TürkiyeRöportaj

Bi Dünya Turiste Rehber Olmak

Çok konuşulan turizmin az bilinen mesleğini rehberlik mesleğini tanıyalım dedik. Konuğumuz İngilizce dilinden Turist Rehberi Fatih Özkan. Seyahat hikayesini gelin ondan dinleyelim.

Nasıl rehber oldunuz?

İlk mezuniyetim İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden. Profesyonel hayatta iken sosyal toplum projelerinden uzak kalmama adına, bugün de Sultanahmet Camii Sibyan Mektebi’nde devam eden, caminin namaz dolayısıyla turistlere kapalı olduğu zaman dilimlerinde, Cami ve İslam Kültürü başlığında gerçekleşen seminerlerde gönüllülük yapma fırsatım oldu. Gönüllülüğüm esnasında Turist Rehberliği mesleğini icra eden üstatlarla tanıştım ve bunun benim fıtratıma çok daha uygun bir meslek olduğuna kani oldum. 28 yaşında tekrar üniversite sınavına girdim ve Kapadokya Üniversitesi Turist Rehberliği 2 yıllık uzaktan eğitim önlisans bölümünü tamamladım. Dolayısıyla rehberlik benim ikinci kariyerim oldu.

Turizm ve Türkiye

Ülkemiz için en gurur verici durumlardan biri de dünyanın her yerinden turistlerin geliyor olması. Türkiye bugün sanıyorum Kuzey Kore hariç bütün ülkelerden ziyaretçi alabilen bir konumda. Hatta şöyle bir klasmanda söyleyebiliriz. Türkiye Müslüman nüfus yoğunluğu ülkeler arasında gayri Müslim yoğun ülkelerden en fazla ziyaretçi alan lider ülke. Hal böyle olunca da Turist Rehberliği bugün dünyanın en çok konuşulan ve en çok kötü propaganda yapılan İslam Kültürü ve Medeniyetini, yine Türkiye’nin değerlerini doğru tanıtma ve gelen soruları ikna edici, pratik cevaplamaya da imkan veren bir konumda. Bunun neticesinde de aslında Turist Rehberleri fobik bozuklukların önlenmesi adına da sahada ülkemizin birer elçisi durumundalar.

rehber 2
Bi Dünya Turiste Rehber Olmak 1

Dil öğrenmede manevi motivasyonu sağlamak

Küçükten beri hep dil motivasyonumuzu daha iyi bir iş ve daha iyi bir maaş gibi beklentilerle kurguladık. Halbuki bu meslekteki milli ve manevi değerlerimizi temsil fırsatı, dünyanın her tarafından gelen insanlar ile tanışma ve arkadaş olabilme avantajı dil öğrenmenin belki de en önemli mekanizması diye düşünüyorum

Turist Rehberi Lisansı olmadan rehberlik yapılamaz mı?

Mevcut kanunlara göre herhangi bir gezi organizasyonu geziye katılanların dilini konuşan lisanslı bir rehber olmadan yapılamaz. Bu konuda ciddi bir bilgi eksikliğinin olması bazen bilmeden de bu organizasyonu yapan kişilerin kaçak rehberlik yapmış olmalarına neden oluyor.

rehber rota
Bi Dünya Turiste Rehber Olmak 2

Nasıl turist rehberi olunur?

Turist Rehberi olmak için bugün Türkiye’de bulunan herhangi bir üniversitenin önlisans, lisans yada yüksek lisans bölümlerinin herhangi birinden örgün veya uzaktan eğitim ile mezun olmak, kokart ismiyle de anılan rehberlik lisansını almak için temel koşullardan biri. Yanı sıra mezun olan arkadaşlar, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) tarafından düzenlenecek uygulama gezisine katılmalı ve yabancı dil yeterlilik belgesini de (mevcut düzenlemelerde 75 YDS puan barajı) bunlarla birlikte sunabilmeli.

Turist Rehberleri Birligi
Bi Dünya Turiste Rehber Olmak 3

Okuyuculara faydası olması adına da aşağıda bazı üniversitelerin ilgili linklerini paylaşıyoruz.

  • Başvuruları Ağustos-Eylül yada Aralık-Ocak döneminde başlayan Osmangazi Üniversitesi’nin 1 yıllık Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na kaydolarak (Dersler Cumartesi günü yüzyüze olarak işleniyor ve ara dönem kayıtları 26.12.2022 – 13.01.2023 tarihleri arasında)

https://sosbilen.ogu.edu.tr/Duyuru/Detay/18/2022-2023-ogretim-yili-bahar-yariyilinda-lisansustu-program-kontenjanlari

  • Başvuruları Ağustos-Eylül döneminde başlayan Kapadokya ve 18 Mart Üniversitelerinin Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına yerleşerek.

https://lms.comu.edu.tr/course/index.php?categoryid=286

https://lisansustu.kapadokya.edu.tr/uzaktan-yuksek-lisans-programlari/turist-rehberligi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu