HaberlerİngiltereİslamofobiMısırSpor

İslamofobiyi Azaltan Krampon: Muhammed Salah

ABD’de yer alan Stanford Üniversitesi’ndeki dört akademisyen bir araştırma yaptı. Buna göre İngiltere Premier Ligi’nde Liverpool takımında forma giyen ve adından çokça söz ettiren Muhammed Salah, Merseyside şehrinde İslamofobi bağlantılı nefret suçlarının iki yılda yüzde 18.9 oranında azalmasını sağladı.

Araştırmaya göre 936 nefret suçu, İngiliz futbol taraftarlarınca paylaşılan 15 milyon dolaylarında tweet incelendi. 8 bin 60 Liverpool taraftarıyla yapılan bir anket çalışmasına göre hazırlanan raporda;

“Merseyside kentinde nefret suçlarında yüzde 18.9’luk bir azalma yaşandı. Diğer suç çeşitlerinde ise böyle bir değişiklik gözlenmedi. Ayrıca Liverpool taraftarlarının Müslüman karşıtı tweetleri azaldı. Diğer büyük İngiliz taraftarlarının paylaşımlarına kıyasla yarı yarıya düştü. (Müslümanlar ile ilgili tweetler yüzde 7.2’den yüzde 3.4’e düştü)

“Birkaç gol daha atarsa ben de Müslüman olacağım.”

İngiltere Premier Ligi’nde iki yıl gol kralı olan Muhammed Salah Müslüman kimliğiyle de Liverpool tribünlerinin dilindeydi. Öyle ki attığı goller sonrası secdeye giden Mısırlı yıldız için taraftarlar “Allah’ın hediyesi” ifadesini kullandılar. Ayrıca Salah’ın ismiyle başlayan tezahüratta “Senin için yeterince iyiyse, benim için de yeterince iyi. Birkaç gol daha atarsa ben de Müslüman olup bir camide oturacağım, olmak istediğim yer orası.” ifadeleri yer almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu