Kanada Müslüman Nüfusunu Üçe Katladı

0
386
Kanada Ülkesi

Göç, insan varlığıyla beraber ortaya çıkmış ve zamanla sebepleri değişse ya da farklılaşsa da hayatımızda her daim yer almış bir olgu. İnsanoğlu yüzyıllardır çeşitli faktörler neticesinde ülkesini bırakarak dünyanın farklı topraklarına göç ediyor. Bu ülkelerden biri olan Kanada, kimisi ülkesindeki savaş ve karışıklıklar sebebiyle kimisi ise daha iyi eğitim ve iş olanakları elde etmek göç etmiş birçok Müslümana ev sahipliği yapıyor.

Kanada 1

Geçtiğimiz ekim ayının sonunda Kanada Hükümeti İstatistik Ajansı StatsCan tarafından paylaşılan rapor, ülkedeki Müslüman nüfusunun 1996 yılından 2019 yılına dek kayda değer bir artış göstererek %1.1’den %3.7’ye çıktığını ortaya koydu. Böylece İslam, Hristiyanlığın ardından ülkede en fazla nüfusa sahip ikinci din oldu.

Dini eğilim ve nüfus yapısını inceleyen araştırmanın sonucuna göre ülke genelinde bir inanca sahip insan nüfusunun düşüşte olduğu görülürken yaklaşık 1,053,945 nüfusuyla İslam, en hızlı büyüyen dini inanış konumunda. Müslüman nüfusun 2036 yılında 2.8 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. İslamiyet’in bu büyüyüşünü sırasıyla Hinduizm ve Sihizm takip ediyor.

Kanada Müslümanları 1

Bu orana karşın Kanada’da Müslüman nüfus, çok da köklü bir geçmişe sahip değil. Öyle ki 1985 ve öncesinde Kanada’daki Müslüman nüfus, istatistiklerde ayrı bir grup olarak kategorize edilemeyecek kadar azdı. Ancak başarılı göç politikası ve hoşgörülü ortamıyla birçok insana kucak açılan ülkede değişen etnik atmosfer neticesinde İslam da dahil olmak üzere pek çok din ağırlanmaya başlandı.

Kaynaklar

  1. Kanada, https://www.insamer.com
Kaynakhttps://aboutislam.net
Önceki İçerikMali Müslümanları Tarihi
Sonraki İçerikİspanya’daki Camiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz