Filistin’in En Önemli 7 Şehri

0
145

Filistin birbirinden güzel birçok şehre sahiptir. Ancak biz bu haberimizde sadece en bilindik yedi şehri sizler için derledik. Keyifli okumalar diliyoruz.

1Kudüs

Yebusiler tarafından beş bin yıl önce kurulmuştur. İlk kurulduğu andan itibaren Filistin’in başkenti olmuştur. Hz. Ömer tarafından H.15 yılında fethedilmiştir. Filistin’in merkezinde orta sıra dağların arasında bulunmaktadır. İçerisinde Mescid-i Aksa ve Kıyamet Kilisesi gibi birçok mukaddes mekan bulunmaktadır.

2Hayfa

Akdeniz sahilindedir ve Filistin’in en önemli limanlarını barındırmaktadır. Petrol rafinerisi bu şehirde olduğu için büyük sanayi bölgelerine de sahiptir.

3Yafa

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı filistinin-en-onemli-yedi-sehri-3.jpg

Bu şehir “Denizin Gelini” diye isimlendirilmiştir ve Hayfa ile Gazze’nin arasında bulunan Filistin sahilinin ortasında yer almaktadır. Eski bir Ken’ân şehri olan bu şehrin yaşı beş bin yıldan fazladır. Portakal bahçeleri, dokuma ve sabun sanayi ile ünlüdür.

4Beytüllahim

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı filistinin-en-onemli-yedi-sehri-4.jpg

Kudüs şehrinin güneyinde yer almaktadır. Hz. İsa’nın doğduğu Doğuş Kilisesi’ni içinde barındırdığından dolayı Hristiyanlar için kutsal bir şehirdir. Kıymetli taş, sedef ve işleme sanayisi gibi kıyı endüstrileriyle meşhurdur.

5El-Halil

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı filistin-sehirleri-5-2.jpg

Beytüllahim şehrinin güneyinde yer almaktadır. Hz. İbrahim Camisi’ni barındıran tarihi bir şehirdir. Ayakkabı, deri, cam ve seramik fabrikaları gibi birçok endüstriyel alan ile öne çıkmaktadır.

6Gazze

Filistin’in güneyindeki en büyük şehirdir. Ayrıca Mısır, Akdeniz, Kızıldeniz ve Arap yarımadası arasındaki ticaret yolu üzerinde bulunduğundan dolayı her zaman önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Sebze ve narenciye ziraatıyla meşhurdur. İçerisinde Haşim bin Abdülmenaf’ın kabri bulunduğu için “Gazzetu Hâşim” adı verilmiştir.

7Eriha

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı filistinin-en-onemli-yedi-sehri.jpg

Ölü Deniz’in kuzeyinde yer almaktadır. On bin yılı aşkın tarihiyle dünyanın en kadim şehirlerindendir. Birçok antika eseri sınırlarında barındıran bu şehir; sebze, narenciye ve muz ziraatı ile meşhurdur. Ayrıca önemli bir turizm merkezidir.

Yararlanılan Kaynaklar

  • Fethi Abdulkadir, Filistin Meselesine Giriş, Asalet Yayınları, İstanbul 2019
Önceki İçerikKurban Bağışı Yapabileceğiniz 20 Kurum
Sonraki İçerikHac Planlarından Vazgeçip Evsizler için Arazi Bağışladılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz