67 Yaşında Üniversiteden Mezun Oldu

0
383

Eğitim görmenin yaşı olmadığını, hayat boyu öğrenmenin en güzeli olduğunu söyler herkes. Fakat her zaman zihinlerde bazı kalıplar vardır, bazen yapamayacağımıza dair olur bu yargı bazen de çevremizde bulunan kişilerin düşünceleri üzerine. Bu kalıpları aşan insanlar ise ilerleyenler olur. İşte bugün sizlere haberimizde, Rokiah Omar’dan söz etmek istiyoruz. O yaşına takılmadı, insanların neler söyleyeceklerini düşünmedi, yapamayacağım demedi ve mezun oldu. Rokiah Omar’in bu yaşta, İslami araştırmalar alanında lisans derecesini alma sebebi hem çocukluk hayalini gerçekleştirmek hem de kendinden daha genç olan Müslümanlara takip edebilecekleri bir rol model olmak.

Omar, Singapur’un Sunday Times gazetesine verdiği demeçte “Yaşımın öğrenmeme engel olmasını istemedim.” diyerek bize öğrenmek ve yaş arasındaki inanılan engellerin sadece birer ön yargı olduğunu gösteriyor. Okumayı çok seven Omar, çocukluk dönemlerinde hep bir medreseye yahut da bir İslam okuluna gitme arzusu olduğunu söyledi. İlk diplomasını ise 40’lı yaşlarında Arap dilinde aldı.

Eşinin, üç kız çocuğunun ve iki torununun da desteğini alarak 11/2 yıl yarı zamanlı çalışarak mezun oldu. Rokiah tezinde Singapur’daki Müslüman kadın rollerini inceledi ve Parlamento Başkanı Halimah Yacop ve aile hekimi Elly Sabrina’yı örnek olarak ele aldı.

“Kendi yaşımdakilere rol model olmayı, pes etmemeyi ve yaşam boyu öğrenmeyi sürdürebilmeyi umuyorum.”

Mezuniyet töreninde Omar, Jamiyah Education Centre’dan mezun olan 33 kişinin içerisinde en yaşlı kişiydi. 67 yaşında mezun olan Rokiah Omar örneğinde olduğu gibi, hedef ve hayallerimize ulaşmak için yapmamız gereken şey, adım atıp yola çıkmak ve yolda kalmaya çalışmak. Ayrıca ne diyor Aliya İzzetbegoviç:

“Ulaşmak istediğimiz şey için kendimiz çalışmamız gerekiyor. Bizim yerimize bunu başkaları ne yapabilecek ne de yapmak isteyecektir.”

Diğer Güzel Haberler

Massachusetts’teki 18 cami, “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açıyor. Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı “Müslüman imajını gayrimüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Kur’an eğitimine sıfırdan başlayan hükümlü, Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberlemeyi başardı. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, 3 hükümlünün daha hafızlık için çalıştığını söyledi ve icazetlerinin yakın zamanda yapılacağının müjdesini verdi. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Önceki İçerikÇocuklarla Evde Oynayabileceğiniz 7 Oyun
Sonraki İçerikEşsiz Manzarasıyla Karadeniz’in En Yüksek Rakımlı Camisi: Kırklar Camii

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz