KanadaAllah'ın Evleri

Kanada’daki Camiler

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri tanıtıyoruz. Bu sefer tanıyacağımız camiler, Kanada’daki camiler olacak.

El Raşid Cami (Edmonton/AB)

El Rasid Camii Edmonton AB
Al Rashid Mosque

Kanada’daki ilk cami olma özelliğini taşıyan Raşid El Faruk Cami 12 aralık 1938’de açılmıştır. Caminin açıldığı tarihte Kanada’da yaklaşık 700 Müslüman bulunmaktaydı. Caminin yapımında emeği geçen en önemli isim Hilwie Hamdon’dur. Kendisi Edmonton Belediye Başkanı John Fry ile konuşup camiyi inşa etmek için arazi satın alınmasına önderlik etmiştir. Arsası satın alınan caminin yapımı için de Yahudilerden, Hristiyanlardan ve Müslümanlardan fon toplamıştır.

Caminin inşasını ise Kanada vatandaşı olan Ukraynalı müteahhit Mike Drewoth üstlenmiştir. Drewoth tarafından inşa edilen cami Doğu Hristiyan göçmen kiliselerine benzeyen bir tarzda inşa edilmiştir. 1940’lara gelindiğinde ise yakınında yer alan bir okulun genişletilmesini sağlamak amacıyla cami başka bir yere taşınmıştır. 1980’lere gelindiğinde ise cami kullanılmaz bir vaziyetteydi. Takvimler 90’lı yılları gösterdiğinde ise bu sefer yakındaki bir hastanenin genişletilmesi için caminin kapatılması gündeme geldi. Lakin camiyi kapatmak yerine Fort Edmonton Park’a taşımaya karar verilmişti. Fort Edmonton Park’a taşınan cami yaklaşık bir yıl sonra 28 Mayıs 1992’de yeniden açılmıştır.

Baitul Mehdi Cami (Ontario)

Baitul Mehdi Camii (Ontario)
Baitul Mehdi Cami

Dışarıdan bakıldığında pek de camiyi andırmayan bu yapı, tahmin edileceği üzere sonradan camiye dönüştürülmüştür. Hollanda’daki kaleleri anımsatan Baitul Mehdi Camii 2006 yılında hizmete açılmış olup bölgedeki Müslümanlar için hem bir camii hem de toplanma merkezi işlevi görmektedir. Ayrıca tesiste bulunan 25 dönümlük arsa ise cemaat tarafından bölgesel spor etkinlikleri için kullanılmaktadır.

Midnight Sun Cami (Inuvik)

Midnight Sun Camii Inuvik
Midnight Cami

Kanada’nın en kuzeyindeki cami unvanını taşıyan Midnight Sun Cami, artan nüfusun ihtiyaçlarının doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Çok ilginç bir hikayesi olan bu cami, Manitoba’da inşa edilip 4.500 km gibi uzun bir yolculuktan sonra buraya getirilmiştir. Hem kara hem deniz yolculuğu yapan bu ilginç caminin hikayesi aynı zamanda bir belgesele de konu olmuştur. Yaklaşık 100 kişinin ibadet mekanı ihtiyacı sonucu doğan bu cami, içinde kadınlara özel alanın dışında bir mutfak ve bir de kütüphaneyi barındırıyor.

Mescid-i Nur Cami (Newfoundland And Labrador)

Mescid-i Nur Camii (Newfoundland And Labrador)
Mescid-i Nur Cami

Mescid-i-Nur, Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyaletindeki ilk ve tek camidir. Cami, eyaletin başkenti olan St. John’s toprakları üzerinde yer almakta olup 1990 yılında Newfoundland ve Labrador Müslüman Birliği tarafından inşa edilmiştir. Cemaatinin büyük bir kısmı Newfoundland Memorial Üniversitesi’ndeki öğrenciler veya öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Ayrıca 2016 yılında, bu camiye gelen Müslümanların hayatlarında beş vakit namazın nasıl bir yeri olduğu, bir teze konu olmuştur.

Baitun Nur Cami (Alberta)

Baitun Nur Camii Alberta 1
Baitun Nur Cami

Tepesinde devasa bir kubbe bulunan caminin temeli 2005 yılında atılmıştır. 2008 yılında ise Kanada Başbakanı Stephen Harper, Calgary Belediye Başkanı Dave Bronconnier, Calgary Roma Katolik Piskoposu Fred Henry gibi birçok önemli ismin katılımıyla açılışı yapılmıştır. Caminin ön plana çıkan özellikleri 97m boyunda çelik kapaklı minaresi ve binanın dışına yazılan Allah Teala’nın 99 ismidir. Cami kompleksi toplamda 4.500 m2’lik alana yayılmış olup bu kompleks içinde çeşitli sınıflar, çocuk oyun alanları, bir adet mutfak ve ofis de bulunmaktadır.

Serinin Diğer Yazıları İçin Tıklayınız!

Azerbaycan / Brunei / Katar / İngiltere / Malezya / Fas / Rusya / İran

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu