Kuzey Kutbu’nun İlk Camisi: Geceyarısı Güneşi Camii

Kızgın çöllerden yağmur ormanlarına, dünyayla iletişimi olmayan kabilelerden buzullara kadar uzanan İslam dini için Kanada’nın Inuvik kasabasının ayrı bir önemi var.Bu kasaba Kuzey Kutbu’na en yakın Camii’ye ev sahipliği yapıyor.

1
1404
Midnight

Inuvik; Kanada’nın  en kuzeyinde, Kutup dairesinde yer alan, eksi elli dereceye ulaşan soğukları , iki ay süren gündüz ve geceleriyle dikkat çeken bir kasabadır.

3500 nüfuslu şehirdeki müslümanların sayısı tam olarak bilinmiyor olsa da, geçen yıllarda bu sayının yüze ulaştığı ve yıllar içinde artış gösterdiği  bilinmektedir. Müslümanlar sayıları henüz bu kadar artmamışken terk edilmiş bir karavanı mescid olarak kullanmışlar. Fakat artan sayıyla birlikte bu karavan cemaate yetmez hale gelmiş. Dolayısıyla daha büyük bir mescid ihtiyacı doğmuş.

100 kadar müslüman yeni bir cami inşası için aralarında para toplamışlar. Böylece cami için uygun bir arsa satın almışlar. Winnipeg’de kurulmuş olan The Zubaidah Tallab Found isimli yardım kuruluşu da caminin yapımını üstlenmiş.

Yapılan planlamalar sonucu caminin Winnipeg’de yapılıp Inuvik’e taşınması daha kârlı bulunmuş ve gerekli malzemeler hava yoluyla temin edilmiş. Olumsuz hava koşulları sebebiyle gerek malzeme temini gerekse inşa esnasında çok sıkıntılar çekilmiş. Hatta bu sebeple maliyeti yükselmiş ve planlanan sürede hazır olmamış.

Kayıtlara Geçen Yolculuk

İnşası tamamlandıktan sonra ise, hazırlanan prefabrik camii büyük bir tır ile yola çıkmış. Böylece kara ve deniz yolculuğunun ardından cemaatine ulaşmış. 4 bin kilometrelik bu yolculuk esnasında bazı zorluklar olmuş. Öyle ki dar bir köprüden geçilirken prefabrik camii devrilme tehlikesi atlatmış. Taşınan caminin ağırlığı ve büyüklüğü sebebiyle de defalarca uzun molalar gerekmiş.

İki sinema tutkunu Müslüman kız kardeş Saira ve Nilufer Rahman, bu yolculuğun belgelenmesi ve herkes tarafından şahit olunması gerektiğini düşünerek belgeselini hazırlamışlar. Böylece o anlar kayıtlı kalmış. İyi ki de bunu yapmışlar. Çünkü mescidin bu yolculuğu kayıtlara dünyanın en uzun mesafeli ev hareketi olarak geçmiş!

Geceyarısı Güneşi Mescidi

Camii Inuvik’e bir aylık yolculuk sonucunda ulaşmış, bir buçuk ay kadar da monteleme sürmüş. 10 Kasım 2010’da ibadete açılan camiinin açılışına katılım fazlaymış. Müslüman, Hrıstiyan, Eskimo ve Alaskalı halk ile sivil toplum örgüt liderleri de katılmış.

300 bin dolar maliyeti olan bu mescid, Midnight Sun Masjid (Geceyarısı Güneşi Mescidi) ismini almış. Gerçekten de caminin hikâyesi Inuvik’tekiler için gece yarısı doğabilecek bir güneş gibi mucizevî. Geceyarısı Güneşi Mescidi artık Amerika kıtasının en kuzeyde yer alan mescidi ünvanına sahip.

Önceki İçerikKore’ye İslam’ı Götüren İnsan: İmam Zübeyir Koç
Sonraki İçerikHırvatistan’ın Göz Bebeği: Rijeka Camii

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz