Kitap İncelemesi: Kur’an-ı Kerim’deki Sureleri Tanıyalım

Çocuk köşemizde bu kez Bilgenur Çorlu'nun kaleminden çıkan "Kur’an-ı Kerim’deki Sureleri Tanıyalım" kitabını inceliyoruz.

0
309
Kur’an-ı Kerim’deki Sureleri Tanıyalım

Şüphesiz (Kur’an), müminler için bir hidayet rehberi ve bir rahmettir. (Neml suresi 77. ayet)

Yüce rabbimizin birçok ayetinde buyurduğu üzere Kur’an-ı Kerim, iman eden insanlar için bir hayat ölçütüdür. O, rabbimize karşı kulluğumuzun tüm gerekliliklerini bize öğreten ve yaşamımızın her anında ve koşulunda bizlere yol gösterecek bir kitaptır. Şüphesiz ki bu özellikleriyle Kur’an, dinimizin de en önemli kaynağı olmuştur.

Gelecek toplumun temelleri olan çocuklarımız tarafından, Kur’an’ın anlaşılabilmesi ve hakiki manada yaşanabilmesi son derece önemli. Bu anlamda “Kur’an’ı çocuklarına miras bırakacak ebeveynlere” epeyce sorumluluk düşmekte. Onu sadece okutmak ve ezberletmekle çocuklara yeterli bir Kur’an aktarımı sağlanamaz. Öncelikle yapılması gereken çocukların Kur’an ile canlı bir bağ kurabilmesini sağlamaktır. Bu yolla Kur’an’ın özünü, ahkamını ve ahlakını, bilincini ve edebini onların hayatlarında yaşatabiliriz.

Bu hedef uğruna çocuğunuzla birçok faaliyet yapabilmeniz mümkün. Kur’an’ı ona tanıtmanız, ayetler üzerinde beraberce düşünmeniz, sohbet etmeniz, Kur’an’daki kıssaları anlatmanız, birlikte ayetleri ezberlemeniz gibi… Bu yazımız vesilesi ile bizler de bu faaliyetlere destek olacak bir kitabı inceleyeceğiz.

Kur’an-ı Kerim’deki Sureleri Tanıyalım

Kitap, Kur’an’ı çocuklara tanıtmayı amaçlayan Bilgenur Çorlu hanımefendinin kaleminden çıktı. ‘Kur’an-ı Kerim’deki Sureleri Tanıyalım’ ismi ile Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından basıma çıktı. İçerisindeki sıcacık hikayeler ve capcanlı resimleri ile 96 sayfadan oluşuyor. Ayrıca kitap, 07-15 yaş arasındaki çocuklara hitap etmekte.

Yazar, kitabımızda toplam 14 sureyi ele almış olsa da çocuklar için verimli bir içerik hazırlamış. Fatiha, Alak, İhlas, İnşirah… gibi çocukların kolaylıkla bileceği sureleri seçmesi ile yazar, okuması kolay ve keyifli olacak bir kitap sunmuş. Ayrıca çocuklara seslenişleri, yönelttiği soruları ve ara ara dahil olan papağanı ile yazarın epeyce samimi ve içten olduğunu da söylemek mümkün.

Yazar, kitabımızın ilk bölümünde kendini ve yüce kitabımızı kısaca tanıtıyor. Ve ilk sayfaları çevirmenizle adeta macera dolu bir yolculuğa ilk adımlarınızı atıyorsunuz.

Sevgili yazarımız Bilgenur Hanım, her bir sureyi belli bölümler eşliğinde ele aldı. İlk başlarda ‘Tanışalım, isminiz?’ kısmı ile surenin adını, ne manaya geldiğini ve surenin neden bu ismi aldığını belirtmiş. Daha sonrasında ise ‘Bana Sayılardan Haber Ver’ kısmı ile seçilen surenin ayet sayısından, nüzul ve mushaftaki sırasından ve bazı araştırma sonuçlarından bahsetmiş.

Teknik bilgileri verdikten sonraysa surenin indiği ortamı bizlere, siyer bilgileri ile ‘Meğer neler olmuş?’ kısmında belirtmiş. Özellikle bu kısmı okumaları ile çocuklar, ayetlerin indiği zemin, şahıslar ve olayları zihinlerinde kolayca canlandırabiliyor.

Ve içeriğin belki de en can alıcı kısmı olan ‘Gizli saklı hazine! Sandık içindeki ne?’ bölümü ile çocuklar sure içerisinde epeyce derinleşebiliyor. Bu kısımda yazar, surenin mealini doğrudan vermiyor. Ancak surenin genel muhtevasını ayetlerle örneklendirip açıklamış. Böylece okurken sizler de bazı ayetlerin çocuklar için özel olarak tefsir edildiğini düşünüyorsunuz.

Çocuklar İçin Hayali Gözlük

‘Süper gözlüğümün ardından gördüklerim’ bölümündeyse yazarımız, çocuklar için yeni şeyler keşfedebilecekleri hayali bir gözlük tasarlıyor. Böylece onlara anlamlı bir bakış açısı eşliğinde sureleri düşündürtüyor. Bu kısımda yazarın da hayat tecrübelerini ve çıkarımlarını okumak çocuklar için çok keyifli olacaktır.

Bunlara ek olarak ‘Hazır aklıma gelmişken’ bölümüyle de yazar, yüce kitabımız Kur’an’a dair genel bilgiler veriyor. Yazarımız, kitabının son kısımlarında fihrist kullanımı ve ayetlerin adlandırılmasına dair pratik yöntemlerini papağanı ile okuyucularına aktarmış.

Bilgenur Hanım, seçtiği son sure olan Fatiha suresi ile en büyük kitabın açılışını anlatırken kendi kitabını da nihayete erdiriyor böylece. Güzel dileklerini çocuklara aktararak kitabını noktalıyor.

Kuran’ı hakkıyla anlayıp yaşayanlardan ve çocuklarımıza da hakkıyla anlatabilenlerden olmak duasıyla… İstifadeli okumalar.

Önceki İçerikMısır’daki Camiler
Sonraki İçerikNajla Tammy Kepler – Teksas’tan Hakikate Yolculuk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz