HaberlerİslamofobiKanadaSinema-Müzik

İslamofobiyle Mücadele İçin Film Serisi

Kanada’daki Newfoundland Memorial Üniversitesi’nin Dini Çalışmalar Birimi, birlik ve beraberliği yaygınlaştırmak için bir proje üzerinde çalışıyor. Proje, medya ve sinema üzerinden İslamofobiyi hedef alıyor.

Proje ekibi şu anda öğrencilere “2019 Kış Film Serisi” başlığı altında İslamofobi ile ilgili filmlerin yanında, sosyal dayanışma üzerine kurulu daha iyi bir Kanada için nasıl mücadele verilmesi gerektiğini gösteren film gösterimleri yapıyor.

Projenin yöneticilerinden biri olan Jenifer Selby projenin hedefini şöyle açıklıyor: “Projenin ana hedefi insanlara cesaret, ilham ve güç vermek.”

“Aslında projeye dair her şey Ekim 2017’de başladı. O tarihlerde üniversitemiz ve çevresindeki birçok yere İslam’a karşı nefret dolu posterler asılmıştı. Bunun üzerine şehirdeki herkes İslamofobi ve ırkçılığa karşı çıkmaya başladı.”

Memorial Üniversitesi
Memorial Üniversitesi

Bu olaydan sonra Dini Çalışmalar Birimi, üniversite öğrencilerinin iletişim halinde olduğu iki dernekle istişarelerde bulundu. Ardından Eylül 2018’deİslamofobi’ye karşı bir birlik oluşturmak için konferans düzenlendi.

Günümüzde ise bu çalışmalar, çeşitli konuşmacıların öğrencilerle ve ilgi duyan herkesle İslamofobi hakkında konuştukları, tecrübelerini paylaştıkları bir platform olan 2019 Kış Film Serisi ile devam ediyor.

2019 Kış Film Serisi

Serinin ilk filmi “Bu Senin Camideki Son Yürüyüşün” 29 Ocak 2019’da seyirciyle buluştu. Film, Ocak 2017’de Quebec’teki İslamofobik terör saldırısını anlatıyor. Saldırıda hayatını kaybeden Kanadalı Müslümanların ve ailelerinin hikayeleri ve ailelerin saldırı sonrası tepkileri filmde yer alıyor.

Film, tüm Kanada halkının nasıl bir araya geldiğini ve birbirlerini desteklediklerini gözler önüne seriyor. Evlerinde korkuyla saklanmak yerine tüm halk birleşip sahip oldukları her şeyle birbirlerine destek oluyorlar.

“Saldırıya maruz kalanların ve saldırıda öldürülenlerin ailelerinin hiçbiri hayatlarını mahveden 25 yaşındaki teröriste karşı nefretle dolu değildi. Aksine hepsi çok affedici ve şefkatli yaklaştılar. Onlar, sevdiklerinin şehit olduğuna inanıyorlardı.”

Filmdeki sahneler gösterdi ki Müslüman ailelerin tek isteği barış ve bu tarz çirkin olayların tekrarlanmaması.

Filmden sonra izleyiciler kendi görüşlerini söyleyerek değerlendirmelerde bulundular. Herkes böyle saldırıların son bulması gerektiği konusunda hemfikirdi.

Seri dahilindeki ikinci film “14 ve Müslüman” 28 Şubat’ta izleyici karşısına çıkacak.

2011 yılındaki resmi açıklamalara göre Müslümanlar 525,073 kişiyle Newfoundland ve Labrador’un %1’inden azını oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu