Allah'ın EvleriNorveç

Norveç’teki Camiler

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri tanıtıyoruz. Bu sefer tanıyacağımız camiler, Norveç’teki camiler olacak.

Beytün Nasr Camii

Beytun Nasr Camii
Beytün Nasr Cami

Beytün Nasr Cami, ağırladığı ziyaretçileri ve beş bin kişilik kapasitesiyle Norveç’teki en büyük camii. Bu cami yerel halkın ağzıyla Furuset Cami olarak da biliniyor. Oslo’nun kuzeydoğusunda yer alan bu cami, güney tarafında görkemli bir minareye sahip. Cami modern bir mimariye sahip olmasıyla birlikte duvar desenleri ve dekoruyla da göz kamaştırıyor.

Merkezi Ehli Sünnet Cami

Merkezi Ehli Sunnet Camii
Merkez Cemaat-i Ehl-i Sünnet Cami

Oslo’da bulunan bu cami devasa büyüklüğüyle tanınmakta, öyle ki bu camii bir defada iki bin beş yüz insanı ağırlayabiliyor. 2006 yılında Norveç’te yaşayan Pakistanlı bir topluluk tarafından inşa edilmiş. Aynı zamanda Güney Asya’dan gelen göçmenler ve turistler arasında oldukça popüler bir camii. Adından da anlaşıldığı üzere cami Sünni geleneklerine sıkı sıkıya bağlı, bununla birlikte tasavvufi geleneklere bağlılığıyla da biliniyor.

Norveç Merkez Cami

Norvec Merkez Camii
Norveç Merkez Cami

Merkez Cami, Norveç’teki en büyük camilerden biri. İhtişamlı yapısı ve güzelliği ile göz alan bu camii, aynı zamanda Dünya İslam Misyonu’nun Norveç’teki merkezi olarak tanınıyor. Bu büyük camide yedi yüzden fazla insan aynı anda namaz kılabiliyor. Caminin İspanya ve İran’dan ithal edilen kiremitlerle yapılan duvarları, İslami öğretiler ve Kur’an’ı-Kerim’deki ayetlerle uyuşan büyüleyici işlemeleriyle dikkat çekiyor.
Camiinin içine girdiğinizde karşınıza çıkan büyük salonun ortasındaki avize Türkiye’den ithal edilmiş. Ayaklarınızın altındaki halı ise İran’dan ithal. Bu görkemli camii, aynı zamanda Norveç’teki en büyük Sünni cami olarak biliniyor.

İslam Kültür Merkezi, Oslo

Islam Kultur Merkezi Oslo
İslamic Cultural Centre

1974’te hizmete açılan bu yapı hem bir cami hem de bir kültür merkezi niteliğini taşımakta. Norveç’teki en eski camilerden biri olan bu camiyi diğerlerinden ayıran şey, her dinden insanı ağırlıyor olması; dolayısıyla cami interaktif bir özellik taşıyor. Bu camii aynı zamanda İslami değerleri ve İslam inanç esaslarını öğreten bir eğitim merkezi. Ulaşımı ise oldukça kolay, dolayısıyla Norveç’teki Müslümanların uğrak mekanlarından bir tanesi.

Serinin Diğer Yazıları İçin Tıklayınız!

Azerbaycan / Brunei / Katar / İngiltere / Malezya / Fas / Rusya / İran

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu