Film İncelemesi

Dünyaya Büyük Gelen Palto: Oversized Coat

Antik Filistin kültürüne göre; bir kişi rüyasında kendisine büyük gelen bir palto veya bir elbise giydiğini görürse bu rüya, o kişinin büyük bir sorumluluğun altına gireceği şeklinde yorumlanır.

Yönetmen Nawras Abu Saleh bu inanıştan yola çıkarak, Filistin davası masumların giydiği bir palto olarak durmasın diye Oversized Coat (Büyük Gelen Palto) filmini çekmek üzere harekete geçiyor. Filmin çekimi için yeterli desteği sağlayacak bir sponsor bulamayınca çevresindeki yüz kadar orta halli ve gönüllü insanın destekleriyle filmi çekiyor.

Film, 1987-2011 yıllarında Filistin’de yaşanan, iki intifada ve Oslo Anlaşması süreçlerine şahit olan Filistinli bir kahramanın, çocukluğundan gençliğine dek yaşadıklarını ve içinde bulunduğu duruma verdiği refleksleri konu alıyor.

Film festivali
Film festivali

Bu dönemlere çocukluğunda ve gençliğinde şahit olan cesur kahramanın etrafında dönen bu hikâye, Filistinli bir çocuğun, gencin, babanın, annenin yaşadıklarını en yalın haliyle gözler önüne seriyor.  

Filistinlilere uygulanan adaletsizliklere ve işgale karşı medyayı bir araç olarak kullanmak isteyen kahramanımız, mühendislik bölümünü bırakarak yerine gazetecilik ve film yapımcılığı bölümünü okumayı tercih ediyor.

Olaylar etrafında karakterin düşünce ve duygu dünyasındaki dönüşümün tüm doğallığıyla aktarılması; çocukluğuna ve gençliğine şahit olduğumuz kahraman ile izleyici arasında duygusal bir köprü kuruyor.

Film afisi
Film afişi

Yaşanan olaylar ağır ve dramatik olduğu için filmin sadece dramatik olduğunu düşünmeniz şaşırtıcı olmazdı. Ama filmde mizahi diyaloglara ve sahnelere de çokça yer veriliyor. Dramatik ve sadece acı çeken Filistinli algısını yıkmak isteyen Nawras Abu Saleh bu tercihini şu sözlerle açıklıyor:

Filistinliler her zaman hüzünlü değillerdir. Aynı zamanda normal bir hayat yaşarlar. En basit ifadesiyle onlar da insan. Zor vakitlerde bile güleriz biz.

Filmde olayların karmaşıklıktan uzak, sade ve naif bir olay örgüsü ile aktarılması; Filistin davasının başka uluslar tarafından da kolayca anlaşılmasını sağlamaktadır.

Film uluslararası düzeyde de beğeni toplayarak, Amsterdam‘daki Filistin Film Festivali’ne açılış filmi olarak katıldı.

Filistin davasını en yalın haliyle anlamak ve anlamlandırmak isteyenlere “Büyük Gelen Palto”yu izlemelerini tavsiye ediyoruz. Film, belirli zamanlarda TRT 2’de yayımlanmakla birlikte zaman zaman belirli kurumlar tarafından da gösterime sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu