Allah'ın EvleriVietnam

Vietnam’daki Camiler

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri tanıtıyoruz. Bu sefer tanıyacağımız camiler, Vietnam’daki camiler olacak.

Cholon Jamial Camii

Vietnamda Cami Cholon Jamial Camii
Cholon Jamial Camii

Cholon’un merkezinde bulunan cami, 1932 yılında inşa edilmiştir. Cami, Güney Hindistanlılar ya da cami çevresinde ikamet eden Müslümanlar için inşa edilmiş olsa da 1975’ten bu yana ülkede bulunan Malay ve Endonezyalı Müslümanlar da camide ibadet etmektedirler. Caminin en önemli özelliklerinden birisi, Budist ve Çin tapınakları ile aynı cadde üzerinde bulunmasıdır. Dışarıdan bakıldığında basit ve modern bir mimariye sahip olan cami, zarif ve renkli bir tasarıma sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. İçerisinde çinili duvarlar bulunan camii, avlusunda bulunan şadırvan ile hem hoş bir görüntü hem de ibadet edecekler için abdest alma imkanı sağlamaktadır.

Saigon Merkez Camii

Vietnam Cami Saigon Merkez Camii
Saigon Merkez Camii

1935’te Müslüman Hintli tüccarlar tarafından inşa edilen Saigon Merkez Camii, Ho Chi Minh şehrinde bulunan en eski ve en göz alıcı camidir. Etkileyici mimarisi, samimi atmosferi ve caminin yakınlarında bulunan helal yiyecek imkanları ile cami, şehirde görülmeye değer önemli yerlerden biridir. Dong Khoui caddesinde bulunan cami, dört minaresi ve renkli yapısı ile hemen dikkatleri üzerine çekmektedir. Camide altında gölgelenilecek verandalar ve soğuk çini kaplı zemin bulunmaktadır. Böylece Vietnam sıcağında huzur bulmak isteyenler için dinlenme imkânı da sunmaktadır. Cami ayrıca Masjid Muselman ya da Dong Gu Camii olarak da isimlendiriliyor.

Hanoi Mescidi

Vietnam Cami Hanoi Mescidi
Hanoi Mescidi

Hanoi’de bulunan cami, Hint mimarisinin izlerini taşıdığı ve Hintli Müslümanlar tarafından yaptırıldığı için Hint Tapınağı olarak bilinir. Caminin Arapça ismi ise En-Nur Mescidi’dir. Yeşil ve beyaza boyanmış olan cami, 1890 yılında inşa edilmiş ve 1950 yılındaki restorasyondan sonra bugünkü halini almıştır. Hanoi’de yaşayan Müslümanların büyük bir çoğunluğu bu caminin çevresinde yaşamaktadır. Cami, Vietnamlı Müslümanların yanı sıra Malezya, Endonezya, Libya, Mısır, Hindistan gibi ülkelerden gelip Hanoi’da yaşayan yabancı Müslümanlar için de sıkça kullanılan bir ibadet yeridir.

Jamiul İslamiyyah

Jamiul İslamiyyah 2
Jamiul İslamiyyah

Nancy Camii olarak da bilinen bu cami de ülkede bulunan pek çok diğer cami gibi Hintli Müslümanlar tarafından 1950 yılında inşa edilmiştir. Daha sonra 1980 ve 2003 yıllarında Birleşik Arap Emirlikleri Kızılay’ı tarafından yeniden inşa edilmiştir. Saigon’da bulunan en büyük camilerden biri olarak anılan bu cami, cemaatinin kalabalık ve renkli olmasıyla kentteki Müslüman topluluğun merkez noktası olarak biliniyor.

Al Rahim Mescidi

Vietnam Cami Al Rahim Mescidi
Al Rahim Mescidi

Al Rahim Camii, 1885 yılında inşa edilmiş olup Vietnam’daki ilk camidir. Camii, gösterişli mimarisi ile dikkat çekmektedir. Birçok İslami sembolü barındıran caminin duvarlarında ay ve yıldız desenleri gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra beyaz ve siyah granit mermerlerle kaplı dış yüzeyi, camiyi gösterişli kılan diğer bir unsurdur. Camide özellikle Endonezyalı ve Malay Müslümanlar için hizmet veren bir bölüm de bulunmaktadır.

Serinin Diğer Yazıları İçin Tıklayınız: Mısır / Bosna Hersek / Kuveyt / Kanada / Norveç / Malezya / Almanya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu