Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Amerika Birleşik DevletleriHaberler

Müslüman Çocuk Hikâyeleri İle Büyüyecekler

ABD’de yetişen çocuklar yeni geliştirilen Müslüman çocuk hikâyeleriyle büyüyorlar. Müslüman yazarlar, okuyucularına anlatılagelen hikâyeleri Müslüman bakış açısıyla yazıp servis ediyorlar.

Şubat ve Eylül ayları arasında, Philadelphia’da Please Touch Museum (Lütfen Dokunun Müzesi) dünyanın bir çok noktasından İslam kültürünü burada tanıtıyor. Bu müzenin programı Ameenah Muhammad Diggins’in yazdığı bir çocuk kitabı olan “Beşire ve İnanılmaz Fasulye Pastası(Bashirah and the Amazing Bean Pie) kitabını da içeriyor.

Afrikalı genç bir Müslüman olan Muhammed-Diggins’in yazdığı bu kitaba, müze ilk okuyucu karşısına çıktığı andan itibaren ulaşıp gösterime aldı.

Bashirah and the Amazing Bean Pie

Müzenin yöneticileri benim kitabımı okuduklarında bunun çok eşsiz bir seçim olacağını söylediler. O an benim için gerçek olamayacak kadar heyecan verici bir andı.

Neden Müslüman Bir Kız Hakkında Bir Oyun?

“Müslüman Amerikalılar üzerinde günden güne artan bir baskı ve Müslümanların bu baskıyla günlerinin nasıl geçtiğini insanlara yakından tanıtmak, bu baskının medya ve eğitim faaliyetlerinde nasıl ortaya çıktığını insanlara göstermek istedim.

Okulda dışlanan ve dalga geçilen birisi olmasına rağmen Bashirah’nın etrafındaki oyun parkları ona kendini ve fasulye pastasını sevmesini öğretmişti.

Müslüman Amerikan kültürü içinde birçok etnik kökenden insan bulunan çok geniş bir topluluktur. Kara tarih ayı boyunca, bu oyun Amerika’daki Müslümanların tarihinden çeşitli kesitleri tanıtıyor.”

Ameenah Muhammad Diggins

Ameenah Muhammad Diggins’in açıklamasına göre oyun Müslümanların Amerika’da birçok farklı yer ve insanla karşılaşmasını merkeze alıyor. İslam’ın Müslümanların dünyasının bir parçası olduğu bu günlerde bu oyunun çıkışının zamanlaması mükemmel oldu. Müslüman topluluğuna hem dışarıdan hem de bir üyesi olarak bakmamızı sağladı.

Mücadeleler ve Çağrı

Bashirah ve İnanılmaz Fasulye Pastası’nı, yönetmen Danielle Defassio, Muhammad Diggins ile birlikte yazdı. Oyunun kast listesinde Nicole Stacie, Brishen Miller, Angie Fennel ve Chanel Herron gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

Yapımcılar bazı oyuncu seçme sıkıntıları yaşadılar. “Öncelikle Afro- Amerikan bir kadın çok fazla seyirci önüne çıkartılmaz. Eğer siyah insanların kültürünü anlatmıyorsanız, oyunu bir Afro- Amerikan’ ın etrafında oynatamazsınız.” Diyor Muhammed Diggins.

Müze ile birlikte çok geniş bir oyuncu ağı içerisinden bu rolü en iyi bir şekilde oynayabilecek oyuncuyu bulmak için çok çalıştık ve Bashera ve annesini oynayacak iki oyuncuyu bulduk.

Ameenah Muhammed Diggins bu oyunun çok geniş kitlelere hitap edeceğini garanti ediyor.

Oyun bütün bir aileye hitap ediyor. Mizahi anlar olduğu kadar sizi ağlamaya itecek anlar da oluyor.

Saf sevgi ve anlayışlılık mesajları oyunda çok önemli bir yer alıyor. Çocuklar bu oyundan kendilerine önemli hayat dersleri çıkaracaklar.

Oyun gerçekten çok güçlü, evrensel bir mesaj veriyor. Dünyada birçok kültürün olduğunu fakat tek bir insanlık olduğundan bahsediyor. Bundan daha hoş bir mesaj olamaz.

Ayrıca oyun bize kültürümüze ait olan yemek, din, kıyafet, dil gibi şeylerden vazgeçmek zorunda olmadığımızı öğütlüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu