Haberlerİlham Veren Projeler

Cami Market

İslam’ın ilk yıllarından itibaren cami ve mescidler başlı başına bir yaşam alanı olmuş, yalnızca ibadet mekanı olarak kalmamıştır. Bunun en güzel örneğini  Resûlullah’ın hicretten hemen sonra inşasını başlattırdığı Mescidi-i Nebevî’de görüyoruz.  Medîne şehrinin idare merkezi olarak kabul edilen mescidde pek çok önemli faaliyet gerçekleşirdi.  Bunların en önemlilerinden biri de hiç şüphesiz Suffe idi. Suffe,  başlangıçta evleri olmayan yoksul kimselerin barınması için  yapılmışken zaman içerisinde Suffe ehli kimselerin öğrenim gördüğü eğitim kurumu haline gelmiştir. Günümüzde camilerimiz hala Suffe görevi görmekte, ilim irşad mesclisi olmaya devam etmektedir.

Camilerde başka nelerin yapılabileceğine dair örnek teşkil eden  çok güzel bir uygulamadan bahsetmek istiyorum sizlere. Camilerimiz çocuk sesiyle şenlensin, mescidlere koşarak ve isteyerek gelinsin diye Sinop-Ayancık İlçe Müftülüğü din görevlilerince, camilerin bir bölümüne çocukların sevdiği yiyeceklerden oluşan bir Cami Market kuruldu. Bu camilere gelen çocuklar eli boş gönderilmiyor. Karşılaştıkları  güzel hediyeler karşısında şaşıran ve mutlu olan çocuklar bir daha gelmek için can atıyorlar.

Cami Market Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Koprubasi Camii Market
Köprübaşı Camii İmam Hatibi Murat Demir

Köprübaşı Yeni Camii İmam Hatibi Murat Demir şöyle anlatıyor;

“Yaz Kur’an kurslarında çocuklarımıza ikramlarda bulunuyorduk. Fakat çocuklarımızın sayısının fazla olması ve bir düzenin olmayışından ötürü karışıklık meydana geliyordu. Ayrıca yapılan ikramlar genelde kek ve meyve suyu şeklindeydi. Bunları istemeyen çocuklar için çeşidi artırmak istedik. Hal böyle olunca soluğu bir marangozda aldık ve Cami Market ortaya çıkmış oldu. Hamd olsun çok güzel tepkiler aldık, almaya devam ediyoruz.”

Başlangıçta Köprübaşı Yeni Camii’nde başlayan bu uygulama zamanla diğer camilerde de hayata geçirilmeye başlandı. Yeni Sanayii Camii’de bu camilerden biri. Gelin detayları cami İmam Hatibi Şaban Şahin anlatsın.

Cami Market’e cemaatin ve çocukların tepkisi nasıl oluyor?

Cocuklarin ve cemaatin tepkisi nasil oluyor
Yeni Sanayii Camii İmam Hatibi Şaban Şahin

Başlarda marketi doldurabilecek miyiz endişesini taşıyorduk. Herkesin hassasiyetle yaklaşabileceğinden emin değildik. Fakat küçük bir başlangıcın ardından hayırsever bir vatandaş tarafından marketimiz tamamen dolduruldu.  Bu hayrı gören cemaatimiz de hayır için desteklerini esirgemediler. Hatta hayır yapmak için sıraya bile  girdiler Bu konuda çok güzel tepki ve destekler aldık, alıyoruz. Çocuklar için zaten ücretsiz  olması ve her gelen çocuğa ikramda bulunulması onları çok mutlu etti. Market vesilesiyle çocuklara adap kurallarını her fırsatta anlattık. Böylece gün geçtikçe endişelerimizden kurtulduk. Bu konuda cemaatimiz de çocuklarımız da bilinçlendi İnşallah.

Marketteki ürünlerin masrafları  nasıl karşılanıyor?

Marketteki urunlerin masraflari nasil karsilaniyor 1
Yeni Sanayi Camii

Vaazlarımızda ve cemaatle aramızda geçen sohbetlerimizde marketimizden bahsediyoruz. Duyduklarında ilgiyle karşılık veriyor ve desteklerini esirgemiyorlar. Bunun yanı sıra girişte cami kumbaramız var. Kendini belli etmek istemeyen kardeşlerimiz de kumbaraya yardımlarını atarak bu hayra katkıda bulunuyorlar.

Cami Market’in çocukların camiye olan ilgi ve sevgilerini artırdığını düşünüyor musunuz?

Cami Market cocuklarin ilgi ve sevgisini artirdi mi

Tabii ki de. Biliyorsunuz çocuk demek şeker demek, çikolata demek. Her vakit namaza gelen çocuklarımıza namaz sonrası ikramımızı yapıyoruz. Tabii bunu duyan çocuklar namaza geliyorlar. Bugün çikolata şeker ile gelen yarın sevgi ve muhabbetle gelecek inşallah. Gün geçtikçe de çocuk sayımız artıyor. Ayrıca Yaz Kur’an Kursuna gelen çocuklarımıza da buradan ikramlarımızı yapıyoruz. Bunun da çocuklarımızın hatıralarında güzel bir yer edeceğine canı gönülden inanıyorum.

Şaban Hocamız ve Murat Hocamız nezdinde bu güzel uygulamaya vesile olan tüm hocalarımıza teşekkür ederiz.

İnaniyoruz ki gönül verilerek yapılan her ne varsa sînelerde çiçek açtırır. Camilerde çocuk sesi hep yankılansın duasıyla…  

Bir Yorum

  1. Düşünce ve uygulama çok güzel düşünen ve emeği geçenlere teşekkür ederim.
    Ancak çocuklara ikram edilen şeyler hazır paketli gıda yerine daha sağlıklı şeyler olsa çok daha güzel ve yerinde olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu