HaberlerKanada

Windsor Öğrencileri Gazze’nin Yanında

Gazze’de Filistinlilere yönelik başlatılan soykırım, Ontario’nun Windsor şehrindeki iki lisenin öğrencilerini harekete geçirdi. Windsor’daki yüzlerce öğrenci, pazartesi öğleden sonra derslere katılmayarak Gazze’deki soykırım karşısında duydukları dehşeti ve endişeyi ifade etmek için bir araya geldi.

Aralarında geçen hafta Gazze‘de 16 aile üyesini kaybeden bir öğrencinin de bulunduğu grup LaSalle’deki Vollmer Kompleksi’nde toplandı. Yürüyüş, Ontario‘daki 42 lise öğrenci grubundan oluşan bir koalisyon olan Ceasefire Now’ın (Ateşkes hemen, şimdi) 13 Kasım’da kurumlardan ve siyasi liderlerden acil ateşkes çağrısında bulunmalarını istemek için bir öğrenci yürüyüşü koordine etmesiyle ile gerçekleşti.

Yürüyüş

Yürüyüşün organizatörü Iman Ahmer Khan’a göre pazartesi günkü yürüyüşün amacı mazlum insanlarla dayanışma içinde olmaktı. 

Şu anda aile üyelerinin soykırıma uğramasının yasını tutuyorlar. Filistinli öğrenciler için ruh sağlığı yardımının yanı sıra antisemitizm ve İslamofobi ile mücadele ederek böylesine zor bir dönemden geçen öğrenciler için daha kapsayıcı bir ortam oluşturulması gerekiyor.


Windsor’daki öğrencilerin eylemi, sadece duygusal destekle kalmayarak, hükümet ve okul yönetim kurulu pozisyonlarındaki yerel liderlerden daha fazla destek sağlamalarını istiyor. Gazze’deki can kaybının giderek arttığı bir dönemde, öğrencilerin seslerini duyurarak ulusal ve uluslararası düzeyde farkındalık oluştuma çabaları ise devam ediyor.

Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu