HaberlerBaşarı HikayeleriBilim-TeknolojiKanada

Burçin’in Galaksisi

İslam dini her zaman düşünmeyi, üretmeyi, insanlara faydalı olmayı teşvik etmiştir. Yolun ortasında bulunan ve insanlara rahatsızlık veren bir çöpü kaldırmak dahi kıymetli ve övülen bir davranışsa tüm insanlığın yararına bir icatta bulunmak ne denli önemlidir varın siz düşünün!

Burçin Mutlu Pakdil, geçtiğimiz günlerde “2018 Dünyanın En Büyük On Genç Kişisi – Akademik Liderlik ve Başarı Ödülü”ne layık görüldü. Neden mi? Daha önce gözlemlenmemiş ve eşine çok az rastlanan bir çift halkalı galaksi keşfetmesi sebebiyle. Minnesota Üniversitesi’nden astrofizik üzerine doktorasını yaparken bu galaksiyi keşfeden Pakdil astronomiye olan tutkusunu küçükken yıldızlara bakmayı çok sevmesiyle ve ailesinin ona olan sonsuz desteğiyle açıklıyor. Kendisi bu tutkusundan vazgeçmemiş ve gökyüzünün mucizeleri hakkında doktora tezini hazırlarken galaksi dahi keşfetmiş.

Burcin mutlu pakdil
Burçin Pakdil

Üstlerindeki göğe bakmazlar mı? Onu nasıl bina ettik, nasıl donattık! Onda hiçbir düzensizlik ve eksiklik yoktur. (Kaf Suresi50/6)

Ayetini okuduğumuzda şimdi biraz daha farklı gelmiyor mu sizce de? Gökyüzü de Allah’ın yarattığı milyonlarca mucizeyi barındırıyor ve tıpkı Burçin Mutlu Pakdil’in yaptığı gibi keşfedilmeyi bekliyorlar.

Bir yıldız, bir ayet, bizim O’nun sonsuz kudretine bir kez daha hayranlığımızı artırıyor ve buna vesile olan harika bilim insanı Sayın Burçin Hanım… Size çok teşekkür ediyoruz. Tüm insanlığa kazandırdığınız bu harika buluşunuz için. Ve tabi ki Burçin Hanım’ın ailesine de ayrca teşekkürler; böylesine muazzam bilim insanını destekleyip başarısına ışık tuttukları için. Çocuklarımızın göğe bakma, yere bakma aşkını söndürmezsek neler olabileceğini biraz gördük sanki. Bakalım “Burçin’in Galaksisi” kaç kişiye ışık olacak 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu