Çizgi Roman ile İslamafobiye Karşı Savaşıyorlar

0
445
Çizgi Roman ile İslamafobiye Karşı Savaşıyorlar

Artan İslamafobi ile mücadele için, başrolde Müslüman bir karakterin olduğu yeni Brezilyalı çizgi roman kitabı Brezilya Müslüman Dernekleri Federasyonu tarafından Anhembi Ticaret Merkezi’ndeki 25. Sao Paulo Uluslararası Kitap Fuarında 2 Ağustos’ta piyasaya sürülecek.

Önde gelen Brezilyalı Müslüman gruplardan My Salam Grubu ;

“Kitap, eğlenceli bir yolla herkesin ne olursa olsun dini inancını açıkça ifade edebileceğini gösterecek”

“ Halil ve Arkadaşları” başlığını taşıyan kitap futbol oynamayı ve mahalledeki komşu arkadaşlarıyla takılmayı seven Müslüman bir çocuğun günlük yaşamını ele alıyor. Hikâye; Halil’in bazı durumlarla karşılaştığında işin içinden nasıl çıkması gerektiği ve İslam’ın barış dini olduğunu arkadaşlarına göstereceği ve tıpkı diğer çocuklar gibi futbolu ve oyun oynamayı sevdiğini konu ediniyor. “Romahs” olarak da tanınan kitabın yazarı Brezilyalı senarist ve çizgi roman sanatçısı ‘Monica ve Arkadaşları’ için çalışan ‘Rogerio Mascarenhas’. Çizimleri yapan kişi ise  Brezilya’da yaşayan Faslı Malika Dahil Aguiar.

İslamafobi ile Savaşmak

Mizah kitabı Müslüman Dernekleri Federasyonu tarafından fuar standında ücretsiz dağıtılacak. Organizasyonun ilk baştaki planı tek bir baskı yayımlamak iken daha sonra başka baskıların da yapılması kararı alınmış.

Müslüman Dernekler Federasyonu bu şekilde dini zorbalığa karşı farkındalığın artmasını ve 2-12 Ağustos arasında Sao Paolo’daki Anhembi Ticaret Merkezinde yer alacak Uluslararası Kitap Fuarı boyunca önyargıların kırılmasını hedefliyor. Stantta, Müslüman Dernekler Federasyonu genellikle dışarıda yaptığı etkinliklerde kullandığı diğer yayınlarını da ücretsiz dağıtacak.

Fuar boyunca Brezilyalı Ana Clara Sampaio tarafından, Müslümanların farklı ülkelere geldiklerinde yaşadıkları ile ilgili yazdığı kitabı da Federasyon tarafından yayımlanacak. Ayrıca, Federasyon’un vekil başkanı Ali Husseim El Zoghbi de 8 Ağustos’ta Kültürel Arena’daki dünyanın farklı dinlerinde ‘Din ve Modern Zamanlar’ panelinde katılımcı olacak. Brezilya’da azınlık bir din olan İslam, ilk olarak Afrikalı köleler ve daha sonra Lübnanlı ve Suriyeli göçmenler ile ülkeye girmiş.

2010’da Yapılan nüfus sayımına göre, Brezilya’daki Müslümanların sayısı 35,207’i göstermektedir. Brezilya’daki Müslüman Kuruluşlar 400.000 den 1,5 milyona kadar bu rakamı yükseltmektedir.  Bu tahminler Brezilya nüfusunun % 0.01-0.75’ ine tekabül etmektedir.

Önceki İçerikİşitme Engelliler İçin Kur’an-ı Kerim Uygulaması
Sonraki İçerik300 Hristiyanın Hayatını Kurtaran İmam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz