Afrika’da Yaşam Serisi Başlıyor

0
323
Afrika'da Yaşam Serisi Başlıyor

Afrika’da Yaşam denince aklımıza her daim yoksulluk, kuraklık, iç savaşlar ve etnik çatışmalar geliyor. Elliden fazla ülkenin bulunduğu koca kıtayı tek bir ülke gibi düşünmeye ve genellemeye ne kadar meyilliyiz değil mi? Oysa Afrika kıtasının hem batısında hem de güneyinde yaşamış biri olarak, kişisel tecrübelerim, okumalarım ve gözlemlerimle her bir ülkenin kendine has bir sosyal yapısının, geleneklerinin ve insanı hayran bırakacak renklilikte kültürünün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kıta genelinde yapılan sosyal yardım çalışmalarını, açılan su kuyularını, maddi destek projelerini takdirle karşılamamak mümkün değil ancak, Afrika insanının yardıma ihtiyacı olduğu kadar kendi kendine ayakta duracak sürdürülebilen çalışmalara ihtiyacı olduğunu da unutmamalı. Tüm kıta halkının dansa, spora ve sanata olan yeteneği yadsınamaz, lakin kıtanın yalnız bunlardan ibaret olmadığını görmeli ve göstermeliyiz. Vahşi hayatın, fakirliğin, savaşların, gizemli inançların ve dansların ötesindeki Afrika’ya rotayı çevirmeye ne dersiniz?

Afrika’da Yaşam

Afrika’da Yaşam ismini verdiğimiz bu seride birbirinden yetenekli Afrikalı yazarlarının ve düşünürlerinin kaleminden “Siyah Afrika Panoraması” çizmeyi hedefliyoruz. Buna ek olarak yazarların kara kalem çizimlerini de okuyucuyla paylaşarak serinin özgünlüğünü artırmaya çalışacağız.

Romanlar aracılığıyla Afrika hakkında dair kapsamlı fikirler vermeyi amaçladığımız serimizde, kimi zaman kolonyal dönemde, kimi zaman post kolonyal dönemde geçen tarihi kurgular sayesinde, zamanda yolculuk yapacağız. Chinua Achebe (Nijerya), Ngugi Wa Thiongo (Kenya), J.M.Coetzee ve Zakes Mda (Güney Afrika), Tayeb Salih (Sudan), Abdulrazak Gurnah (Zanzibar), Ayesha Harruna Attah ve Yaa Gyasi (Gana), Jennifer Makumbi (Uganda), Nadifa Mohamed (Somali) bu tarihi yolculuklarda bize rehberlik edecek büyük isimlerden yalnızca birkaçı. Elbette daha güncel hikayeler ve Afrika’nın bugününe ışık tutan öğelerle birlikte, kıtanın farklı ülkelerindeki hayatlara da yakından tanıklık edecek, kimi zaman da alışıla geldiği üzere Batı yerine Afrika’da kurgulanmış bilim kurgu ve distopik romanlar sayesinde, kendimizi Afrikalı kalemlerin hayal gücüne teslim edeceğiz.

Nobel ödüllü yazarlardan Nijeryalı Wole Soyinka, Güney Afrikalı Nadine Gordimer, Zanzibarlı Abdulrazak Gurnah’tan, Kenya’nın tanınan isimlerine, Somali’ye, Zambiya’ya, Kongo’ya ve daha nice ülkeye uzanan edebiyat yolculuğumuza hoş geldiniz.

 

Önceki İçerikEngare Oyunu: İslam Sanatının Mobil Hali
Sonraki İçerikRosie Gabrielle : Hayatımda Hiç Bu Kadar Güzel Muamele Görmedim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz