HaberlerTürkiye

Müslüman Bisikletli Nabil Ennasri 10 Ülkeden Sonra Türkiye’de

İnsanın kendisiyle, Allah ile ve Allah’ın yarattıklarıyla geliştirdiği anlamlı ilişki insanın varoluşunun önemli bir parçasıdır. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de (En’am Suresi, 165.) insanın yeryüzüne halife kılındığını dile getirir. Dolayısıyla doğamızın korunması büyük bir önem arz eder. Bu haberimizde ise küresel ısınma noktasındaki farkındalığı arttırmak için bisikletiyle 10 ülkeyi dolaştıktan sonra Türkiye’ye gelen Fransız Müslümanı konuşacağız.

Allah’ın insanları yeryüzüne halife kılması dolayısıyla doğaya karşı duyduğumuz sorumluluk bilincini ve farkındalığı arttırmak amacıyla Fas asıllı kırk bir yaşındaki Fransız Müslüman Nabil Ennasri 10 ülkeyi dolaşarak Türkiye’ye geldi. Bisiklet yolculuğuna 22 Nisan-Paris’te başladı ve Mekke’de tamamlamayı hedefliyor. 

Ennasri bu bisiklet yolcuğundaki amacını şu ifadelerle açıklıyor:

Amacım insanları, özellikle de Müslüman toplumu çağımızın en önemli sorunu olan küresel ısınmayla yüzleşmemiz gerektiği konusunda uyarmak.

Ennasri, Türkiye’ye Edirne’den girdi. Müslüman Hacıların geleneksel yolculuk rotasından gittiği için de çok heyecanlı. Selimiye Camii’ni çok beğendiğini dile getirerek sözlerine şöyle devam etti.

Türkiye’nin en güzel camilerinden biri ve önemli bir İslami miras. Öyle ki, tarih şimdi benimle birebir konuşuyor. Dolayısıyla İslam tarihinde büyük rol oynayan Osmanlı İmparatorluğu’nun her anını yaşıyorum.

Türkiye’deki bisiklet yolculuğuna devam etmekte olan Ennasri, şu an Burdur, Isparta, Antalya güzergahında. Antalya’dan sonra yolculuğuna devam etmek için Ürdün uçağına binecek ve yolculuğunu Mekke’de nihayete erdirecek.

Nabil Ennasri 1
Fransız Müslüman Nabil Ennasri

Küresel ısınma insanın kendisiyle yabancılaşmasının ürünü. İnsan ancak doğanın bağrında kendi özünün akışını hissedebilir, ruhuna kulak verip iç karmaşıklığını sakinleştirebilir. İşte o zaman insanların esenlikte olduğu daha güzel bir dünya mümkün hale gelir.  Bu haberimizde bahsettiğimiz Ennasri, ve onun gibi daha pek çok güzel insan küresel ısınmaya dikkat çekerek bize göz ardı ettiğimiz bu hakikati hatırlatıyor ve harekete geçmemiz için teşvik ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu