Şefkat ve Merhamet Kokulu Bir İnsan: Zakir Yavuz

485

Bugünkü haberimizde, şefkat ve merhamet abidesi olan bir amcamızı tanıyacağız. Kendisinin sokak hayvanlarıyla arası epey iyi. Anlaşılan o ki hayvanlar da bu amcamızın şefkatinin kokusunu metrelerce uzaktan alabiliyor. Amcamızın ismi Zakir Yavuz.

Kendisi, Tunceli’nin Çemişgezek ilçesine bağlı Erkalkan köyünde yaşıyor ve 79 yaşında. 3 çocuk babası olan Zakir Amca’nın aslında bakımını yaptığı 25 yavrucak daha var. 10 yıl önce bahçesine aldığı kedilerle başlayan hikayenin kahramanı, sayıları 25’i bulan kedilere her gün makarna, ekmek ve bulgurdan mama yapıyor. Üstelik sadece kedilerle de kalmıyor. Aynı zamanda gelen köpekleri de besleyen Zakir Amca, kendisini gören hayvanların hemen yanına geldiğini söylüyor.

Zakir Amca, kedileri sadece kendisi beslemekle kalmayıp komşularına da örnek olmuş. Onlar da kedileri beslerken kendisine yardımcı oluyor. Hatta bazen yemek de yapıyorlar. Zakir Amca ise durumu şu sözlerle ifade ediyor:

“Bir öğün komşularım, bir öğün de ben veriyorum. Müsait olmadıkları zaman yine ben veriyorum. Kedilerin sayısını 25’e kadar saydım ama bazen aşağı, bazen de yukarı çıkıyor.”

“Allah Bana Veriyor, Ben de Onlara Veriyorum.”

Hayvanlara yiyecek verdikçe huzur bulduğunu belirten Zakir Amca “Her gün yemeklerini veriyorum. Hazır mama olduğu zaman mama da veriyorum. Hazır mamaya daha meraklılar” diyor. Hazır mama olmadığı zaman makarna, bulgur, tuz ve yağı karıştırıp yemek hazırladığını nakleden amcamız şu sözleriyle de kalbimizi doyuruyor:

“Beni gördükleri zaman hemen önüme koşuyorlar. Kapı sesini duyduklarında hemen geliyorlar, beni tanıyorlar. Allah bana veriyor, ben de onlara veriyorum.”

Kedilere bazen kızdığını, bazen onların da üzüldüğünü söylüyor ve kızdıktan sonra pişman olduğunu ifade ediyor. Allah rızası için kedileri besleyen Zakir Yavuz gibi güzel insanların sayısının artması dileğiyle…

Diğer Güzel Haberler

“Yalnız seyyah” diye kendisini tanımlayan Kanadalı Rosie Gabriella, 2018 yılında Umman boyunca yapacağı yolculuğuna başladı. Dünya’nın çevresini motosikletle gezen Rosie, son zamanlarda nüfusun çoğunu müslümanların oluşturduğu ülkeleri ziyaret ediyor ve zamanının çoğunu burada geçiriyor. Peki müslüman ülkelerine bakış açısı nasıl oldu? Kendi yaşantımıza bir de, bir Kanadalı’nın gözünden bakalım. Okumak İçin Tıklayın

Bir hayali vardı. Cambridge Camii’nin yapılması. Üniversitede yaptığı kampanyalarla toplamda 2.55 milyon tl topladı. Ama yakalandığı kanser sebebiyle caminin açılışını görmek nasip olmadı. Vefat etse de açtığı yolda yardımlar hala sürüyor. Okumak İçin Tıklayın

Avrupalı Müslüman Müzisyenlerin oluşturduğu bir müzik grubu olan Al Firdaus Ensamble, geçtiğimiz günlerde Amerika’da konser verdi ve politikacıların nefret söylemleri sebebiyle ilişkilerin bozulduğu bu günlerde halka dostluk ellerini uzattı. Okumak İçin Tıklayın

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz