HaberlerHidayet Öyküleriİtalya

İtalyan Gönüllü Esaret Altında İslam’ı Buldu

Bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce, Afrika’da bir yardım gönüllüsünün kaçırılması haberi tüm dünyayı endişe ve üzüntüye boğmuştu. Şimdi ise ard arda müjdeler alıyoruz: Eş-Şebab’ın esir tuttuğu Silvia Romano isimli kadın; İtalya, Somali ve Türkiye’den istihbarat teşkilatlarının yardımıyla örgütün elinden sağ salim kurtarıldı; Üstelik İslam’ı kabul etmiş olarak! Her şerde bir hayır vardır sözü bu olayla adeta vücut buluyor.

İtalyan Gönüllünün Başına Gelen Talihsiz Olay

Kenya yıllardır özellikle turizm ekonomisini baltalayan terör eylemlerine karşı mücadele veriyordu. Bu eylemlerin başını çeken örgütlerden biri Somali’de konuşlanmış olan Eş-Şebab. “African Milele” isimli sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak çalışan Silvia Romano da bu örgütün son kurbanlarından oldu. Talihsiz olayın yaşandığı tarihte Chakama köyündeki bir yetimhanede görev yapan Romano’nun silahlı üyeler tarafından kaçırıldığı öğrenildi. 24 Kasım 2018’de ise Kenya Ulusal Polis Teşkilatı bu olayla ilişkili üç şüphelinin fotoğrafını Twitter hesabında paylaşarak başlarına dokuz bin yedi yüz elli dolar ödül koyulduğunu açıkladı.

African Milele

Silvia Romano’nun Esaret Günleri

Romano, kaçırılma olayından sonra yaptığı açıklamada örgütün kendisine can güvenliği sözü verdiğini, fiziksel veya psikolojik bir zarar görmediğini belirtti. Böyle korkunç bir olayda hikmet aramak çok zor olsa da genç kadın on sekiz aylık esaretten kârlı ayrılmışa benziyor.

Romano, Eş-Şebab’ta esir kaldığı günlerde İslam’a ilgi duymaya başlamış, nihayetinde ise Müslüman olmuş. 18 ay sonra İtalyan dış istihbarat teşkilatı tarafından -Türkiye ile Somali teşkilatlarının da desteğiyle- kurtarılan yeni ismiyle Ayşe Romano memleketine sağ salim döndü. Ayşe’ye Müslüman olarak sürdüreceği yeni hayatında sabır ve kolaylıklar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu