Oskar Ödülüne Aday Ömer Filmi

Bu yazı 119 kez okunmuştur.

Günümüzde fikirlerin ve düşüncelerin yaygınlaşması en hızlı biçimde diziler ve filmler eliyle gerçekleşiyor olsa gerek. Bilhassa bu film yarım asırdır türlü serencamı toprağında yaşayan Filistin topraklarında geçen bir film olunca kulağa ayrı bir ilgi çekici geliyor. Evet, bugün onlardan biri olan Filistinli Ömer filmi hakkında hazırladık yazımızı.

Filistinli Ömer filmi yakın zamanda iki güzel adaylığa layık görüldü. Bunlardan birincisi Oskar ödülü, diğeri de sadece insanlık namına istisnai işler yapanlara verilen “Vicdan Büyükelçiliği” ödülü.

8 haftada çekilen “Ömer” filminin konusu bir ekmek fırını işçisi olan Ömer’in ve her gün kendisini görmek için İsrailli keskin nişancıların hedefinden kaçarak tecrit duvarını atlayarak yanına gittiği biricik sevdiceği Nadya’nın etrafında işleniyor.

Yine bir gün Ömer işgalci askerler tarafından tutuklanır ve onlar için zor zamanlar başlar. Gün geçtikçe evlenmeleri imkansızlaşır. Özgürlüğe olan bağlılığından dolayı birçok caydırma ve şantaj girişimlerine maruz kalan Ömer’in kolay olmayan kararlar vermesi gerekecektir artık.

Filmde ayrıca işgalci güçlerin o devasa silah gücüne, onların karşısında ise kararlılıklarından başka pek bir şeyleri olmayan Filistin halkına yeni bir bakış açısı sunuyor.

Filmin Arka Planı

Filmin çekimleri toplamda 8 hafta sürmekle beraber çekimler Nablus, Nasıra ve Bet Şean’da yapıldı. Film tamamen Filistin yapımı olup başrol ve sahne aydınlatması çalışanları dahil herkes Filistinli insanlardan seçildi.

Filmin yönetmeni Al-Jazeera için verdiği son röportajda filmde geçenlerin Filistin halkının yaşamış olduğu gerçek bir hikayeden esinlenerek kurgulandığını söyledi.

Diğer Güzel Haberler

Ömrü Allah’a adamak… O’nun için yürümek. O’nun için koşmak. Canı, malı ve sahip olunan her şeyi O’nun uğruna harcamak… İşte o hikayelerden biri için Ümmet Coğrafyasının göz bebeği olan Bosna’ya uzanıyoruz. Okumak İçin Tıklayın

Doğuştan görme engelli olan Hindistanlı Nafees Tareen Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim’i yazmayı bitirdi. Bunu yaparak, görme engelli olup Kur’an’a ilgisi olan öğrencilere yardımcı olmayı umuyor. Okumak İçin Tıklayın

Uzun yıllar kendi hakikatinden uzak yaşamıştı. Suça karışmış, cezaevine düşmüştü. Ama onun mahkumluğu, bambaşka bir hikayenin kapısını aralayacaktı. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz