FilistinHaberler

Koronavirüse Karşı Gazze’de Sanatsal Maskeler İmal Ediliyor

Gazze’de yaşayan genç ressamların rengarenk resimlerle süsledikleri maskeleri gördünüz mü? Gazzeli üç genç koronavirüsle mücadelede önemli yer tutan maske kullanımına teşvik için bir girişimde bulundular. Dünyayı alarma geçiren virüse karşı farkındalık oluşturmak için cerrahi maskelere resim çizmeye başladılar. İlk adım olarak resimlendirdikleri maskeleri sosyal medyada yayınlamaya başladılar. Gazze’nin her yerinden ilgi çekip talep artınca maskeleri rengarenk resimlerle süsleyip ücretsiz dağıtmaya başladılar. Üç arkadaşın günde 4 saat bir odada maske boyaması, Gazzeli gençlerin koronaya karşı savaşı… Bu savaştaki en barışçıl silahları ise fırça ve boyalar. Dergham Qureiqa şunları söylüyor:

“Bu, Gazze’de ilk defa yapılıyor, insanların virüsü önemsemediğini ve maske takmadığını gördük, biz de maskeleri resimlerle süsler ve boyarsak ilgi çekebileceğini düşündük.”

“Bu fikir ölümcül koronavirüsten insanları korumak maksadıyla ortaya çıktı. Cerrahi maske süsleyip bunları dağıtmak bizim virüsle mücadele şeklimiz” diye devam ediyor. Maskelerin üzerini çocuklar için komik ve eğlenceli şekiller süslüyor. Grubun diğer üyelerinden Tamer Deeb ise şunları kaydediyor:

“Biz yıllardır beraber çalışıyoruz. Renkler ve fırça bizi bir araya getirdi. Halkımız maske takmayı utanç verici bir şey olarak görüyordu. Bunun tıbbi bir zorunluluk olduğunu anlatmak ve virüsten doğru şekilde korunmaya toplumumuzu teşvik ve farkındalık için yine bir aradayız.”

Deep ve arkadaşları halkın her kesimini bilinçlendirmek için çalışmaya hâlâ devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu