‘Engelleri  Aşmak’ konusunda yazdığı makale ile 1. oldu. 11 Temmuz Pazartesi günü Cleveland’daki All-Star Beyzbol turnuvası açılışında binlerce kişi önünde ödülünü aldı.

New York Valley Stream’daki Shaw Avenue İlköğretim Okulu’nda 5. sınıf öğrencisi olan 11 yaşındaki Esma, kalemin kılıçtan daha güçlü olduğunu bizlere bir kere daha kanıtladı.

ABD'de Yapılan Yarışma
ABD’de Yapılan Yarışma 1

Makalenin İçeriği

Peki makalede neler var diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Küçük Esma 1. seçilen makalesinde tesettürü ve dini sebebiyle maruz kaldığı zorbalık ve sıkıntılardan bahsediyor.  Yazdığı makale ile Amerika’da yaşayan Müslüman bir çocuğun, İslamofobi sebebiyle yaşadığı zorlukları gözler önüne serdi. Esma’ya göre başörtüsü onun benliğinden bir parça. 2. Sınıftan beri dış görünüşü sebebiyle  arkadaşları tarafından dışlandığını söyleyen Esma, sözlerine şöyle devam ediyor:

‘’Bazen çocukların bana kötü söz söylememesi için başörtümü çıkarmak zorunda olduğumu hissediyorum. Bazı arkadaşlarım bana sen teröristsin, DAEŞ’tensin diyorlar.’’

Ödül Töreni

Makalesini, aralarında Afrikalı-Amerikalı Beyzbol oyuncusu  Jackie Robinson’un kızı Sharon Robinson’un da bulunduğu binlerce kişi önünde okudu. Alkış yağmuruna tutulan Esma, o anki hislerini şöyle anlattı:

‘’Başörtümle birlikte binlerce kişinin önündeyken hem mutlu hem de gergindim.’’

Çekinmeden, hakarete uğramadan, tesettürüyle insanlara bir şeyler anlatmak ve destek almak onun en büyük hayallerindendi. Hayali gerçek olmuştu.

ABD'de Yapılan Yarışmada Küçük Esma 10 Bin Kişi Arasında Birinci Oldu
ABD’de Yapılan Yarışmada Küçük Esma 10 Bin Kişi Arasında Birinci Oldu 2

Yarışmanın mucitlerinden Sharon’un yarışmayı başlatma amacı, çocukların karşılaştıkları sorunları ve bu sorunlarla nasıl başa çıktıklarını öğrenmek, çocukları yazmaya teşvik etmekti.

“Biz sadece engeller ile ilgili değil, aynı zamanda bu engelleri yenmek için yapılan mücadeleleri arıyoruz. Esma, maruz kaldığı engelleri açık ve güzel bir şekilde anlatmış. Tam da aradığımız gibi bu durumla nasıl başa çıktığından bahsetmiş. Din, dil, ırk ve cinsiyet farklılıklarından doğan hayatlara tanık olmak istiyoruz. Esma kendisi gibi problemlere sahip olan çocukları çok güzel bir şekilde temsil etti. Esma’nın ailesi onunla gurur duyuyor ve ona destek veriyor.”

Yarışma nihayetlenince Esma’ya olan bakışlar bir nebze olsun değişmeye başlamış. Esma’yı oyunlarına almak istemeyen çocuklar, artık onu da aralarında görmek istiyor. Bazıları Esma’dan cesaret alarak başörtüsü ile okula gelmeye başlamış, bazıları da daha önce yaptıkları için Esma’dan özür dilemiş. Kısacası minik bir kalp, karanlık zihniyetlere galip gelmiş, şairin dediği gibi, hiç değilse bir günde olsa dünya arkadaşlığı öğrenmiş.

Kaynaklar

  1. ABD’de Yapılan Yarışma, https://valleystream30.com/News/Story.aspx?id=82711
  2. ABD’de Yapılan Yarışmada Küçük Esma 10 Bin Kişi Arasında Birinci Oldu, https://valleystream30.com/News/Story.aspx?id=82711
Önceki İçerik12 Yılda 8.000 Fidan Dikti: Selim Petek
Sonraki İçerik1001 Buluş Sergisi İlk Kez Macao’da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz