Kanada’daki Camiler

0
408

Allah’ın Evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri sizler için tanıtıyoruz. Bu seferki durağımız ise Kanada.

1El Raşid Camii (Edmonton/AB)

Kanada’daki ilk cami olma özelliğini taşıyan Raşid El Faruk Camii 12 aralık 1938’de açılmıştır. Caminin açıldığı tarihte Kanada’da yaklaşık 700 Müslüman bulunmaktaydı. Caminin yapımında emeği geçen en önemli isim Hilwie Hamdon’dur. Kendisi Edmonton Belediye Başkanı John Fry ile konuşup camiyi inşa etmek için arazi satın alınmasına önderlik etmiştir. Arsası satın alınan caminin yapımı için de Yahudilerden, Hristiyanlardan ve Müslümanlardan fon toplamıştır.

Caminin inşasını ise Kanada vatandaşı olan Ukraynalı müteahhit Mike Drewoth üstlenmiştir. Drewoth tarafından inşa edilen cami Doğu Hristiyan göçmen kiliselerine benzeyen bir tarzda inşa edilmiştir. 1940’lara gelindiğinde ise yakınında yer alan bir okulun genişletilmesini sağlamak amacıyla cami başka bir yere taşınmıştır. 1980’lere gelindiğinde ise cami kullanılmaz bir vaziyetteydi. Takvimler 90’lı yılları gösterdiğinde ise bu sefer yakındaki bir hastanenin genişletilmesi için caminin kapatılması gündeme geldi. Lakin camiyi kapatmak yerine Fort Edmonton Park’a taşımaya karar verilmişti. Fort Edmonton Park’a taşınan cami yaklaşık bir yıl sonra 28 Mayıs 1992’de yeniden açılmıştır.

2Baitul Mehdi Camii (Ontario)

Dışarıdan bakıldığında pek de camiyi andırmayan bu yapı, tahmin edileceği üzere sonradan camiye dönüştürülmüştür. Hollanda’daki kaleleri anımsatan Baitul Mehdi Camii 2006 yılında hizmete açılmış olup bölgedeki Müslümanlar için hem bir camii hem de toplanma merkezi işlevi görmektedir. Ayrıca tesiste bulunan 25 dönümlük arsa ise cemaat tarafından bölgesel spor etkinlikleri için kullanılmaktadır.

3Mıdnight Sun Camii (Inuvik)

Kanada’nın en kuzeyindeki cami unvanını taşıyan Midnight Sun Camii, artan nüfusun ihtiyaçlarının doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Çok ilginç bir hikayesi olan bu cami, Manitoba’da inşa edilip 4.500 km gibi uzun bir yolculuktan sonra buraya getirilmiştir. Hem kara hem deniz yolculuğu yapan bu ilginç caminin hikayesi aynı zamanda bir belgesele de konu olmuştur. Yaklaşık 100 kişinin ibadet mekanı ihtiyacı sonucu doğan bu cami, içinde kadınlara özel alanın dışında bir mutfak ve bir de kütüphaneyi barındırıyor.

4Mescid-i Nur Camii (Newfoundland And Labrador)

Mescid-i-Nur, Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyaletindeki ilk ve tek camidir. Cami, eyaletin başkenti olan St. John’s toprakları üzerinde yer almakta olup 1990 yılında Newfoundland ve Labrador Müslüman Birliği tarafından inşa edilmiştir. Cemaatinin büyük bir kısmı Newfoundland Memorial Üniversitesi’ndeki öğrenciler veya öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Ayrıca 2016 yılında, bu camiye gelen Müslümanların hayatlarında beş vakit namazın nasıl bir yeri olduğu, bir teze konu olmuştur.

5Baitun Nur Camii (Alberta)

Tepesinde devasa bir kubbe bulunan caminin temeli 2005 yılında atılmıştır. 2008 yılında ise Kanada Başbakanı Stephen Harper, Calgary Belediye Başkanı Dave Bronconnier, Calgary Roma Katolik Piskoposu Fred Henry gibi birçok önemli ismin katılımıyla açılışı yapılmıştır. Caminin ön plana çıkan özellikleri 97m boyunda çelik kapaklı minaresi ve binanın dışına yazılan Allah Teala’nın 99 ismidir. Cami kompleksi toplamda 4.500 m2’lik alana yayılmış olup bu kompleks içinde çeşitli sınıflar, çocuk oyun alanları, bir adet mutfak ve ofis de bulunmaktadır.

Diğer Güzel Haberler

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, fakülte hocaları ve arkadaşlarından
topladıkları sadakalarla, yıllardır ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorlar. Yardımsever
öğrenciler, ayrıca, kütüphanesi olmayan köy okullarında kütüphane oluşturup çocukların
hayal dünyalarına katkı sağlıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Hidayetin kime ne zaman nasıl geleceği belli olmaz. Bu haberimiz de bunun bir göstergesi
olsa gerek. Filipinlerin iç bölgelerinden birisi olan Cebu bölgesinde 90 yaşındaki bir kadın
Müslüman olduğunu açıkladı ve IERA (İslami Eğitim ve Araştırma Akademisi) kurumuna
bağlı bir ilim adamının yanında şehadet getirdi. Okumak İçin Tıklayın

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde İslam’ı öğrenmeye yönelik bir uygulama başlatıldı. İslami Bilgi Merkezi (IIC)’nde adına “Camii Tecrübesi” denilen bu uygulamaya göre her pazartesi Dubai’nin en görkemli camilerinden biri olan Masjid Mohammad Bin Ahmed Al Mulla Camii’ne ücretsiz turlar düzenleniyor. Okumak İçin Tıklayın

Önceki İçerikNijer’li Hatice’ye Türk Doktorlar Işık Oldu
Sonraki İçerikAlman, Katolik Bir Diplomatın İslam’a Yolculuğu: Murad Wilfried Hofmann
Şalap şulap laba laba lap lap ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz