HaberlerBaşarı HikayeleriDanimarkaEğitim

En İyi Öğretmen Seçildi

Her ne iş olursa olsun o işin en iyisi olmak. Bir iş yapılacağı zaman en güzel şekliyle yapmak. Oysa ne de çok unutuyoruz bu nebevi davranışı, öyle değil mi? İşte haberimizde bu minval üzere adanmış bir hayatı size aktarıyoruz.

Danimarkalı bir Müslüman olan Loris El-Haj, ilkokuldaki mülteci çocuklara yardım etmek için gösterdiği gayretleri sebebiyle Avrupa ülkesinin en iyi öğretmen ödülünü almaya hak kazandı.

Politiken gazetesinin haberine göre, bilim heyeti “Sürekli kendisini ve öğretimini geliştirmeyi çok önemsiyor ve bu şekilde öğrencilerin anlamalarını ve çok farklı yollarla öğrenmelerini kolaylaştırıyor.” diye yazdı.

Gazetenin bildirdiğine göre, El-Haj ilkokulda öğretmenlik yapan 430 öğretmen arasından seçildi. Loris El-Haj başörtülü bir Müslüman ve 15 yaşındayken Lübnan’dan mülteci olarak Danimarka’ya geldi. Danimarka’ya geldiğinde ise, her gün 50 kelimeyi öğrenmek için kendisine belirlediği hedefi belirtiyor. Dört ay sonra, sıradan bir Danimarkalı gibi 8. sınıfa girdi.

Tam olarak yirmi beş yıl sonra, mültecilere ülke genelinde çevrelerine ve bulundukları ülkeye uyum sağlayıp güvenli bir hayatı yaşayabilmelerini teşvik etmek için, çok hızlı bir şekilde dili öğrenmelerine yardımcı olmaya çalışıyor.

El-Haj yeni mülteciler hakkında, “onların kelime bilgisi çok sınırlı” diyor.

“Bu kelime bilgisini geliştirmek, bir öğretmen olarak benim görevim. Ben de bir zamanlar onların yerindeydim ve ne tür sıkıntılar çektiklerini çok iyi anlıyorum.” diye ekliyor.

Suriye’yi bir buçuk yıl önce terk eden 16 yaşındaki bir mülteci olan Bidar, El-Haj’ın öğrencilerindendir. Bidar, ailesiyle Danimarka’ya göç etmeden önce Suriye’de 9. sınıfı bitirdi.

Her şey dil ile ilgili değil gerçekten, öğretenin payı da çok büyük, okula tekrar gidip yeni şeyler öğrenmek benim için çok zor ama Loris bana sürekli, bir şeye zor dediğim takdirde bu düşünceyle hiçbir şey öğrenmemin mümkün olmayacağını söylüyor. El-Haj’ın yardımı olmaksızın, Suriye savaşının bıraktığı etkilerle mücadele etmek çok daha zor olurdu şüphesiz. Geçmişi unutabilir ve yeniden başlayabilirsin. O yaptı, diye belirtiyor Bidar.

Ve kendisi sözlerini şu şekilde bitiriyor:

Bize cesaret ve umut vererek geçmişi kısmen de olsa unutup umutla yolumuza devam edebileceğimizi gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu