Çocuk Köşesi

Kitap İncelemesi: Küçük Sahabiler Serisi – Özkan Öze

Sahabi efendilerimizin bizim için çok büyük örnekler olduğuna inancımız tam, ne de olsa onlar Kur’an-ı Kerim’de “insanlık için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmet” (Âl-i İmrân 110. Ayet Meali) olarak tanıtılan cennetlik kullar. Onların ahlakı ile ahlaklanmak, bizi de bu hayırlı ümmetten yapacağı gibi birçok sorumuza da cevap olacaktır. Emanet en güzel nasıl korunur, bir derdimiz olduğunda evvela kimin kapısı çalınır, paylaşmak çoğaltır mı azaltır mı, anne-babamızı dünyamızda nereye koymalıyız… Daha bunlar gibi binlerce soruyu asırlar önce Peygamber Efendimiz (s.a.v.) öncülüğünde cevaplamış, bize yol göstermişler. Madem cevaplar verilmiş, o halde bu cevaplara ulaşmak için çaba harcamak da bize düşer. Tabii, bunun için öncelikle onları tanımak gerekir, yakınlarımızı tanır gibi isim isim, bir bir. İşte, Özkan Öze de bu hedefle yola çıkmış, hem de sadece tanıtmakla kalmayıp çocuklara sahabe efendilerimizi sevdirmek için kolları sıvamış. Konumuz Küçük Sahabiler Serisi.

Özkan Öze, çocuk kitapları denince akla gelen ilk isimlerden. Dergicilik ve editörlük de yapan Özkan Öze, son yıllarda ağırlıklı olarak yazmaya yönelmiş durumda. Bu yöneliş de hayli bereketli olmuş ki çocuklara Allah’ı ve dini tanıtma alanında kaynak olabilecek dolu dolu kitaplar yazmış. Bu kitaplardan en bilinenleri ise şunlar: Allah’ı Merak Ediyorum, Peygamberimi Merak Ediyorum, Allah’ın Güzel İsimleri, Çaylak ile Filozof, Ali Gel ve Maceraları.

Allahi ve Dini Tanitmadaki Kitaplar

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) Çocuk Arkadaşlarından Bir Hatıra

2016’da yayın hayatına başlayan Küçük Sahabiler serisi dörder kitap içeren iki setten oluşuyor. Her bir kitap, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) Özkan Öze’nin deyişiyle “çocuk arkadaşlarından bir hatıra” taşıyor. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) çocuk sahabilerle yaşadığı kıssalar sayesinde, hem O’nun örnekliğine hem de sahabilerimizin güzel ahlaklarına şahit oluyoruz. Enes’in Bir Sırrı, Zeyd’in Uyku Duası, Umeyr’in Yavru Kuşu, On Gümüş Para, Dünyanın En Şanslı Çocuğu, Ağaca Taş Atan Çocuk, Güzel Bir Koku ve Enes’in Görevi adlı kitaplardan oluşan seri, diğer değerler eğitimi kitaplarından ve çocuklar için yazılmış kıssa kitaplarından şu yönleriyle ayrılıyor: Öncelikle kazandırılmak istenen değerler, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) örnekliğinde muteber hadis kaynaklarına dayanan rivayetler ile aktarılıyor ve bu, kitabı çok kıymetli kılıyor. İkinci olarak ise serinin yalnızca çocuk sahabiler ile olan kıssaları içermesi, çocuklara Rasulullah (s.a.v.) sevgisini aşılamada ve çocukların sahabeyi örnek almasında büyük bir teşvik ve kolaylık sağlıyor.

Sır, Dua, Şefkat, Yardım….

Eee, sahabe diyince laf lafı açıyor, çok gecikmeden bu serinin dört kitabını inceleyelim.

Serinin ilk kitabı olan Enes’in Bir Sırrı‘nda, küçük sahabi Enes’in (r.a.) Peygamber Efendimiz’in (sav) bir sırrını nasıl himaye ettiğini öğreniyoruz. Bu kıssa, yalnız sır saklamanın önemine değil; barındırdığı detaylarla selamlaşma ve aile içi iletişim gibi noktalara da vurgu yapıyor.

Sir Dua Sefkat Yardim….

Zeyd’in Uyku Duası isimli kitapta, küçük sahabilerden Zeyd’e (r.a.), Peygamber Efendimiz (s.a.v.) geceleri rahat uyuyabilmesi için edebileceği bir dua öğretiyor. Böylece bu kıssa ile bir sahabiyi tanımanın yanı sıra bir dua da öğrenmiş oluyoruz.

Umeyr’in Yavru Kuşu kitabında ise, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) yavru kuşu ölen Umeyr’i (r.a) teselli etmesi anlatılıyor. Bu kıssa, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) çocuk sevgisini gösterdiği gibi, şefkatini ve karşısındaki insanın hislerine değer vermesini de gösteriyor.

On Gümüş Para ise çok yönlü bir kıssa. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) cömertliği, yardımseverliği, çözüm odaklı yapısı ve de etrafına “Nereye yardımım dokunur?” nazarıyla bakması gibi özellikler bu kıssa ile çok güzel bir şekilde anlaşılıyor. Bu kitapta anlatılan rivayette, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ağlayan bir kız çocuğu duyup da şöyle bir göz atıp kafayı çevirmiyor, içinden “N’oldu acaba?” diye meraklara kapılıp geçip gitmiyor. Müminleri bir vücudun azalarına benzeten Rasulullah (s.a.v.) mümin kardeşinin ağladığını duyup elinden geleni yapabilmek adına o sese gidiyor. İşte, bu kitapların bir güzel yanı da bir cümle olarak duyduğumuz hadislerin kavranmasına katkı sağlaması oluyor.

Seri ile alakalı olarak belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise çocuklar için epey önem taşıyor: resimler ve renkler. Seriyi hem o dönemi yansıtıcı hem de çocuklar için dikkat çekici resimlerle donatmış Ceyhun Şen. Ayrıca, Peygamber Efendimiz’i (sav) resmetmeyerek hassasiyet de gözetmiş. Çizerin ellerine, kalemine sağlık efendim, çocukların çok beğeneceğine şüphe yok.

Son olarak da güzel bir haber vererek bitirelim. Küçük Sahabiler serisinin tamamı animasyon olarak yayınlanmış ve Youtube’da tüm bölümler mevcut:

Küçük sahabi efendilerimizin ahlakıyla ahlaklanma duasıyla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu