Oskar Ödülüne Aday Ömer Filmi

2
Bu yazı 44 kez okunmuştur.

Filistinli Ömer filmi iki güzel adaylığa layık görüldü .Bunlardan birincisi Oskar ödülüne diğeri de sadece insanlık namına istisnai işler yapanlara verilen “Vicdan Büyükelçiliği” ödülüne.

8 haftada çekilen “Ömer” filminin konusu bir ekmek fırını işçisi olan Ömer’in ve hergün kendisini görmek için israilli keskin nişancıların hedefinden kaçarak tecrit duvarını atlayarak yanına gittiği biricik sevdiceği Nadya’nın etrafında işleniyor.

Yine bir gün Ömer işgalci askerler tarafından tutuklanır ve onlar için zor zamanlar başlar. Gün geçtikçe evlenmeleri imkansızlaşır. Özgürlüğe olan bağlılığından dolayı birçok caydırma ve şantaj girişimlerine maruz kalan Ömer’in kolay olmayan kararlar vermesi gerekecektir artık.

Filmde ayrıca işgalci güçlerin o devasa silah gücüne , onların karşısında ise kararlılıklarından başka pek bir şeyleri olmayan Filistin halkına yeni bir bakış açısı sunuyor.

Peki bu filmi kim çekti ?

Filmin çekimleri toplamda 8 hafta sürmekle beraber çekimler Nablus ,Nasıra ve Bet Şean’da yapılmış. Film tamamen Filistin yapımı olup başrol ve sahne aydınlatması çalışanları dahil herkes Filistinli insanlardan seçilmiş.

Filmin yönetmeni Al-Jazeera için verdiği son röportajda filmde geçenlerin Filistin halkının yaşamış olduğu gerçek bir hikayeden esinlenerek yapıldığını söyledi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir !

Sudanlı Minikler Hummalı Bir Çalışma İçinde 

İnsanlık İçin Mobil Bir Tiyatro

İlk Müslüman Süper Kahraman

Azmin Gücüyle Engelleri Aştılar

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here