Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Röportajİlham Veren Projeler

Çizimin Hayata Taşınabilen Hali: Nevsi Sanat

Üniversitede yolları kesişen iki arkadaş. Onları bir araya getiren ise sanata olan ilgi ve merakları. Bu iki yakın arkadaş bugünlerde meraklarını ve öğrendiklerini herkes için ulaşılabilir kılma peşindeler.

Nevsi Sanat Nedir?

Nevsi Sanat iki arkadaşın yapmış olduğu çizimleri insanlara ulaştırma amacı taşıyan bir girişimin adı. 2017’de Instagram üzerinden başlayan bu yolculuğa zamanla diğer sosyal medya ağları da dahil olur.

Kısaca iki arkadaş olarak ifade edebileceğimiz ancak bundan daha fazlasını paylaşan Nevin ve Nesibe’nin yürütmekte olduğu bu işi öyleyse gelin hep birlikte kendilerinin dilinden tanıyalım.

Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Nesibe Şirin. Çorum’da ilköğretimde eğitim alırken resim derslerinden zevk alıyordum. Özellikle unutamadığım bir resmim var. Resim öğretmenimiz serbest çalışmamızı istemişti ve nedenini bilmiyorum ama ciddiye almıştım bu durumu. Bildiğimiz klasik manzara resmi çizmiştim. Dağlar, ağaçlar, bir kulübe ve dere. Diğer benzeri resimlerden ayıran tek şey kuşlardı sanırım. Ben o manzarayı gökyüzünden izliyor gibi çizmiştim ve kuşları da perspektif kullanarak çizmeye çalışmıştım. Öğretmenimin de yardımıyla kuşları ayrıntılı ve gittikçe uzaklaşan, küçülen bir şekilde resmetmiştim. Bu gibi çalışmalarım ve hevesimden dolayı öğretmenim Güzel Sanatlar Lisesi’ne gitmemi tavsiye eden bir konuşma yapmıştı. Ama ben gideceğim liseyi zaten belirlemiştim.

İmam Hatip Lisesi’ne başladıktan sonra resme dair pek bir şey yaptığımı söyleyemem. Gerçi bazı film ve dizi oyuncularını çizdiğimi ve bazı grafiti çalışmaları denediğimi hatırlıyorum ama bir tutku ya da adı konulmuş bir uğraş değildi. Üniversitenin ilk yıllarında tanıştığım ve son senesinde de ev arkadaşlığı yaptığım Nevin ile işler biraz değişti.

Ve ben de Nevin Yapıcı. Tokat doğumluyum. 2002’den beri İstanbul’da yaşıyorum. Yalova İslami İlimler Fakültesi’nde okudum. Çocukluğumdan beri resme, sanata ilgim vardı lakin bunun ortaya çıkması üniversite hayatımda Nesibe ile tanıştıktan sonra oldu. Kendimizi, birbirimizi tanıyarak keşfettik. Aslında çok da uzakta değilmişiz. Birimiz Çorum’dan birimiz Tokat’tan: iki komşu memleket. Yalova’da tanışmak nasipmiş. Neden olmasın, biz neden yapamayalım diye başladık bu yola ve hala devam ediyoruz elhamdulillah.

İlk sulu boya ile işe başladık. Daha sonra ilerledikçe kendi özel ilgi alanlarımıza göre de çizimlerimiz ve tarzımız değişti ve gelişti. Ben daha sonraları geleneksel sanatlarımızdan minyatür sanatını öğrenmeye başladım ve daha geleneksel çizgide ilerlemeye başladım. Hali hazırda da geleneksel ve moderni birleştirerek günümüz insanına ve geleceğe bir şeyler söylemeye çalışıyorum. Geleneksele kendimden ve günümüzden bir şeyler katmak istiyorum.

Nevsi Sanat

Bir girişim olduğunu ve çizimlerinizi başkalarıyla paylaşma isteğiyle yola çıktığınızı söylediniz. Bunu hangi yollarla yapıyorsunuz?

Açıkçası şu anda hayalimiz, sevdiğimiz bu uğraşı işimiz haline getirmek. Hem bu sebeple hem de insanların yönelimlerinin daha çok ihtiyaçlarına yönelik olduğunu düşündüğümüzden ötürü, çizimlerimizi ürünlere dönüştürerek satışını gerçekleştiriyoruz. Bu ürünler genellikle takvim, çanta, defter gibi günlük hayatta kullanılan eşyalar. İhtiyaç kavramı görecelidir tabi ki ancak çoğunlukla karşılaştığımız durum şudur ki: insanlar tablo edinmekten daha önce günlük hayatta kullanacakları ürünleri alma eğilimindeler. Biz de bu ürünlerle çizdiklerimizi insanlara daha kolay ulaştırabileceğimizi düşündük. Tek aracımız bu değil tabi, bunun yanında çizim aşamalarını kayıt altına aldığımız videoları YouTube kanalımızda yayınlıyoruz. Bu da bir paylaşım şekli oluyor bizim için.

Bu girişim nasıl meydana geldi?

Biz üniversite arkadaşıydık ve 2017 yılında Yalova’da kendi kendimize ufak tefek resimler yapmaya çalışırken arkadaşlarımızın da teşvikiyle bunları etrafımızdakilerle paylaşma kararı aldık. Bunun üzerine bir sayfa açtık. Mezun olduktan sonra farklı şehirlerde olmamıza rağmen üretmeye devam ettik. Zor olsa da vazgeçmeyi düşünmeden elimizden geleni yapmaya çalıştık. Zamanla Allah’ın yardımıyla şüphesiz yavaş yavaş ayağa kalktık ve Nevsi’yi oluşturduk hala da oluşum devam etmekte.

Gerçi öncesinde değindiniz ancak biraz daha açarak amacınızın ne olduğundan ve sizi bu amaca iten şeylerden bahsedebilir misiniz?

Instagram sayfamıza bakıldığında daha çok ticari sayfa gibi görünse de girişim sayfası demeyi tercih ediyoruz. Çünkü ticareti önemsemekle birlikte insanlarla iletişim kurmak,  yaptıklarımızla insanlarda güzel bir etki bırakmak, hayatlarını ufak da olsa renklendirmek ve güzelliği yaymak da gayelerimiz arasında. İnsanlar üzerinde sanatla etki bırakabileceğimizi düşünüyoruz. Bu düşüncemiz aslında tecrübelerimize de dayanıyor. Bazı zamanlar kalabalık ortamlarda dışarıda resim yaptık. Mesela parklar, bahçeler, sahiller ve cami avluları gibi. Bu mekanlarda edindiğimiz tecrübeler bizi bu düşünceye sevk etti. Çocukların bizimle beraber resim yaparken ve insanların bizi izlerken yüzlerinde gördüğümüz o mutluluk… Ya da aynı dili konuşamadığımız insanlarda bile bu etkiyi görmek bize sanatın gücünü gösterdi ve bizi heyecanlandırdı. Bu düşüncelerimiz doğrultusunda başta çok büyük bir adım atamamış olsak da geçen yıl bu hedef doğrultusunda YouTube kanalı kurduk.

Dışarıda resim yaparken karşılaştığınız veya yaşadığınız ilginç durumlar oldu mu?

Birçok güzel insanla karşılaştık bu tecrübelerimiz boyunca. Bu yolculuğun başında iken Yalova’da bir çay bahçesinde çizim yapmak için izin istemiştik. Aslında kalabalık bir caddeydi ve saatlerce bir şeyler yiyip içmeden bize müsaade edeceklerine ihtimal vermemiştik. Ancak çay bahçesinin sahibi çok anlayışlı davrandı ve bize hem müsaade verdi hem de bizimle yakından ilgilenip sorular sormuş, desteklediklerini açıkça göstermişlerdi. Burada bir gün çizim yaparken iki kız kardeş yanımıza gelmişti. Bunlar Suriye’den gelen mültecilerdendi ve ev geçimine katkı sağlamak zorunda oldukları için mendil satıyorlardı. Dikkatlerini çektiğimizi farkedince yanımıza çağırmıştık. 10-15 dakika kadar birlikte resim yaptık. Yüzlerindeki hüzün ve yorgunluk bu kısa zaman içinde bile olsa yüzlerinden silinmişti. Orada aslında yardımseverliğin sadece maddiyatla olmayacağını yakinen görmüştük. Üstelik resim gibi bir sanat faaliyetinin tüm insanlar için bir rahatlama aracı olduğunu anlamıştık.

YouTube kanalınızın olduğunu söylediniz. Kanalınızda neler var? Neden sizi takip etmeli insanlar?

Genel olarak resim üzerine kurulu olan sayfamızda yapmış olduğumuz çalışmaları aşamalı olarak paylaşıyoruz. Bazen herkesin yapabileceği türden çalışmalar bulunurken bazen de ilginç fikirlerle ortaya çıkıyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmalarda çeşitli boylarla birlikte farklı zeminler kullanıyoruz ki böylece resim sanatının sınırlarının ne kadar geniş olduğunu fark etmeye ve fark ettirmeye çalışıyoruz. Mesela kurumuş orkide çiçeği veya çay poşeti gibi. Böylece resim yapmanın aslında ne kadar kolay ve ulaşılabilir olduğunu göstermiş oluyoruz. Ayrıca insanların çevrelerine farklı açıdan bakmaları ve farklı düşünmeleri için bir yol göstermiş oluyoruz.

YouTube videolarımızda farklı konularda içerikler belirledik. Bunlardan biri de dünyada ve ülkemizde tanınan ya da önemli görülen ressamların çalışmalarını sulu boya ile yorumlamak. İlk olarak Edward Munch’ın ‘Çığlık’ tablosunu denedik.

Bunlarla birlikte farklı fikirlerimiz de bulunmakta. Bunları da ileriki süreçte yayınlamayı düşünüyoruz.

Gelecek için hedefleriniz neler?

Uzun vadede tüm bu uğraştığımız şeylerin yaşam biçimimiz olmasını istiyoruz. Daha çok insana ulaşmak, geçimimizi bu şekilde sağlamak bizim için önemli bir hedef. Sadece maddi olarak değil tabi ki kişisel olarak da bu alanda gelişmek, farklı projelerde bulunmak, insanlara bırakabileceğimiz ve insanları memnun edecek işler yapmak hayatımızı değerli kılacaktır.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

İnternetin, sosyal medyanın genelde olumsuz yönlerini ele alıyor, olumsuz etkilerini görüyoruz. Bunlar bir yanda vaki olan şeyler ancak diğer taraftan bu mecraların insanlara yeni iş sahaları açtığı gerçeğini de görmezden gelemeyiz. Şu anda birçok gencin sosyal medyadan para kazanmayı kolay ve eğlenceli gördüğünü biliyoruz. Ancak bu durum düşünüldüğü gibi değil. Büyümek, yetişebilmek, üretmek gerçekten zahmet içeren şeyler. Biz de buradan tutunmaya çalışan iki arkadaşız ve burada tutunabilmek için insanların desteğine ihtiyacımız oluyor. Yani son olarak değerli okuyucularımızın ve takipçilerimizin bizlerden desteklerini esirgememelerini diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu