Temizlik İşçiliğinden İmamlığa Uzanan Bir Yolculuk: Shalawi Siraje

0
258

İslam dini, dürüstlükle çalışıp çabalamanın, alın teriyle helal rızık kazanmanın, yapılan işin mahiyetine bakmaksızın halis bir niyetle en iyisini ve en hayırlısını yapmanın gereğini faklı şekillerde biz Müslümanlara bildiriyor. Bu öğreti ve bildiri doğrultusunda dünya genelinde azim ve sebat ile güzel ve hayırlı işlerde yarışan Müslüman bireyler, tüm insanlığı hayrete düşüren inanç ve davranışlarıyla kendi muhitlerinde bulunan insanları derinden etkiliyor ve en nihayetinde beklenmedik güzel hikayelere vesile oluyorlar.

İşini Güzel Yapmak

Geçtiğimiz günlerde Shalawi Siraje adında Ugandalı bir Müslüman, temizlikçi olarak çalıştığı Katar’daki bir mescitte yerleri temizlerken aynı zamanda ezberinden yaptığı ve okurken adeta yaşadığı etkileyici Kur’an tilaveti videoya alındı. Kaydedilen video, sosyal platformlarda paylaşılınca birkaç gün içerisinde çok daha geniş kitlelere yayıldı ve Müslümanlar başta olmak üzere birçok insanın takdirini kazandı.

İnancı gereği işine gönülden bağlı olan ve bunu dini öğretileriyle de bütünleştiren Shalawi, örnek davranışıyla Müslümanların takdirini kazanmakla kalmayıp aynı zamanda mescitte çalışmasını sağlayan kişinin de gönlüne girmeyi başardı. Nitekim videonun sosyal medyada paylaşılmasının ardından Shalawi’nin işvereni diğer insanlar gibi videoyu gördü ve insanı derinden etkileyen sesini ve kendine has kıraatini daha iyi ve daha etkili yerlerde kullanması için Shalawi’ye farklı mescitlerde müezzin ve imam olarak yeni bir iş teklifinde bulundu. Kendisine sunulan bu büyük lütfun ardından Shalawi, işin sırrını şu özlü sözleriyle açıkladı:

“Çalışıyor olsanız da olmasanız da Allah’ı her yerde anın.”

Ardından Müslümanlar başta olmak üzere İslam dinin evrenselliği ve Kur’an’ın kapsayıcılığı hakkında yanlış kanaatleri olan bütün insanların ders çıkarabileceği şu cümleleri aktarıyor:

Birçok insan İslam’ın sadece Araplar için geçerli olduğunu düşünerek yanılıyorlar. Temizlik yaparken aynı zamanda Kur’an tilaveti yapmamı imkânsız bir durummuş gibi gören birçok insan oldu. Çünkü ben siyahım, iyi görünmüyorum ve temizlikçiyim. Ancak, gerçek bu olsa da Kur’an ve İslam sadece Araplar için değil, tüm insanlık içindir.”

Hepimize böylesine bir ders verdiği için Shalawi kardeşimize teşekkür ediyor ve Rabbimizden bizleri de Shalawi kardeşimiz gibi işini böylesine güzellikle yapan ve her an kendisini zikreden insanlar kılmasını niyaz ediyoruz.

Diğer Güzel Haberler

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Seyahatleriyle İslamiyet’in yayılmasına katkı sağlayan, Amerika’yı Kolomb’tan önce keşfeden ünlü seyyah Zheng He’yi tanıttık. 14. yüzyılda Çin’in Yunnan Eyaletinde Müslüman bir ailede dünyaya gelen He, dönemin krallarının güvenini kazanarak komutanlığa yükselmiş ve denizleri keşfe çıkmış. Zheng’in seyahatlerinden birinde Amerika ve Avustralya’yı Kolomb’tan önce keşfettiği de kanıtlanmış. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz