Selam Sana Ey Kudüs – Diyanet İşleri Başkanlığı

0
175
Selam Sana Ey Kudüs

“Selam Sana Ey Kudüs” okurken hiç bitmesin isteyeceğiniz bilim çocuk dergilerinin ‘ümmet çocuk’ versiyonu gibi olan, her konudan sonra diğer başlığa merak ederek geçeceğiniz bir kitap.

Editörlüğünü Esma Güner’in yaptığı, Diyanet İşleri Yayınları’nın Çocuk Kitapları kategorisi için basılan, İmam Hatip Ortaokul öğrencileri arasındaki yarışma vesilesiyle müftülükler tarafından dağıtılan bir kitaptır.

Her ne kadar çocukların Kudüs hakkında bilinçlenmesi için takdir ve ilgilerine sunulsa da büyüklerin de öğreneceği çok şey var diyebilirim.

Kitap bilginin dışında bir görsel şölen sunuyor ve bu şölen aslında tüm bilgileri görünür kılıyor. Hayrettin Vural, Zeynep Yeşilmen, Mumine Yeşilmen’in resimlemiş olduğu kitap çocukların bir hayli ilgisini çekecek nitelikte. İçindekiler alışageldiğimiz kronoloji ve tarih bilgilerinin yanı sıra Kudüs temalı bir çok farklı başlığa değinilmiş.

Bunlardan en ilgimi çeken bizim nazarımıza göre Bi’ Kudüs Sözlüğü oluşumu, resimlenmiş kısa hikayeler.

“Bunları biliyor muydunuz?” başlığı altında biz yetişkinlerin bile Filistin hakkında ilk kez duyacağı şeylerden söz ediyor. Kudüs fatihlerinin şahsiyeti ve mücadelesi, Kudüs’e hizmet götüren Müslüman Türk Devletleri ve daha değinemediğim bir çok konu başlığı daha…
(7-15) yaş çocuklarının anlayabileceği dilde ve masalsı anlatımı çocukların bu dönemde çekirdekten bilinçlenmesini sağlayacak nitelikte. Çok titiz bir çalışmanın sonucu olduğu gibi Bi’ Dünya Kudüs ekibimizle aynı amacı gütmeleri bizleri çok mutlu etti.
Kitap girişinde okuyucuyu selamlayıp:

“Yıllar var ki, bir adı da Dârü’s-Selam yani esenlik, barış, huzur yurdu olan Kudüs’ün ismini, işgal ve gözyaşından başka bir şeyle duymuyoruz.” diye başlıyor.

“Allah’a duamız odur ki Kudüs, yeniden selam, barış ve huzur yurdu olarak anılacağı günlere kavuşsun.”  diye bitiriliyor.

Evet bu konuda aynı hüznü ve burukluğu paylaşıyoruz. Bi’ Dünya Kudüs adlı projemize de tam olarak bu niyetle çıktık. Biz de bu duaya amin diyor, çocuklarımız için yaptıkları bu kıymetli çalışmalarını da takdir ediyoruz.

Böyle özenli çalışmaların artması umuduyla…

Önceki İçerikKudüs’teki Son Osmanlı: Onbaşı Hasan
Sonraki İçerikKudüs ile İlgili 5 Hadis

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz