Haberler

Danimarka Okulda Başörtüsü Yasaklama Önergesini Reddetti

Konu başörtüsü olduğunda genel olarak yasak ve kısıtlama haberleri okumaya alışkınız. Ancak bu haberimizde tam tersini göreceğiz; Danimarka hükûmeti ilkokullarda başörtüsü yasaklanmasıyla ilgili önergeyi reddedildi.

Hükûmetin azınlıktaki kız çocuklarının yaşam şartlarını iyileştirmeye yönelik kurduğu “Göz Ardı Edilmiş Kadınlarla Mücadele Komisyonu”, ülkedeki tüm çocuklarının eşit şartlara sahip olması amacıyla geçtiğimiz ağustos ayında dokuz maddelik bir tavsiye bildirisi yayınladı.

Bu bildirinin iki maddesi, Yaklaşık 313 bin Müslüman’ın yaşadığı Danimarka’da tartışmalara ve soru işaretlerine yol açtı. Bildiriye göre genç kızlara yönelik sosyal baskı ve kontrolün önüne geçilmesi adına Müslüman okullarının sıkı denetime tabi tutulması ve ilkokullarda başörtüsü yasağının uygulanması gerekiyor.

Kaare Dybvad Bek
Danimarka Göçmen Bakanı Kaare Dybvad Bek

Müslüman halkın geçtiğimiz ağustos ayından beri protestolarla verdiği mücadele geçtiğimiz günlerde sona erdi. Danimarka hükûmeti bu belirsizliğe bir son vererek ilkokullarda başörtüsü yasağının uygulanması önergesini geri çevirdi. Danimarka Göçmen Bakanı Kaare Dybvad Bek ülkede genç kızların ciddi sosyal kontrol ve baskıyla karşı karşıya kaldıklarının farkında olduklarını ancak insan hakları yasalarının din özgürlüğünü güvence altına aldığını, dolayısıyla böyle bir önergeyi desteklemeyeceklerini belirtti.

Kaynak
aboutislam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu