Müslüman bilim adamları sergisi Slovenya’da açıldı

0
52

Günümüzde her ne kadar din ile bilimin ayrışması gerektiği, dinin bilimdeki gelişmeyi yavaşlattığı hatta engellediği gibi görüşler olsa da; geçmiş dönemlerdeki Müslüman bilim adamlarına baktığımızda, İslam’da din ile bilim çatışmasının aksine ikisi arasındaki uyumu görebiliriz. Fakat Müslümanların bu altın çağı, ne yazık ki yeterince incelenmemiş ve üzerine düşünülmemiştir.

Yedi bölgeye yayılmış 1001 Inventions projesi, dünyayı daha iyi anlamak ve hayat kalitesini geliştirmek için Müslüman bilim insanlarının birlikte çalıştığı bu altın çağı ve onların bu başarılarına bağlı olarak gelişen modern bilimi; insanlara tanıtmak ve farkındalık oluşturmak için kurulmuştu, bu faydalı proje şimdi de Slovenya’nın Ljubljana şehrinde açılan sergide, yüzlerce ziyaretçiye “Müslüman Uygarlığın Altın Çağı” olarak bildiğimiz bilim tarihinin o önemli devrini anlatmak için açıldı.

İslam’ın Altın Çağından İlham Alabiliriz

Sergi, kürsüye Sloven başbakan Dr. Miro Cerar’ın davet edilmesiyle başladı, Dr. Miro Cerar konuşmasında şu sözlere yer verdi:

20.yy bilimin en çok ilerlediği yüzyıldır. İnsanlık tarihi bilimde, teknolojide hızlı bir gelişme katetmiştir. Ne yazık ki 20. yy ayrıca derin, karanlık bir döneme de şahit olmuştur. 2. Dünya Savaşı, bir çok yerel savaş ve çatışmaları getirmiştir. Ancak en kötü karanlıkta bile yeni ışıkların başlangıcı vardır. Ve bu büyük karanlık, tüm fikirlerin, icatların ve insani faaliyetlerin kalplerimiz tarafından kontrol edilmesi gerektiği çağrısıdır. İcatların insanlığa gerçek manada hizmet etmesi için zihin ve kalbin birleşmesi gerekir. 21. yy’da çaba göstermemiz gereken budur. 21.yy’ın başlangıcı insanlık için özel bir meydan okuma olabilir. Bu yüzyıla giden yolu, büyük bir umut, barış, bilgi, yaşayan her şeye saygı, ve insanlığın sürdürülebilir bir gelişimi için çaba göstererek açalım. Bizler İslam’ın Altın Çağı’ndan ilham ve cesaret alabiliriz.


Sloven başbakanın etkileyici konuşmasından sonra mikrofonu 1001 Inventions’ın müdürü Ahmed Selim devraldı:

Ödüllü sergimizi güzel, tarihi ve medeniyetler arası yollarda bulunan Ljubljana şehrine getirmekten mutluluk duyuyoruz. 1001 Inventions, 10 yıl önce İngiltere’de başladı ve o zamandan bu yana dünya çapında 200 milyonu aşkın insanı ilgilendiren küresel eğitim kampanyasını; filmler, satış rekorları kıran sergiler, okul programları ve eğitim materyalleri ile destekledi. Amacımız gelecek nesil bilim insanlarımıza, Modern zorluklarla başa çıkmak için ilham olmak, ve dünyada faydalı ve pozitif bir etki yapmaktır.

Ljubljana sergisi ve kongre merkezi daha önce dünyanın dört bir yanından gelen çok sayıda bilim-kültür sergisine ev sahipliği yaptı. 3 ay boyunca da “1001 Inventions”a ev sahipliği yapacak.

2010 yılında ünlü Londra Bilim Müzesi’nde kurulduğundan bu yana birçok dili içinde barındıran “1001 Inventions” sergileri Avrupa, Amerika, Asya ve Orta Doğu genelinde 6 milyondan fazla ziyaretçi karşıladı, 200 milyondan fazla Küresel Eğitim Kampanyası ile ilgilendi. Ayrıca miras ödüllerinde dünyanın en iyi tur sergisi kabul edildi.

1001 Inventions Nedir?

1001 Inventions, Müslüman Uygarlığının Altın Çağı’nın bilim, teknoloji ve kültüre katkılarının bilincini arttırmak amacıyla uluslararası eğitim kampanyaları sunan İngiliz Merkezli bir organizasyonudur.

7. yy’dan itibaren 1000 yıl boyunca, birçok bilim insanına ilham olan insanlar, eski uygarlıkların bilgisi üzerine inşa edilen büyük fakat yeterince takdir edilmemiş keşifler yaptılar. İspanya’dan Çin’e yayılan bir alanda, Müslüman uygarlığının bu altın çağı, Avrupa Rönesansının, bilim ve teknolojideki büyüleyici gelişmelerinin kaynağı olmuştur.

Diğer Güzel Haberler

10. Dinimiz İslam’ın israf konusundaki hassasiyeti hepimizce malumdur. 11 yaşındaki
Rumaan Malik  “Alarm Cup” adında zekice ve basit bir buluş yaptı. Bu icat içindeki
yiyecekler bozulmaya yaklaşınca haber veriyor. Aynı zamanda, meyvelerin saklanmasıyla
ilgili basit ipuçları ve artan meyveler veya ekmeklerle yapılabilecek bazı yemek tarifleri de
sunuyor. Gıda İsrafı Tarih Oluyor

59 Filipinli, bir IERA (İslami Eğitim ve Araştırma Akademisi) konferansından sonra
Müslüman oldu. İslam’ın seçilmiş din olma sebeplerinden bahseden konferanstan etkilenen
kardeşlerimiz,  IERA’ nın önde gelen uzmanlarından Fazlı Burhan’ ın eşliğinde şahadet
getirip Müslüman oldular. Filipinler’de 59 Kişi İslam’a Girdi

Almanya’nın Karlsruhe şehrinde yapılması planlanan caminin, tüm insanlara hitap etmesi hedefleniyor. Dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanların buluşma yeri ve Müslüman olmayanların da İslam ile iletişime geçebilmeleri için temas noktası olarak düşünülüyor.  Almanya’daki Herkese Ulaşmak İstiyoruz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz