HaberlerAvustralyaCami

Tazmanya Müslümanları Cami Sevinci Yaşıyor

Launceston, Avustralya’ya bağlı Tazmanya adasının ikinci büyük şehridir. Tazmanya Müslümanları bu şehirde inşa edilecek yeni bir camiye kavuşmak için gün sayıyor. 

Bazı kelimeler sözlük anlamlarının çok daha ötesinde anlamlar ifade eder. Cami; Müslüman mabedi, biraz daha etimolojik bakıldığında toplanılan yer manasına gelir. Biz Müslümanlar için ifade ettiği anlam bunların çok daha ötesinde. Bazen kimsesizlere mesken, yolculara durak, bazen de güzelliğin öğretildiği okuldur. Ramazan aylarında adeta bir aşevi, ebediyete intikal edenlere cenaze evidir. Kimi zaman evliliklerin gerçekleştiği, yeri geldiğinde de huzur bulduğumuz müşfik bir annedir. Camilere yüklediğimiz bu kadar anlam neticesinde Müslümanlar olarak gittiğimiz her yerde cami aramak doğal olarak elzem bir durum haline geliyor.

Tazmanya’ya Taşınan Müslüman Aile

Tanzanya Muslumanlari
Tazmanya Müslümanları Cami Sevinci Yaşıyor 1

Avustralyalı Maria ve Mustafa Seleem çifti iki yıl önce taşındıkları Tazmanya’nın kuzeyinde bulunan Launceston’da bir cami bulunmamasından muzdarip. Yeni evlerinin çocuklarını yetiştirmek için mükemmel bir yer olduğunu belirtiyorlar. Dört çocuklu bu Müslüman çift için tek sorun bir caminin olmaması. Mustafa Seleem, cami olmadığını duymanın kendileri için üzücü bir haber olduğunu belirtmektedir. Eşi Mariam Seleem “Buraya geldiğimizde çocuklar camiyi ne zaman ziyaret edeceğimizi sormaya başladılar.” diyor.

Tazmanya Müslümanları

Masjid Launceston
Tazmanya Müslümanları Cami Sevinci Yaşıyor 2

Tazmanya Müslüman Derneğine göre bölgede Müslüman nüfusu 2016 yılından bu yana iki katından fazla bir artış gösterdi. Ayrıca Avustralya’daki Müslümanlar 2016’daki son nüfus sayımına göre 26 milyonluk ülke nüfusunun %2, 6’sını oluşturuyor. Bu oran 2011’de %2,2 idi.

Bu durum neticesinde giderek artmakta olan Müslüman nüfusun cami ihtiyacını karşılamak için dernek harekete geçti. Launceston İslam Cemaati yakında bölgenin ilk camisi olmasını umdukları bir bina için sözleşme imzaladı. Bina masraflarını karşılamak ve caminin yıl sonundan önce açılmasını sağlamak için başlatılan bağış kampanyası ise hâlâ sürüyor. Bölgedeki tüm Müslümanlar, caminin açılmasını heyecanla bekliyor. Mariam Seleem “Çocuklarımla sık sık cami olacak binanın etrafında gezerek onlara buranın yakında bir cami olacağını söylüyorum. O günü sabırsızlıkla bekliyorlar.” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu