HaberlerAvustralyaDavet-TebliğKur'an-ı Kerim

Avustralya’da “Bir Kuran Hediye Et” Kampanyası Gerçekleştirildi

İslam ve Batı dünyasının daha önce bugünkü gibi benzerlik gösterdiği görülmemiş bir çağda yaşıyoruz. Bu benzerlik, içinde bir bütünlük taşıdığı gibi görünmeyen bir çatışmayı da beraberinde getiriyor. Batı kültürünün etkisi altında birçoğumuz ruhen gün geçtikçe biraz daha yoksullaşıyor, biraz daha asli kimliğimizden uzaklaşıyoruz. Hayat standartlarımızdaki iyileşmenin bizi ruhen ya da başka bir deyişle manevi anlamda yükselttiği sürece anlamlı ve değerli olduğunu gözden kaçırıyoruz.

Bu alıp başını giden maddi ilerlemenin bünyemizde yarattığı boşluğu gösterecek, insanlığa muhtaç olduğu hayat soluğunu bahşedecek dinimiz İslam’a, şüphesiz kaynağı Kur’an’a her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Aynı zamanda Kuran’ın saldırıya uğradığı şiddeti, nefreti teşvik etmekle suçlandığı bir zamanın içindeyiz. İşte bu yüzden, Kuran’ın gerçek öğretilerini başta kendimiz anlamak sonra tüm dünyaya tanıtmak zorundayız.

Bu haberimizde özellikle Kur’an’ı tanıtma konusunda bizlere ilham olacak bir çalışmadan bahsedeceğiz. Adı “Bir Kur’an Hediye Et”. Avustralya’da İslam hakkındaki yanlış bilgilerin ve ona yönelik düşmanlığın arttığı bir dönemde, IREA adlı bir ekip diğer İslami dava gönüllüleriyle işbirliği yaparak ‘Kur’an-Dünyayı Sarsan Kitap‘ başlığıyla yılın en büyük kitap kampanyasını başlattılar. Bu günü ise Ulusal Kur’an Günü olarak adlandırdılar.

Hadis-i Şeriflerden Beslenen Bir Dava Duruşu

Ulusal Kur’an Günü ya da Dava Günü, Avustralya’da her yıl, 20’den fazla farklı lokasyonda yılda iki kez düzenlenmekte olup amacı, hem Müslüman hem de gayrimüslim toplumda maksimum sayıda kişiye Kur’an dağıtmak ve farkındalık oluşturmak. Kendilerini; “Benden bir ayet de olsa naklet” (Buhari) hadisi ile tanıtan bu grup şöyle söylüyor:

“Biz, Avustralya çapında Müslüman olmayanlara Kuran’ın yalnızca ücretsiz İngilizce çevirilerini (ayrıntılı açıklamalar dâhil) sağlayan, kâr amacı gütmeyen bir dava kuruluşuyuz. Hedefimiz önümüzdeki birkaç yıl içinde inşallah 100.000 adet Kur’an-ı Kerim dağıtmak.”

Bazılarımız bu kampanyayı misyonerlerin İncil’i yayma çabasına benzetebilir. Ama hayatı moral ve fiziksel, bireysel ve toplumsal tüm tezahürleriyle kucaklayan Kur’an bilinci için bizim de bir şeyler yapmaya ihtiyacımız yok mu?

Getaquran sitesinde (https://www.getaquran.org/quran_day.html) Avusturalya’daki Kur’an gününe dair renkli görüntüler bulabilirsiniz. Ayrıca Kur’an’ın birçok bilimsel meseleye kanıt olduğunu açıklayan makalelerden de faydalanabilirsiniz. Yine bağış ve destekte bulunmak isterseniz bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu