HindistanHaberler

Hindistan’ın İlk Kadın Beyin Cerrahı: Mariam Afifa

Hemen hemen hepimiz, çocukluk yıllarında “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusunun muhatabı olmuş, hayal dünyamız ve ilgilerimiz doğrultusunda bu soruya çeşitli cevaplar vermişizdir. Zaman içinde bu cevaplar değişmişse de bazılarımız çocukluk hayallerinden şaşmamıştır. Hindistan’da yaşayan Mariam Afifa Ansari de o insanlardan biri. Doktor olma hayaliyle büyüyen Mariam, gayretleri ve başarısıyla Hindistan’daki Müslümanlar arasındaki ilk beyin ve sinir cerrahı olan kadın oldu.

Okul Hayatı

Öğrenim hayatı boyunca oldukça başarılı sıralamalara sahip olan Mariam, ilköğrenimini Malageon’da, liseyi Hyderabad’da tamamladı. Doktor olma hayaline bir adım daha yaklaşan Mariam, tıp lisansına Osmania Tıp Okulu’nda devam etti. Aynı okulda yüksek lisansını da başarıyla bitiren Mariam, İngiltere’deki Royal College of Surgeons’ta doktorasını tamamladı. Gayretli çalışmaları sonucunda 2020 yılında, Hindistan’da uzmanlaşmış doktorlara verilen özel bir diploma olan Diploma of National Board’ı aldı.

Kadin Cerrah

Mariam Hanım’dan Doktor Mariam Afifa’ya

Doktor olmayı her zaman hayal ettiğini söyleyen Mariam, duygularını şu sözlerle açıklıyor: “Mariam Hanım‘dan Doktor Mariam‘a dönüştüm. Beyaz önlük ve steteskopla hastaları muayene etme hayalim gerçek oldu.“

Örnek alınası bir tevazu göstererek, sahip olduğu başarıyı Allah’tan gelen bir hediye ve şimdi de bir sorumluluk olarak gördüğünü söyleyen Doktor Mariam, mesleği aracılığıyla topluluğuna hizmet etmeye çalışacağını belirtiyor.

Gençler İçin İlham Kaynağı

Mariam Afifa, tıp uzmanlığının yanında resim, kaligrafi ve İslami eğitim alanlarında da kendini geliştirmeye devam ediyor. Hindistan’da iktidarını sürdüren rejimin ve halk arasındaki belli kesimlerin Müslümanlara uyguladığı baskılayıcı davranışları karşısında Mariam Afifa gibi insanların varlığı, ülkesindeki Müslüman gençler, bilhassa genç kızlar için bir ilham kaynağı oluyor.

Doktor Mariam, ülkesindeki Müslüman genç kızlara şöyle sesleniyor: “Pes etmeyin, kimsenin başaramayacağınızı söylemesine izin vermeyin. Başarın ve onlara hatalı olduklarını kanıtlayın.“

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu