Mısır

Allah’ın Rızasına Adanmış Bir Ömür

Hayır olarak infak edeceğiniz şey, anne-babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışadır. Hayır olarak her ne yaparsanız, Allah onu şüphesiz bilir. (Bakara,215)

Ayeti Kerimeden hareketle bu yazımızda ömrünü muayene olmaya gücü yetmeyen yoksullara kol kanat germeye adayan bir doktora değineceğiz. Maddi imkânsızlıklar içerisinde büyüyüp yoksul kesime merhem olan, “Yoksulların Doktoru” olarak tanınan Abdulgaffar Meşali’nin yaşamı içinizi ısıtacak.

Yoksulların Doktoru

Muhammed Meşali, 5 Nisan 1944 yılında Mısır’da Zahr El Temsah köyünde dünyaya geldi. Öğretmen olan babası daha sonra aileyi Gharbeya’ya taşıdı. 1967 yılında Kahire Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İç hastalıkları, epidemoloji ve çocuk hastalıkları alanlarında uzmanlaştı. Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık ocakları ve merkezlerinde çeşitli alanlarda görev yaptı.

Mezun olduktan sekiz yıl sonra Meşali, Gharbeya vilayetinde özel bir klinik açtı ve burada hastaları çok düşük bir fiyat ile (bir dolar) ya da ücretsiz bir şekilde tedavi etmesiyle ünlendi.

Hayatının Dönüm Noktası

Böyle bir yaşam tercih etmesinde yaşadığı şu olay etkili olmuştur:

“Şeker hastası bir çocuk acıdan ağlayarak yanıma geldi ve annesine ona insülin enjekte etmesini söyledim. Anne çocuğa, insülin iğnesini alırsa kardeşleri için yiyecek alacak parası olmayacağını söyleyerek cevap verdi.  Fakirleri tedavi etmeye adamaya karar vermeme neden olan o zor durumu hala hatırlıyorum.  Hayatımı yoksulların tedavisine adamaya yemin ettiğim gündü. ”

İğnenin fiyatını öğrenen annenin kendisi karşısında çaresiz kalışından ve çocuğun vefat etmesinin ardından doktorun hayatı değişiyor.

Muayenesinde çalışırken Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen bir adam daha büyük klinik açması için yüz binlerce dolarlık yardım teklifinde bulunuyor. O ise, “Bu parayı gerçekten ihtiyacı olanlara vermeni tavsiye ederim, benim ihtiyacım yok. Onları evsiz çocuklara, yetimlere bağışlayın ya da hayırseverlerine iade edin.” diyerek teklifi reddediyor.

Allah Rızası İçin Çalışıyor

“Buradaki insanlar yoksul ve ben de yoksulluk içerisinde büyüdüm. Babam vefatından önce yoksullarla ilgilenmemi vasiyet etti. Pahalı bir araba istemiyorum ya da yüklü bir para. Ben bu işi Allah rızası için yapıyorum. Hayattan hiçbir şey istemiyorum. Küçük şeylerle mutlu oluyorum. Bir parça ekmek yeterli benim için.”

Meşali bize, yapılan işin Allah rızası için olmasının ne kadar kıymetli olduğunu hatırlatıyor. Günümüzde maddi açıdan oldukça zengin fakat manevi anlamda yoksul, mutsuz hisseden kimselerle karşılaşabiliyoruz. Hâlbuki ruh manevi olarak doyurulmaya ihtiyaç duyuyor.

Nitekim, ruh sağlığı alanında çalışan kimseler de bir insanın kendini daha iyi hissetmesi için başkalarına yardımda bulunmayı teşvik eder. Çünkü karşılıksız yapılan iyilikler insanda mutluluk hissinin meydana gelmesini sağlar. Başkalarına yardımda bulunmak, kendilerine şifalı gelmesine vesile olur. Yapılan araştırmalar gerçekleştirilen iyiliklerin mutlu etme etkisi sağladığını ortaya koymuştur. Bedende meydana gelen mutluluk duygusunun yanında şükür ve empati duygusunun da gelişmesine katkı sağlamaktadır. 

Yoksul Aileler ile Hemhal Olmak

O yoksul aileler ile var oluyordu ve kariyerini büyütmek için hiçbir şey yapmıyordu. Yoksul ailelerin duaları onu güçlü kılıyordu. Doktor olurken zorluk çekmişti. Bu yüzden kendi çocuklarının eğitimine ve rahmetli kardeşinin çocuklarının eğitimine yardımcı oldu. Asla şikâyet etmedi. Verdiği röportajda: “Dünya, bana istediğimden ve hak ettiğimden daha fazlasını verdi.” diyerek mütevazı bir hayatla ve şükür dolu duygu ile yaşamını sürdü.

Mısır’da herhangi bir insana Doktor Meşali hakkında sorulsa onun hakkında asla insanlara yardım etmekten vazgeçmeyeceği söylenirdi. Yardımseverliği dillere pelesenk oldu.

Kardeşi Dr. Osama Meşali, kardeşinin onun için daha çok baba gibi olduğunu ve onun rol modeli olduğunu söyledi. “Ailedeki doktorlar Dr. Meşali’nin yaklaşımını sürdürecek” dedi.

Dr. Hashem ise: “ Meşali, rolünü aktif olarak yerine getirdi ve her zaman gülümsüyordu. Yoksullara yardım ve destek sunmayı asla bırakmak istemedi” diye ekledi.

İyiliklerle ve Dualarla Anılıyor

28 Temmuz 2020 yılında hayata gözlerini yuman iyiliksever doktor; geriye şu vasiyeti bıraktı:

“Yoksullara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum.”

Doktor Meşali vefatının ardından iyiliklerle ve dualarla anılmaya devam ediyor. Birçok kişi ve kuruluş, sosyal medyada doktorun vefatından duyduğu üzüntüyü dile getiren, kendisini ve çalışmalarını anan mesajlar yayınladı. El-Ezher Camii Büyük İmamı Ahmed El-Tayeb, mesajında ​​şunları yazdı: “Allah, yoksulların doktoru Dr. Muhammed Meşali’ye merhamet etsin. Hayatın ölümlü olduğunu biliyordu. Bu yüzden ömrünün son günlerinde bile fakir ve muhtaç hastalara yardım etmeyi tercih etti.”

Bir başkası: “Bizi bu hayatın yaşamak zorunda olduğumuz büyük anlamlarla dolu olduğuna inandırdın. Ortadan kaybolmak üzere olan güzel değerleri yaydığın için teşekkürler.” mesajını yayımladı.

İnsanların zihninde güzelliklerle anılması ve başkalarının da yaşamın anlamlı olduğunu hatırlatmada bir rol model olması çok kıymetli… Allah rahmet eylesin, bizlere de “Siz hayır işlerinde yarışın. Nerede olursanız olun sonunda Allah hepinizi bir araya getirir. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir. Ümmetlerden her birinin bir yönü vardır, o ona yönelir, haydin, hep hayırlara koşun, yarışın.” ayetindeki gibi hayırda yarışmayı ve bu doğrultuda hayat sürdürebilmemizi nasip etsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu