İbn Battuta’nın İzinde Bir Alman Seyyah

0
Bu yazı 55 kez okunmuştur.

Seyyah ruhlu insanlara, gezmeyi keşfetmeyi sevenlere selam olsun. Almanya’dan sizlere çok güzel bi’ haberimiz var 🙂

Erich Follath isimli bir gazete muhabiri meşhur gezgin İbn Battuta’nın peşine düşüyor. Onun hayatını okuduktan sonra çok etkilenmiş olacak ki gittiği 13 şehri gezmek için yola çıkıyor. Gezisi boyunca aldığı notlar ve şahit olduğu olaylarla İbn Battuta’nın ölümünden 700 yıl sonra islam alemindeki değişiklikleri inceleyen bir kitap telif ederek de bu güzel yolculuğu taçlandırdı.

Erich 67 yaşına kadar Orta Asya’da der Spiegel dergisi için araştırmacı gazeteci olarak uzun yıllar görev yaptıktan sonra 2015 yılında İbn Battuta’nın geride bıraktığı izlerini takip etmek için yola çıktı. Geçen şubat ayında yayımlanan ve İbn Battuta’nın yolculuklarını inceleyen “Bütün Sınırların Ötesinde” isimli kitabında İbn Batuta’nın zamanına göre bugünkü islam aleminin ihtilâflarını kendi tecrübelerince keşfetmeye çalışıyor.

İbn Battuta’nın Yolculuğu 

Öncelikle İbn Battuta’yı ve yolculuğunu gelin tekrar hatırlayalım.

Yolculuğuna 1325 yılında Mekke-i mükerreme’ye hac farizasını eda etmek için çıkmış ancak o yolculuk tam tamına 29 yıl sürmüş ve o zaman ki dar’ul islamın(islam alemi) neredeyse tamamını gezmiş. Kuzeybatı Afrika’dan başlayıp batıda Güney Avrupa ,Kuzey Avrupa; Doğuda ise Ortadoğu, Hint yarım adası, Orta Asya, Güneydoğu Asya ve Çin e gitmiş. Bu yolculuğunun tamamı ise takriben 120 bin kilometreye ulaşmıştır

Gelelim Erich’in Gezisine 

Alman gazeteci bir yıl süren bu yolculuğunda İbn Battuta’nın notlarını takip etti. Bu takip ettiği kaynakların başında ise  Tuhfet un-nazar fi garaib’il-emsar isimli kitap geliyor. Erich’in dediğine göre bu kitap italyan gezgin Marco Polo’nun kitabına göre çok fazla detay içeriyor.çünkü İbn Battuta neredeyse her şeyle ilgileniyor bütün konulara ve alanlara değinmek istiyordu. İbn Battuta ülkelere şehitlere tabiata ve yolculuğu boyunca karşılaştığı insanlara büyük bir şekilde odaklanmıştı.

Şu Sonuca Vardım…

Erich bu eşsiz geziden çok şey öğrenmiş, bunların hepsini anlatmak yerine biz en önemlisine değinelim. Erich gezisi ile ilgili şu ifadeleri kullanıyor :

Kısaca bu seyahatim sonucunda gördüğüm şeylerden şu sonuca vardım Bugün ki islam aleminin yaşadığı sorunlar bizim batıda zannettiğimizin aksine Din ile hiçbir alakası yok daha çok siyasi sebeplerden dolayı oluyor.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir !

Hac İçin Bisikletiyle Ülkeleri Aştı

Hem Doğayı Gez Hem De Namazını Kıl

60 Ülke Gezdi Sonunda Ruh Eşini ve İslam’ı Buldu

Kur’an Pasifik Okyanusu Adalarında

İnsanlık İçin Mobil Bir Tiyatro

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here