Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Çocuk KöşesiEsmaül Hüsna Etkinlikleri

Çocuklara Allah’ın 99 Esmasını Öğretebileceğiniz 5 Etkinlik

Ramazana 99 gün kalmışken Jenny Molendyk Divleli’nin başlattığı #99namesproject2022 projesi kapsamında biz de çocuklarla neler yapabileceğimizi düşündük. Sizler için çocuklarla beraber yapabileceğiniz, eğlenirken Allah’ın 99 esmasını öğreten beş etkinliği derledik.

1. Esma Kavazonu

Esma Kavazonu

Malzemeler: Kağıt, renkli kalemler, kavanoz, çeşitli süsler (sim, ip,boya,sticker vb.) yapıştırıcı, makas, cetvel.

Yapılışı: Cam kavanoz çeşitli süslerle istenilen şekilde süslenir. Kavanoz hazır hale getirilince, esmalar hazırlanmaya başlanır. A4 kağıdı 99 parça olarak dikdörtgen şekilde cetvel yardımıyla küçük bölümlere ayrılır. (2 adet A4 kullanılabilir.) Her bölüme renkli kalemlerle bir esma anlamıyla beraber yazılır ve dikkatlice kesilir. Kesilen esmalar ikiye veya üçe katlanarak hazırlanan kavanozun içine atılır. 99 gün boyunca her gün bir esma kavanozdan seçilerek okunur örnekler verilerek çocuğa anlatılır.

2. Esma Eşleşmesi

Esma Eslesmesi
Çocuklara Allah'ın 99 Esmasını Öğretebileceğiniz 5 Etkinlik 1

(Çeşitli sitelerden “esma eşleştirmesi” yazarak benzer şablonlara ulaşabilirsiniz.)

Malzemeler: Renkli kalemler, ilgili görseller, A4 kağıdı, yapıştırıcı, makas.

Yapılışı: A4 kağıdını dikey olarak kullanıp sol tarafına seçilen esmalar anlamlarıyla beraber yazılır. Kağıdın sol tarafına esmalarla eşleştirilebilecek çıktı alınmış görseller karışık şekilde yapıştırılır. Küçük yaş grupları için (+4) aşağıdaki görseldeki gibi eşleştirilecek esma ve görsel arasına silik bir şekilde yol çizilebilir.

3.Resimli Esma Yapbozları

Resimli-Esma-Yapbozlari-1
Resimli-Esma-Yapbozlari-2

(Görseldeki gibi 4 yapbozun birleşiminden bir büyük kare çıkacak şekilde de yapılabilir, sadece esma ve ilgili resmi eşleştirecek şekilde ikili takım halinde de yapılabilir.)

Malzemeler: Renkli kartonlar, mukavva, yapıştırıcı, renkli kalemler, ilgili görseller, makas, yapboz şablonu.

Yapılışı: Yapboz şablonu makas yardımıyla kesilerek mukavvanın üstüne konulur. Şablon sabit tutulup kenarları çizilerek mukavvaya şablon şekilleri çıkarılır. Yapılacak olan takım sayısına göre yapbozların eşleşiyor olmasına dikkat edilmelidir. Çıkarılan şablonların aynısı renkli kartonlara da çıkarılır. Çıkarılan karton şablonları mukavvaya yapıştırılır. Birbirini tamamlayan iki yapbozun birinde anlamıyla beraber esma, diğerinde de ilgili görsel olmasına dikkat edilerek yerleştirilir.

4. Esma Zarfları

Esma Zarflari
Çocuklara Allah'ın 99 Esmasını Öğretebileceğiniz 5 Etkinlik 2

Malzemeler: 99 adet mektup zarfı, renkli kalemler, renkli kağıtlar, mukavva, renkli kartonlar, delgeç, kurdele veya hasır ip, ilgili resimler.

Yapılışı: Mukavvanın yüzeyine kartonun yapışacağı kadar yapıştırıcı sürülüp -kesmeden- karton yapıştırılır. (99 ismin hepsi tek mukavvaya sığmayacağı için yan yana veya alt alta iki mukavva kullanılabilir.) Karton yapıştırılan mukavvaya zarflar sığacak şekilde küçük cepler yapılır. Cepler için bir kartonu zarfın ölçüsünden daha büyük bir dikdörtgen kesip kenarlarını katlayarak kartonlu mukavvaya yapıştırabilirsiniz. Her cebin üstüne 1’den 99’a kadar sayılar yazılır. Zarfların içerisine yerleştirilebilecek boyutta kağıtlar kesilerek anlamlarıyla beraber esmalar yazılır. Her zarfa bir esma koyulur. Esmalarla ilgili resimlerin karışmaması için arkalarına hangi esmaya ait oldukları küçük bir kenara yazılabilir. Son olarak zarflarla dolu mukavvayı duvara asabilmek için en üst kısmından delgeç yardımıyla delinip birbirine bağlanacak şekilde ip geçirilir. Etkinlik kullanıma hazırdır. Her gün o günün zarfı açılıp esması okunurken, ilgili resim ebeveyn tarafından evin bir köşesine saklanır. Çocuk tarafından resim bulunduktan sonra anlamı yeniden okunur ve etkinlik böylece 99 gün devam eder.

5. Duvara Yansıyan Esmalar

Duvara Yansiyan Esmalar
Çocuklara Allah'ın 99 Esmasını Öğretebileceğiniz 5 Etkinlik 3

Malzemeler: Karton bardak, makas, streç film, beyaz tahta kalemi, el feneri, bant.

Yapılışı: Karton bardağın ebeveyn yardımıyla alt kısmı kesilir. Kesilen yere streç film gergin bir yüzey olacak şekilde takılıp kenarları bantlanır. Bardağın dışından olacak şekilde strecin gergin yüzeyine seçilen esma tahta kalemiyle yazılır. Odanın ışığı söndürülüp bardağın içine gelecek şekilde boş duvara el feneri açılır. Streç filmdeki esma duvara yansıyacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu