HaberlerHac-UmreHindistan

Eski Hint Aktris Sana Khan Hacca Gitti

“Şüphesiz, insanlar için kurulan ilk mabed, elbette Mekke’de, âlemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kâbe’dir.”  (Âl-i İmrân, 96)

Dünyanın dört bir yanından Müslümanlar, İslam’ın beş şartından biri olan hac ibadetini yerine getirmek için her yıl Mekke’ye akın ediyor. Rahmet ve hidayet kaynağı Kabe’yi ziyaret eden milyonlarca Müslüman arasında tanıdık olduğumuz isimler de bulunuyor. İki yıl önce Bollywood’dan ayrılma kararı alan eski Hint aktris Sana Khan da bu yılın hac ziyaretçilerinden biri. Eski hayatını geride bırakarak tesettüre girmeye karar veren Khan, yakın zamanda kendisini Allah’a yakınlaştırdığını söylediği Mufti Anas ile evliliğe adım attı. Evliliği sonrasında üç kez umresini tamamlayan Khan, hac yapmak için sabırsızlandığını ifade etti.

“Hacılar ve umreciler Allah’a gelen elçilerdir. Kendisine dua ederlerse dualarına icabet eder, O’ndan bağışlanma dilerlerse onları bağışlar.” (İbn Mâce, Menâsik, 5; Nesâî, Cihad, 13)

Khan, bu yıl bağışlanma ümidiyle Kabe’yi ziyaret eden tek Müslüman ünlü değil. İngiliz kriket oyuncusu Adil Raşid ile Pakistanlı kriket oyuncusu Shoaib Akhtar da hac ibadetlerini yerine getirmek için Mekke’ye gidenler arasında.

İslam’ın temel kavramlarını bir arada toplayan bir ibadet olarak hac, kelime anlamıyla Allah’a yönelme, günahlardan arınma ve meşakkatleri göğüsleme manasına gelir. Rabbimizin  “Mü’minler kardeştirler.” hitabını yaşayarak anlamaya vesile olan bu üstün ibadet, gücü yeten her Müslüman üzerine farzdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu