Yardım FaaliyetleriHaberlerRöportajTürkiye

Öğrencilerden İhtiyaç Sahiplerine: Aylık 10 TL Yardım Grubu

Aylık 10 TL Yardım Grubu, acil ihtiyaç sahiplerine yardım etme amacıyla kurulmuş ihtiyaç sahiplerine cüzi miktarlarla neler yapılabileceğinin de örneği olan bağımsız yardım oluşumu. Onların kurulma hikayesini ve yardım sürecinin nasıl yürütüldüğünü kurucularından dinleyeceğiz. Keyifli okumalar.

Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Furkan Yavuz. Dicle üniversitesi Hukuk bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Batman’da yaşıyorum. Kurduğum İngilizce Akademi platformu aracılığıyla İngilizce dersleri vermekteyim. Yolda Olanlar Derneğinin başkanlığını yürütmekteyim. Dernek çalışmaları kapsamında hem infak işleriyle hemde İslami ve ilmi işlerle ilgili çalışmalar sürdürmekteyim..

Yardım grubunu ne zaman kurdunuz?

“Aylık 10 TL Yardım Grubu” 2020 yılının Ağustos ayında, 1 arkadaşımla birlikte yani toplamda 2 kişi olarak kurduğumuz bir gruptur.

Proje herhangi bir yere bağlı mı? Ve yardımların gönderileceği coğrafyalar noktasında herhangi bir sınırı var mı?

Herhangi bir yere bağlı olmayan, yardım çalışmaları kapsamında birçok kurumla çalışmış, bağımsız ve gönüllülük esaslı bir oluşumdur.

“Aylık 10 TL Yardım Grubu” coğrafi sınırlara bakmaksızın aciliyet temelinde her türden canlıya yardım ulaştırmaya çalışan bir oluşumdur.

Aylik 10 TL Yardim
Öğrencilerden İhtiyaç Sahiplerine: Aylık 10 TL Yardım Grubu 1

2 yılı aşkın bir süredir toplamda 1 milyon TL’ye yaklaşan nakdi ve çokça eşya yardımları gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışında yetim, öksüz, dul, engelli, çocuk, genç, yaşlı her türden binlerce insana ulaştırılmıştır, elhamdulillah.

Bu gruba dahil olmak isteyen kişiler nasıl bir yol izlemelidir?

Gruba katılmak için herhangi bir şart yok, lakin yardımlar iban aracılığıyla gönderildiği için bir banka hesabının bulunulması gerekmekte.

Arzu eden herkes katılabilir.

Bu ismi seçmenizin sebebi neydi?

İsmin “Aylık 10 TL Yardım Grubu” olmasının sebebi, işleyiş mantığının bağışçıların aylık en az 10 TL vermesi olmasından dolayıdır. Bu şekilde bir sistem düşünüp hayata geçirince isim de otomatik olarak oluşmuş oldu.

Ogrencilerden Ihtiyac Sahiplerine Aylik 10 TL Yardim Grubu
Öğrencilerden İhtiyaç Sahiplerine: Aylık 10 TL Yardım Grubu 2

Bildiğim kadarıyla öğrencisiniz ve daha çok gençsiniz. Sizi bu yaşta yardım işlerine başlamaya teşvik eden şey neydi?

Beni yardım işlerine girişmeye teşvik eden husus Hekimoğlu İsmail’in “Minyeli Abdullah” adlı eseridir. Bu vesileyle ilkin “İslam Yardımlaşma Sandığı” adıyla yerel, küçük çaplı bir oluşum başlatmıştık. Akabinde ise bu oluşum “Aylık 10 TL Yardım Grubu”na devrilip güzel ve büyük işlere vesile oldu, oluyor elhamdulillah.

Yardım grubu hangi illerde mevcut? Ve hangi alanlarda hizmet vermektesiniz?

Antalya, Kocaeli, Gaziantep, Samsun, Van, Hakkari, Erzurum, Diyarbakır, Konya, Ankara ve İstanbul olmak üzere şu an 11 il temsilciliğimiz bulunmaktadır. İl temsilcilikleri kendi illeri kapsamında çalışmalarına devam ediyor.. Derneğimiz Ankara merkezli olduğu için hem yurt dışı hem yurt içi faaliyetlerimiz daha geniş kapsamlı olarak Ankara’dan yapılmaktadır.

Kitap ve Tesettür Birimlerimizce yine yurtiçinde insanların kitap ve tesettür kıyafetleri ihtiyaçlarını karşılamakta,

Aylik 10 TL Yardim Grubu Somali
Öğrencilerden İhtiyaç Sahiplerine: Aylık 10 TL Yardım Grubu 3

Yetim Birimimizce yurtiçinde birçok şehirden onlarca yetim kardeşimize kurmuş olduğumuz sistemle sponsorları vesilesiyle bizzat düzenli yardım ulaştırmakta (Sistemimizin farkı, her ay sponsorlara yardımın yetime ulaştırıldığına dair güncel görüntü göndermektir.),

İnsani krizin çok derin olduğu Yemen’e her ay düzenli olarak binlerce lira yardım ulaştırmakta,

Her ay ulaşan onlarca yardım talebiyle ilgilenip çoğunu karşılamakta,

Ve her ay yurtdışındaki bir mazlum coğrafyada yardım faaliyetlerinde bulunmaktayız, elhamdulillah.

Yardım grubunuzun içerisinde kaç kişi bulunmaktadır?

Oluşum içerisinde çabalayan, gayret gösteren, işin bir ucundan tutan sayısını bilemeyeceğim kadar çok arkadaş var, elhamdulillah.

Not: Faaliyetlerimizi resmi zemine taşımak amacıyla bizzat kurduğumuz, “Aylık 10 TL Yardım Grubu”muz gibi bağımsız bir dernek olan Ankara merkezli “Yolda Olanlar Derneği”miz aracılığıyla yardımlar yapılmakta, bağışlar toplanıp gönderilmektedir.

İletişim kurmak için;
Ad: Furkan Yavuz
Cep: 0553 837 01 13

Sosyal Medya hesaplarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

https://instagram.com/yolcufurkan_?igshid=YzdkMWQ2MWU=

https://twitter.com/yolcufurkan_?t=MPDdueY43K-wWBdOZg1BsA&s=09

8 Yorum

  1. 2 kişi olarak çıktığınız yolda nice gönüllerde çiçekler açtırmışsınız. Başarılarınız daim, yollarınız aydınlık olsun. 💐

  2. Allah rızası için çıkılan bu yolda birçok hayra vesile olunmuş maşaallah. Küçük bir miktar ile güzel çalışmalara vesile olmak çok güzel bir duygu elhamdulillah. Sizler de “Benim de bir faydam dokunsun, hayra vesile olmak istiyorum. ” derseniz Furkan Bey ile iletişime geçebilirsiniz.🌿

  3. Ben bir öğrenciyim elimden ne gelebilir diye düşünmeden Allah rızası için yola çıkmış güzel bir topluluk elhamdülillah. 3 senedir yoluna devam ediyor. Hiyerarşi olmadan öğrenciler olarak nice güzelliklere vesile olunmuş.. Bundan sonrası için bu grubu destekleyelim inşallah.

  4. Çok güzel düşünülmüş bir proje. Allah rızası için yapılan bu mücadeleye destek olmakta bir Müslümanın görevidir. İnşallah böyle projeler zamanla çok daha büyük kitlelere ulaşır. Allah yolunuzu açık etsin

  5. Allah Teâlâ’nın yolunda hizmet için atılan her bir adımla gönüllere dokunduğunuz bu yolculukta her zaman sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz inşallah. Allah Teâlâ bu güzelliklere vesile olduğunuz hizmetinizi kabul etsin 🌹

  6. Aylık 10 TL Yardım Grubu sadece aylık 10 tl bağışlarla nice yardımların yapıldığı bir gruptur.. Damla damla bağışların nasıl güzel iyiliklere vesile olduğuna şahit oluyoruz elhamdülillah. Bütün öğrenci kardeşlerimizin Grubu takip etmesini ve hep birlikte iyilik yolunda olmalarını çok çok isterim. 😊 🌿 🤍

  7. Damlaya damlaya göl olur atasözünü yansıtan bir hayra vesile olmak, onca insanın yüreğine dokunup ihtiyaçlarını bir nebze olsa da giderebilmek onlara el uzatabilmek çok güzel. İnşallah bu hayırlar daha fazla hayırsevere ve daha fazla ihtiyaç sahibine sayenizde ulaşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu