Haberler

Londra Trenlerinde Alkol Yasağı

20 Kasım-18 Aralık 2022 tarihlerinde Katar’da gerçekleşen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda ziyaretçi alan dünya kupası, çekişmeli maçlara ev sahipliği yapmasıyla dünya gündeminde yer almıştı. Turnuvanın ev sahibi olan Katar’ın İslami değerleri gözeterek belirlediği kurallar da alışılagelmiş eğlence anlayışının dışında kalmasıyla dikkat çekmişti.

Bu kurallardan biri, stadyum ve çevresinde alkollü içecek satışının yasaklanmasıydı. Bu vesileyle tribünlerde oluşabilecek taşkınlıkların önüne geçilmesi hedeflendi. Katar’da yapılan bu uygulamanın benzeri, geçtiğimiz haftalarda Londra’da gerçekleşti.

Kuzeydogu Londra Demiryolari

Kuzeydoğu Londra Demiryolları (LNER), 26 Şubat’ta yapılan Carabao Kupası finali dolayısıyla hafta sonu 19.00’dan sonra tren istasyonlarında alkol tüketimini yasakladı. Yetkililer, Manchester United ve Newcastle takımları arasında yapılacak olan maçtan dolayı istasyonların oldukça yoğun olacağını, herkesin güvenli bir şekilde seyahat etmesi için böyle bir karar aldıklarını belirtti.

Alkol kullanımına getirilen bu kısıt, bazı taraftarlar tarafından eleştirilse de yetkililer alkolün sebep olduğu düzen bozucu davranışları önlemek amacıyla alınan bu kararda taraftarların eğlenmesini, fakat diğer yolcuları riske atmamasını önemsediklerine vurgu yaptı.

Londra Demiryolları’nın almış olduğu bu karar bizlere Katar’ın dünya kupasındaki politikasını hatırlattı. Turnuvaya gelen seyirciler, alkol kısıtlaması sayesinde taciz, şiddet gibi taşkınlıklardan uzak, güvenli ve rahat bir maç deneyimi yaşadıklarını aktarmıştı.

Peygamber Efendimizin (sav) “İçkiden uzak durun! Çünkü içki, kötülüklerin anasıdır.” sözüyle hikmetini iyice anladığımız bu tavrın, örnek olmasını ve yaygınlaşmasını temenni ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu