FilistinHaberlerSinema-Müzik

Oscar Ödülüne Aday Ömer Filmi

Günümüzde fikirlerin ve düşüncelerin yaygınlaşması en hızlı biçimde diziler ve filmler eliyle gerçekleşiyor olsa gerek. Bilhassa bu film yarım asırdır türlü serencamı toprağında yaşayan Filistin topraklarında geçen bir film olunca kulağa ayrı bir ilgi çekici geliyor. Evet, bugün onlardan biri olan Filistinli Ömer filmi hakkında hazırladık yazımızı.

Filistinli Ömer filmi yakın zamanda iki güzel adaylığa layık görüldü. Bunlardan birincisi Oscar ödülü, diğeri de sadece insanlık namına istisnai işler yapanlara verilen “Vicdan Büyükelçiliği” ödülü.

8 haftada çekilen “Ömer” filminin konusu bir ekmek fırını işçisi olan Ömer’in ve her gün kendisini görmek için İsrailli keskin nişancıların hedefinden kaçarak tecrit duvarını atlayarak yanına gittiği biricik sevdiceği Nadya’nın etrafında işleniyor.

kamera

Yine bir gün Ömer işgalci askerler tarafından tutuklanır ve onlar için zor zamanlar başlar. Gün geçtikçe evlenmeleri imkansızlaşır. Özgürlüğe olan bağlılığından dolayı birçok caydırma ve şantaj girişimlerine maruz kalan Ömer’in kolay olmayan kararlar vermesi gerekecektir artık. Filmde ayrıca işgalci güçlerin o devasa silah gücüne, onların karşısında ise kararlılıklarından başka pek bir şeyleri olmayan Filistin halkına yeni bir bakış açısı sunuyor.

Filmin Arka Planı

Filmin çekimleri toplamda 8 hafta sürmekle beraber çekimler Nablus, Nasıra ve Bet Şean’da yapıldı. Film tamamen Filistin yapımı olup başrol ve sahne aydınlatması çalışanları dahil herkes Filistinli insanlardan seçildi.

Filmin yönetmeni Al-Jazeera için verdiği son röportajda filmde geçenlerin Filistin halkının yaşamış olduğu gerçek bir hikayeden esinlenerek kurgulandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu