Fakirler İçin İhtiyaç Dolabı Yaptı

140

Dünya geneli 821 milyon insanın açlık çekmesine rağmen yiyecek ve içecek sektörünün para babalarının satış yapamadıklarından dolayı ürettikleri malları denize döktükleri veya imha ettikleri bir dünyada yaşıyoruz. Dünyanın hepimiz için yeterli bir yer olduğuna inanıyoruz. Sizi İskoçya’dan buna inananlardan biriyle tanıştıralım öyleyse.

İskoçya’nın Paisley şehrinden bir Müslüman dükkân sahibi olan Rehman Afzal, gıda bankalarına olan talebin artmasıyla birlikte, buzdolaplarından birini ihtiyacı olanların ücretsiz olarak alabilmesi için çeşitli yiyeceklerle doldurmaya karar verdi. O, adına “farkındalık buzdolapları”dediği bu dolapların, ihtiyaç sahiplerine yönelik artan gıda ihtiyacını karşılamak noktasında gıda bankalarının yerini alabileceğine inanıyor.

BBC’nin yaptığı habere göre Rehman konuyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

Toplumdaki insanlar, kim olursa olsunlar, kendilerini bir çıkmazda hissediyorlarsa bu buzdolabından faydalanabiliyorlar. Onlar kendilerini daha güvende hissedip kendi ayakları üstünde durana kadar bu dolap onlara destek olacak.

 

Destek olmak isteyen müşteriler yiyecekleri doğrudan buzdolabına bağışlayabildiği gibi nakdi yardım da yapabiliyorlar.

İnsanlar yerel dükkanlara gitmeyi gıda bankasına gitmeye tercih ediyor, daha rahat hissediyorlar. Durumlarının bilinmesini istemiyor olabilirler. Lakin bu bankaların temel sorunlardan biri erişim saatleri.

Paisley’deki yiyecek bankası sadece haftada üç gün açık. Peki insanlar diğer günlerde ne yapacak?

İşte bu noktada “Farkındalık Buzdolapları” devreye giriyor. Bu dolaplara erişim imkanı yiyecek bankaları gibi günlerle ve saatlerle kısıtlı değil. Her zaman açık.

 

Vizyonum gıda bankalarını kapatmak ve tamamen durdurmak. Gıda bankaları sadece sınırlı saatlerde açıksa amacına uygun şekilde hizmet vermiyor demektir. Umarım bu fikir diğer dükkanlarda da tutulur ve ihtiyaç sahibi daha fazla insan zor zamanlarında bu buzdolaplarından faydalanabilir.

Diğer Güzel Haberler

Çevremizden sıkça duyduğumuz bir sözdür: “Bizden Birşey Olmaz” sözü. Bugün bu sözü boşa çıkaracak bir başarıdan bahsedeceğiz. Hayırlı işlerde koşan ve yarışan insanların var olduğunu bilmek gerçekten umut verici. Okumak İçin Tıklayın

Savaş sırasında yaralanan sivillere yardım eden ilk Müslüman süper kahraman Cezayirli Kısmet ile tanıştıralım sizleri. Kendine özgü sarı bir fesi ile 1944 yılında 2. Dünya Savaşı sürecinde Fransa’nın güneyindeki Nazilere ve faşistlere karşı savaşıyordu. Okumak İçin Tıklayın

Tüm insanlığa gönderilmiş bir dine inanıyoruz ve tabi ki kıyamete kadar geçerli olan bir kitaba. Hal böyle olunca bu dinin ne kadar farklı yerlere gidebildiğini görmek bizler için umut veriyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz