Çok Özel Bir Uzay Projesi

0
73
Çok Özel Bir Uzay Projesi

Bu yazımızda Omar Samra’dan bahsedeceğiz sizlere. Kendisi şimdiye dek denenmemiş çok özel bir tecrübe için bu uzay projesinde yer alan mısırlı bir maceraperest. Bakalım neler yaşamış, neler hissetmiş. Keyifli Okumalar :)

Genç adam, uzayda yaşayacak bir insanın nasıl ve neler hissedebileceğini tecrübe etmek üzere benzersiz bir deneyim yaşamaya hazırlanıyor. Ve bunun için aya ilk insan inişinin 49. yıldönümünü kutlamak için beş astronottan oluşan bu ekibin parçası olarak seçildi.

Dünyaya, yerçekimine daha pek çok şeye izole bir şekilde gerçekleşen bu simülasyona dair geçirdikleri süreç de oldukça ilgi çekici :

Bu özel ekibin ve ekip içerisinde de her birimizin çok farklı sorumlulukları var. Özel bir program çerçevesinde hareket ediyoruz. Çizelgeler, ölçümler, cetveller…25 gün boyunca burada bulunuyoruz. Güneş ışığından izole bir şekilde daha pek çok farklı şart altında çalışıyoruz. Mesela tüm yiyeceklerimiz kurutulmuş yiyecekler…Sebze yok, meyve yok. Ya da varsa da kurutulmuş şekilde elbette….

Deney ekibin iki hafta tamamen tecrit halinde yaşadığı Polonya’da araştırma merkezinde gerçekleştirdi .

Çok Özel Bir Uzay Projesi 2
Çok Özel Bir Uzay Projesi 2 1

Samra alanda uzman, yetenekli bir bilim insanın ne kadar zor yetiştiğinin farkında…Ancak tecrübeler, eğitimler ve daha pek çok birikimle kendini geliştirerek uzay araştırmalarında çok iyi yerlere gelmek hayali… Ve her geçen gün hedefine bir adım daha yaklaşıyor…

25 gün boyunca çok farklı tecrübeler yaşıyorsunuz. Yepyeni şeyler öğreniyor, zorluklarla mücadele ediyorsunuz. Günlük 4 saat uyuyoruz, üstelik uyuduğumuz yerler de normal sistemden çok farklı bir raf sistemine benzer bir düzenek. Ve günlük 16-20 saatlik de bir mesai sürecimiz var.

Kaynakça

  1. Çok Özel Bir Uzay Projesi 2, http://www.omarsamra.com/adventurer/space
Kaynakaljazeera.net/
Önceki İçerikİslam Şehirleri: İsfahan
Sonraki İçerikEl Ele Verip Şehri Temizlediler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz