Kanada’daki Camiler

0
854
Kanada'daki Camiler

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri tanıtıyoruz. Bu sefer tanıyacağımız camiler, Kanada’daki camiler olacak.

1El Raşid Camii (Edmonton/AB)

Al Rashid Mosque
Al Rashid Mosque 1

Kanada’daki ilk cami olma özelliğini taşıyan Raşid El Faruk Camii 12 aralık 1938’de açılmıştır. Caminin açıldığı tarihte Kanada’da yaklaşık 700 Müslüman bulunmaktaydı. Caminin yapımında emeği geçen en önemli isim Hilwie Hamdon’dur. Kendisi Edmonton Belediye Başkanı John Fry ile konuşup camiyi inşa etmek için arazi satın alınmasına önderlik etmiştir. Arsası satın alınan caminin yapımı için de Yahudilerden, Hristiyanlardan ve Müslümanlardan fon toplamıştır.

Caminin inşasını ise Kanada vatandaşı olan Ukraynalı müteahhit Mike Drewoth üstlenmiştir. Drewoth tarafından inşa edilen cami Doğu Hristiyan göçmen kiliselerine benzeyen bir tarzda inşa edilmiştir. 1940’lara gelindiğinde ise yakınında yer alan bir okulun genişletilmesini sağlamak amacıyla cami başka bir yere taşınmıştır. 1980’lere gelindiğinde ise cami kullanılmaz bir vaziyetteydi. Takvimler 90’lı yılları gösterdiğinde ise bu sefer yakındaki bir hastanenin genişletilmesi için caminin kapatılması gündeme geldi. Lakin camiyi kapatmak yerine Fort Edmonton Park’a taşımaya karar verilmişti. Fort Edmonton Park’a taşınan cami yaklaşık bir yıl sonra 28 Mayıs 1992’de yeniden açılmıştır.

2Baitul Mehdi Camii (Ontario)

Ahmehdi Cami
Ahmehdi Cami 2

Dışarıdan bakıldığında pek de camiyi andırmayan bu yapı, tahmin edileceği üzere sonradan camiye dönüştürülmüştür. Hollanda’daki kaleleri anımsatan Baitul Mehdi Camii 2006 yılında hizmete açılmış olup bölgedeki Müslümanlar için hem bir camii hem de toplanma merkezi işlevi görmektedir. Ayrıca tesiste bulunan 25 dönümlük arsa ise cemaat tarafından bölgesel spor etkinlikleri için kullanılmaktadır.

3Mıdnight Sun Camii (Inuvik)

Midnight Cami
Midnight Cami 3

Kanada’nın en kuzeyindeki cami unvanını taşıyan Midnight Sun Camii, artan nüfusun ihtiyaçlarının doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Çok ilginç bir hikayesi olan bu cami, Manitoba’da inşa edilip 4.500 km gibi uzun bir yolculuktan sonra buraya getirilmiştir. Hem kara hem deniz yolculuğu yapan bu ilginç caminin hikayesi aynı zamanda bir belgesele de konu olmuştur. Yaklaşık 100 kişinin ibadet mekanı ihtiyacı sonucu doğan bu cami, içinde kadınlara özel alanın dışında bir mutfak ve bir de kütüphaneyi barındırıyor.

4Mescid-i Nur Camii (Newfoundland And Labrador)

Kanada
Kanada 4

Mescid-i-Nur, Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyaletindeki ilk ve tek camidir. Cami, eyaletin başkenti olan St. John’s toprakları üzerinde yer almakta olup 1990 yılında Newfoundland ve Labrador Müslüman Birliği tarafından inşa edilmiştir. Cemaatinin büyük bir kısmı Newfoundland Memorial Üniversitesi’ndeki öğrenciler veya öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Ayrıca 2016 yılında, bu camiye gelen Müslümanların hayatlarında beş vakit namazın nasıl bir yeri olduğu, bir teze konu olmuştur.