HaberlerBirleşik Arap EmirlikleriEğitim

İslami “Yeni Nesil Okulu” Dubai’de Açıldı

Eğitim sistemi, bir kültürün ayrılmaz parçasıdır ve  kültürün ayakta kalmasında büyük role sahiptir. Bir ülkenin nasıl eğitildiği, o ülkenin dışarıda nasıl temsil edildiğini doğrudan etkiler. Dolayısıyla İslam toplumlarının eğitime bakış açısı, bütüncül açıdan müfredat ve eğitim yapısının öncelikleri ve biçilen değer; İslam’ı ve bu dinin mensuplarını başka yollara bağlayan bir köprü görevi görür. Bir diğer deyişle eğitim,  iletişimi kurmaya yarayan dildir. Bu nedenle BAE Dubai’de açılan New Generation School (Yeni Nesil Okulu), İslami eğitim çalışmalarının dünyaya açılan bir penceresi olması bakımından önem taşıyor.

Orijinal ve yenilikçi, aynı zamanda yeni nesil teknolojiye oldukça hâkim tasarımının yanı sıra okul, hem yerel halka hizmet etmek hem de küresel düzeyde İslami eğitim programına dair ilham kaynağı olmak amacıyla kuruldu.  En kapsamlı ve kanıtlanmış öğretim metodolojileri üzerine inşa edilerek örnek olmayı başaran New Generation School (NGS), ayrıca dünyanın dört bir yanından en iyi araştırma sonuçlarına dayalı uygulamaları içeren son teknoloji bir müfredat sunuyor.

Islami Dusunce ve Egitim Merkezi

Şu anda 500 öğrenciye eğitim sağlayan okul, gelecek yıl 1000 öğrenci almayı planlıyor. Aynı zamanda NGS, tüm öğrencilerine güncel beceri kazanımlarını ve yeni nesil donanımları temin edecek bir eğitim modeli benimsiyor. Okulun temel misyonu ve vizyonu ise, Müslüman gençlerin daha iyi bir dünya hayali kurarken adımlarını büyütmek ve Müslüman nesillere yaşam boyu öğrenim tutkusunu aşılamak.

Dünya genelinde lider bir İslami okul konumuna gelen NGS, Güney Avustralya Üniversitesi tarafından İslami pedagojiye yenilikçi bir yaklaşım getiren beş okuldan biri seçildi. Üniversiteye bağlı İslami Düşünce ve Eğitim Merkezi (CITE), NGS’de yapılan çalışmaların heyecan verici olduğunu ve diğer İslami okulların takip etmesi için bir yol haritası teşkil edebileceğini belirtti.

Bunun yanında dikkatleri üzerinde toplayan okul,  yakın zamanda Kuzey Amerika İslam Cemiyeti tarafından ABD Chicago’daki yıllık Eğitim Forumu’na davet edildi. Bu yılki forumun başlığı “Değişen Dünyada Eğitimi Yükseltmek” idi ve ilkokul müdürü Yahya Van Rooy, “Müfredat Yenileme için İslami Entegrasyon” konulu çalışmasını sundu. Müdür, sunuma ek olarak Kuzey Amerika’nın her yerinden İslami okul yöneticileriyle bir araya geldi ve İslami eğitim uygulamaları konusunda fikir alış verişinde bulundu. Aynı zamanda NGS’de yapılan yenilikçi çalışmaları meslektaşlarıyla paylaştı.

Anaokulundan onuncu sınıfa kadar eğitim veren okul, eğitim tutumuyla yalnızca İslam coğrafyası için değil, diğer ülkelerdeki eğitim politikaları için de önemli bir mesaj veriyor. Farklı meslek alanlarında, Müslümanları doğru ve gerekli yerlerde görmek için onlara güçlü ve etkili bir kılavuz kazandırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu